Mednarodni dan svobode medijev, "praznik medijev", ko se spomnimo na temeljna načela medijske svobode, pa tudi dan, ko počastimo vse novinarje, ki so med opravljanjem dela izgubili življenje, smo letos na poseben način obeležili tudi na naši spletni strani 24ur.com. Pridružili smo se namreč akciji Društva novinarjev Slovenije (DNS), s katerim želijo opozoriti na pomen svobodnega in kakovostnega novinarstva tako za družbo in demokracijo kot tudi za razvoj in dobrobit vsakega posameznika.
Internet za večino ljudi postaja najpomembnejši vir informacij in tudi, ali pa predvsem, mladi vsakodnevno brskajo po medmrežju. In s svojo akcijo želijo v društvu novinarjev na pomen svobodnih medijev in kakovostnega novinarstva opozoriti prav mlade. K akciji so privabili tudi nekaj znanih Slovencev, med njimi mladega, a nadvse uspešnega smučarja v prostem slogu Filipa Flisarja in pevca Zlatana Čordića, bolj znanega kot Zlatko. Oba pozivata mlade, naj spremljajo medije. "Dajte spremljat medije, ne obnašajte se ignorantsko do njih, da boste vedeli, kaj se dogaja, da ne boste izpadli kot ovčke," pravi Filip. Naj bodo bolj kritični, predvsem pa naj razvijejo večjo medijsko pismenost, pa mlade pozivajo tudi pri Unescu.
Oprostite, prekinitev
Akcija, ki jo je društvo novinarjev pripravilo v sodelovanju z vsemi večjimi medijskimi portali v Sloveniji, se je začela nekaj minut pred poldnevom. Simbolično smo zatemnili našo spletno stran, namesto vsebine pa vas je kot opozorilo, kako bi bilo v svetu brez novic, pozdravila črna maska z napisom Oprostite, prekinitev.
Tako je ostalo dve minuti, nato pa ste si lahko ogledali kratek videoposnetek o pomenu kakovostnega novinarstva in medijskih vsebin za posameznika in družbo nasploh, ki ga je pripravil naš novinarski kolega iz 24UR Jure Brankovič, v njem pa poleg že omenjenih Filipa Flisarja in raperja Zlatka nastopata še reli voznik Boštjan Logar in fotoreporter Stanko Gruden.

Kot so zapisali v Društvu novinarjev Slovenije (DNS), je podpora javnosti kakovostnim medijem v kriznem času pomembnejša kot kdaj koli. Kot pravijo, se zavedajo svoje odgovornosti, zaveze visokim profesionalnim standardom in etičnim merilom. "In vemo, da se lahko iz vedno težjega ekonomskega položaja, ki vse bolj reže v socialne pravice novinarjev, rešimo le, če bomo ohranili zaupanje javnosti z visoko kvalitetnimi, relevantnimi in verodostojnimi zgodbami, preiskovalnimi vsebinami, pravimi vprašanji." Zato na današnji svetovni dan svobode medijev potrjujejo svojo temeljno zavezo, da bodo ostali najmočnejši zavezniki javnosti in kritična vest družbe, neodvisni nadzorniki politikov in drugih elit.
Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) pa ob svetovnem dnevu medijske svobode opozarja, da slovenska zakonodaja ne zagotavlja z ustavo zajamčene svobode javnega izražanja v medijih. Zlasti je problematičen kazenski zakonik, ki omogoča državnemu tožilstvu kazenski pregon zoper novinarje, kadar državni ali lokalni funkcionarji njihovo kritiko razumejo kot osebno razžalitev.
Združenje zato vnovič poziva vlado in državni zbor, da ustrezno spremenita kazenski zakonik, da kazenski pregon novinarjev zaradi kritike predstavnikov oblasti ne bi bil več mogoč. "Kadar se politiki in drugi državni funkcionarji zaradi novinarske kritike njihovega dela čutijo osebno razžaljene, naj novinarje tako kot vsi ostali državljani zasebno tožijo," so zapisali v ZNP.
Medtem pa v društvu Integriteta izpostavljajo dejstvo, da tri četrtine novinarjev čuti pritiske politike, gospodarstva, oglaševanja in lastnikov medijev. Prav zaradi tega so po navedbah društva tudi sami vedno bolj izpostavljeni korupciji. Eden od razlogov za nižjo kakovost so tudi nevzdržne razmere pri zaposlovanju, pravijo in ob tem poudarjajo, da kar 21 odstotkov novinarjev za preživetje opravlja še druga dela. Ob tem so izpostavili predvsem dela v marketingu ali oglaševalskih agencijah ter službah za odnose z javnostmi. Vse te službe so po njihovih besedah nezdružljive z novinarstvom.
Svoboda izražanja – gonilna sila družbenih sprememb

Ob svetovnem dnevu svobode medijev sta na pomen svobode izražanja opozorila tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun in generalna direktorica Unesca Irina Bokova. Kot opozarjata, je svoboda izražanja ena izmed naših najdragocenejših pravic, podlaga za vse druge svoboščine in temelj človekovega dostojanstva, svobodni, pluralistični in neodvisni mediji pa so bistveni za izražanje te pravice. Svoboda medijev zajema svobodo do lastnega mnenja ter svobodo iskanja, sprejemanja in sporočanja informacij ter idej preko katerega koli medija in ne glede na meje. Ta svoboščina je bistvena za vsako zdravo in živahno družbo, sta še poudarila Ban in Bokova ter države, profesionalne medije in nevladne organizacije po vsem svetu pozvala, naj združijo sile in pomagajo pri pospeševanju svobode izražanja, ki je temelj pravic posameznika ter zdrave družbe in gonilna sila družbenih sprememb.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.