Slovenija

'Spremembe zakona bodo zagotovile dovolj dostopnih najemnih stanovanj'

Ljubljana, 27. 05. 2021 12.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Državni zbor je sprejel spremembe in dopolnitve stanovanjskega zakona, ki vključujejo rešitve za vzpostavitev delujoče stanovanjske politike. Novi zakon naj bi med drugim pospešil stanovanjsko gradnjo in skozi javno najemniško službo povečal število najemnih stanovanj ter na ta način zagotovil, da jih bo dovolj dostopnih. Neprofitne najemnine se bodo postopoma dvignile, a se bo subvencija zanje povečala, tako da dvig cen ne bo prizadel socialno najbolj ranljivih, so zatrdili z okoljskega ministrstva.

Državni zbor Republike Slovenije je včeraj z 52 glasovi za in enim glasom proti sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Stanovanjskega zakona. Kot so sporočili z ministrstva za okolje in prostor (MOP), zakon v splošnem prinaša naslednje bistvene spremembe: pogoje za povečanje fonda javnih najemnih stanovanj, vzdržno stanovanjsko politiko, pravično neprofitno najemnino in več sredstev za stanovanjske sklade. 

S spremembami bomo v Sloveniji pospešili stanovanjsko gradnjo, so zatrdili predstavniki z MOP. Po njihovih besedah bo republiški stanovanjski sklad do leta 2023 zagotovil skoraj 2400 novih stanovanj, s spremembo zakona pa se bo to število še povečalo. "Pričakujemo tudi, da se bo skozi javno najemniško službo povečalo število najemnih stanovanj. Ocenjujemo, da bomo do leta 2025 pridobili okvirno 2000 novih," so dejali. 

Spremembe stanovanjskega zakona državi in občinam omogočajo potrebna sredstva za izvajanje stanovanjske politike.
Spremembe stanovanjskega zakona državi in občinam omogočajo potrebna sredstva za izvajanje stanovanjske politike. FOTO: Aljoša Kravanja

'S spremembami zakona vzpostavljamo pogoje za gradnjo in vzdrževanje, vendar ne v breme socialno ogroženih najemnikov'

Na MOP menijo, da dosedanji zakon ni dovolj celovito urejal stanovanjskega področja v Sloveniji, zato smo potrebovali spremembe. Prepričani so, da trenutni viri financiranja stanovanjskim skladom ne omogočajo niti ohranitve obstoječega števila stanovanj: "S spremembami in dopolnitvami stanovanjskega zakona pa vzpostavljamo primerne pogoje za gradnjo in vzdrževanje, vendar ne v breme socialno ogroženih najemnikov." 

Spremembe stanovanjskega zakona državi in občinam po besedah MOP omogočajo potrebna sredstva za izvajanje stanovanjske politike. "Tako pri investitorjih spodbujamo interes za gradnjo novih stanovanj, mlade družine in čakajoči prosilci pa bodo lažje in hitreje prišli do primernega doma," so utemeljili. 

Glavne spremembe zakona:

Dvig neprofitne najemnine in hkrati prilagoditev sistema subvencioniranja najemnine z namenom zaščite socialno ranljivih najemnikov

Zaradi nerevalorizacije vrednosti točke za določanje neprofitne najemnine od leta 2007 neprofitna najemnina lastnikom ni omogočala pokrivanja stanovanjskih stroškov. Lastniki stanovanj, zlasti občine in stanovanjski skladi, zaradi prenizkih najemnin niso mogli ohranjati in primerno vzdrževati obstoječega fonda stanovanj, niti investirati v gradnjo novih stanovanj, zaradi česar se je fond zmanjševal, so pojasnili na MOP. 

Zakon zdaj predvideva uskladitev vrednosti točke iz obstoječe vrednosti 2,63 evra na novo vrednost 3,50 evra, kar bo pomenilo približno 30-odstotni postopni dvig neprofitnih najemnin – v obdobju treh let.

Zaradi dviga najemnin pa se prilagaja tudi sistem subvencioniranja najemnin. "Subvencija se po predlogu zakona zviša na največ 85 odstotkov neprofitne najemnine, kar zagotavlja, da dvig neprofitne najemnine ne bo prizadel socialno najbolj ranljivih, ki so že sedaj upravičeni do polne subvencije najemnine," so razložili na MOP.

