Ideja sveta za zdravstvo je torej plačevanje dodatnega zdravstvenega zavarovanja v odvisnosti od dohodka. "Na ta način bo obstajal razpon med najnižjim in najvišjim dohodkovnim razredom. Državljani v najnižjih dohodkovnih razredih bodo tako plačevali polovico manj kot doslej in tisti v najvišjih ustrezno več," je povedal minister za zdravje Dušan Keber.
Razlika pri vplačilih naj bi bila precejšnja, in sicer kar do 1:5. Kljub temu bodo pazili, da ne bo tolikšna, da bi zaradi visokih premij izgubili preveč plačnikov. Po zdajšnjih izračunih naj bi dve tretjini državljanov po sprejetju zdravstvene reforme plačevalo manj kot do zdaj.
Na kak način bodo preverjali dohodek, še ni določeno. Najbolj verjetno bodo znesek državljani povedali sami, zavarovalnice oziroma država pa ga bo preverila ob prijavi dohodnine.
Nekatere izboljšave se obetajo tudi v obveznem zdravstvenem zavarovanju, kjer doplačila ostajajo nespremenjena, vendar ostajajo tudi vse oprostitve nespremenjene. Zakon bo določil tudi dohodkovni prag ali kakšno drugo metodo, po kateri bodo državljani z najnižjimi dohodki oproščeni doplačil. "Na ta način mislimo, da bomo povečali pokritost državljanov z zavarovanjem," je dejal Keber.
S takšnim finančnim programom naj bi se zdravstvo do leta 2008 znebilo izgub. Danes smo namreč še daleč od tega, saj dolg zdravstvene zavarovalnice znaša 34 milijard tolarjev. K odpravi izgub naj bi prispevale davčna reforoma, spemenjeno avtomobilsko zavarovanje in racionalizacija stroškov. Pretekli dolg pa bo plačala država.
Po besedah finančnega ministra Dušana Mramorja bo del dolga prevzela država, pa naj bi se plačal iz privatizacije v zdravstvu." Mramor je potrdil, da je najnovejši predlog zdravstvenega ministra finančno sprejemljiv.