Novi zakon naj bi pri investitorjih spodbujal interes za gradnjo novih stanovanj, mlade družine in čakajoči prosilci pa bodo lažje in hitreje prišli do primernega doma.
Novi zakon naj bi pri investitorjih spodbujal interes za gradnjo novih stanovanj, mlade družine in čakajoči prosilci pa bodo lažje in hitreje prišli do primernega doma. FOTO: Aljoša Kravanja

Ustanovitev javne najemne službe

Za aktiviranje obstoječega, a nenaseljenega stanovanjskega fonda, se s spremembo zakona ustanavlja javna najemniška služba. Po navedbah MOP je namreč v Sloveniji veliko praznih stanovanj, ki jih lastniki iz različnih razlogov ne želijo oddajati na trgu. Sprememba stanovanjskega zakona vzpostavlja javno najemniško službo, ki bo imela vlogo posrednika, upravitelja in vzdrževalca najemnih stanovanj. Nosilec izvajanja javnega najema stanovanj bo Stanovanjski sklad RS (SSRS). Sklad bo najemal stanovanja na trgu in jih oddajal upravičencem v podnajem po neprofitni najemnini za določen čas – minimalno za 3 leta. Država mu bo pri tem določene stroške povrnila, so pojasnili na MOP.

Kot predvidevajo na ministrstvu bo javna najemna služba lastnike razbremenila tveganj in jim zagotovila dolgoročno prejemanje rednih dohodkov. Tako se bodo za oddajo lahko odločili tudi tisti, ki imajo zdaj do tega zadržke. SSRS bo na podlagi stalno odprtega javnega razpisa najemal stanovanja na trgu. Prav tako bo stanovanja oddajal na javnem razpisu. "Prednost bodo imeli mladi, mlade družine ter upravičenci, ki so se na javnem razpisu za najem neprofitnega stanovanja vsaj dvakrat uvrstili na prednostni seznam, a jim stanovanje ni bilo dodeljeno," so zagotovili na ministrstvu.

Mogoče bo višje zadolževanje stanovanjskih skladov

Skladi se bodo lahko zadolžili po višji stopnji – do 50 odstotkov vrednosti namenskega premoženja sklada, kar jim bo zagotovilo zadostna sredstva za začetne investicije za pridobivanje novih javnih najemnih stanovanj.

Predkupna pravica SSRS pri prodaji zazidljivih občinskih zemljišč, namenjenih večstanovanjski gradnji

Zemljišča, ki so po prostorskih načrtih namenjena za gradnjo večstanovanjskih stavb, bodo morale občine v primeru prodaje najprej ponuditi v prodajo SSRS. Če ta ponudbe ne bo sprejel, lahko zemljišče občina ponudi drugim kupcem. "Ukrep bo nedvomno prispeval k učinkovitejšemu izvajanju stanovanjske politike," so prepričani na MOP.

Sprememba zakona uvaja dodatno varovalka za varnejše in bolj transparentno vodenje sredstev rezervnih skladov.
Sprememba zakona uvaja dodatno varovalka za varnejše in bolj transparentno vodenje sredstev rezervnih skladov. FOTO: Dreamstime

Obvezni ločeni fiduciarni računi za rezervni sklad vsake večstanovanjske stavbe posebej

Sprememba zakona uvaja dodatno varovalka za varnejše in bolj transparentno vodenje sredstev rezervnih skladov, verjamejo na MOP: "Če bodo etažni lastniki tako sklenili, bo upravnik izplačila iz rezervnega sklada lahko izvajal le ob potrditvi enega izmed etažnih lastnikov."

Znižanje potrebnih soglasij etažnih lastnikov za izboljšave in za gradbena dela, za katera je potrebno gradbeno dovoljenje

Da bi bilo sprejemanja odločitev etažnih lastnikov v večstanovanjskih stavbah lažje, še posebej o izboljšavah in posegih, ki zahtevajo gradbeno dovoljenje, zakon znižujejo potrebna soglasja za izvedbo posameznih poslov. "Hkrati uvaja pravno varstvo preglasovanega etažnega lastnika, ki bo lahko sprejeti sklep izpodbijal v nepravdnem postopku na sodišču," so pojasnili na MOP.

Skrajšanje odpovednih rokov najemne pogodbe

Da bi bili postopki odpovedi najemne pogodbe in izročitve stanovanja lastniku v primeru krivdne odpovedi krajši, zakon skrajšuje odpovedni roki za najemodajalca in najemnika ter rok za izselitev, ki ga določi sodišče.

Inšpekcijski nadzor

Zakon predvideva razširitev inšpekcijskega nadzora in ukrepanja v primeru posega iz posameznega dela v skupen del brez soglasij ter določitev izvršbe inšpekcijske odločbe s prisilitvijo z denarno kaznijo. "Inšpekcijske določbe se razširjajo, natančneje so opredeljeni prekrški upravnika, tudi nabor prekrškov upravnika je razširjen – inšpekcija bo tako imela več pooblastil," so zagotovili na ministrstvu za okolje in prostor. 

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

enizraje
27. 05. 2021 20.11
Zemljišča, ki so po prostorskih načrtih namenjena za gradnjo večstanovanjskih stavb, bodo morale občine v primeru prodaje najprej ponuditi v prodajo SSRS. Če ta ponudbe ne bo sprejel, lahko zemljišče občina ponudi drugim kupcem. Favoriziranje? Nelolojlna konkurenca???
yanay
27. 05. 2021 17.11
+1
Zemljišča, ki so po prostorskih načrtih namenjena za gradnjo večstanovanjskih stavb so v večini primerov , kmetijska. Prostorska politika države in občin, bi se morala bolj usmeriti v uporabo degradiranih območij. Žal se to ne bo zgodilo, saj je veliko bolj udobno in ceneje, uničiti najboljšo kmetijsko zemljo!
pegaso
27. 05. 2021 16.06
+2
ha, ha, ha, sanja prase o kokuruzu
patogen
27. 05. 2021 15.05
+13
Ve se, komu so dodeljena neprofitna stanovanja. Enako je bilo že prej, ko so objavljali spiske čakajočih na družbena stanovanja. Kakšnega Janeza si zasledil po nekaj stotih imenih...
fortunas
27. 05. 2021 14.56
+6
Vsak naj si svoje stanovanje plačuje sam, ne obešajte stroške na druge, ki s tem nimajo nič.
Stajerc22
27. 05. 2021 14.30
+4
Obcine bi morale graditi neprofitne bloke za stanovanja za mlade do 30-35 Let. Placevanje najemnine z moznostjo odkupa. V primeru odkupa, bi se placana najemnina odbila od cene.
joze drugi
27. 05. 2021 14.34
-5
ad21
27. 05. 2021 14.36
+8
Katera Občina je finančno sposobna zgraditi neprofitna stanovanja ? Še manjših osnovnih stvari ne zmorejo !
bik730
27. 05. 2021 14.37
+7
Ja pa še vse položnice ti bodo plačali.... :)
gozdar1
27. 05. 2021 14.48
+2
Dejansko, bi bilo dovolj že če bi bila na voljo najemna stanovanja. Tu se spet pokaže, kakšna napaka je bil jazbinškov zakon.
Trgo_mk3
27. 05. 2021 14.20
+14
'Mlade družine in čakajoči prosilci pa bodo lažje in hitreje prišli do primernega doma.' V Lj, cena postelje v 8 posteljni sobi - 200€/mesec. Cena sobe okoli 500€, cena 55m2 stanovanja, pod 750€ sploh ni nič. Če si študent, ne moreš niti normalno najemat, brez da bi zraven garal kot redno zaposlen, mlade družine pa so ga nasrkale, jim ne preostane drugega kot da živijo doma pri starših in šparajo, kolikor se od nikakvih plač sploh da našparati. Sam si res ne predstavljam biti mlad v tem finančno napihnjenem svetu.
Thunderstorm
27. 05. 2021 14.11
+1
Banda lopovska!
Frenki7
27. 05. 2021 14.07
+20
Idealno za prisleke z juga...nic ne prispevajo ,nic nimajo (uradno) in samo zaugajo proracun. Ostali,ki delamo pa bog ne daj ,da brez sluzbe ostanes,ker ne dobis nicesar,ceprav prej vsa leta prispevas
bik730
27. 05. 2021 14.38
+1
Think with your own head
27. 05. 2021 13.48
+7
Slovenija bi morala uvesti javno zasebno partnerstvo. Ki bi državna zemljišča podarila investitorjem, ki morajo na tem zemljišču zgraditi stanovanja pri čemer jim država določi investitorjem, koliko je najvišja cena stanovanja po m2. Tako imajo v Avstriji.
BeGood
27. 05. 2021 13.32
+28
2000 novih stanovanj za prišleke z juga. V naši državi se najbolj splača, da nimaš nič, le kup otrok, pa živiš kot lord brez, da bi ti bilo treba delati. Socialni transferji so dovolj za kofetkanje, frizerja, manikuro in cunje, najemnina je subvencionirana, otroke ti zastonj nahranijo v šoli ali vrtcu, vrtec zastonj, šolske potrebščine zastonj, letovanja in interesne dejavnosti otrok zastonj, otroški dodatek je pa itak za nadstandard.
kiropraktik
27. 05. 2021 13.39
+13
Spet bomo slovenci gradili prišlekom nadstandardna stamovanja, stanarino pa bo plačala socialna!
Think with your own head
27. 05. 2021 14.44
-9
Be good ti nisi nič boljši od prišlekov. Pred 40 leti so vse bloke po sloveniji zgradili prišleki. Ker ste fina Jara gospoda, ki ne dvigne lopate. In kdo ste vi, da govorite komu da ste vi boljši ker ste tukaj rojen. Lahko se zgodi, da bodo vaši otroci šli po svetu in bodo vaše otroke tako gledali kot vi gledate prišleke. Brez prišlekov kdo bi gradil avtoceste, bloke, hiše, vgrajeval avtomobilske dele v avtomobile, kdo bi pokrival celoten trgovski sektor prodajalk, skladiščni kov, snažilk. Mislim, da prišleki izpred 40 let, so naredili za Slovenijo več kot kakšen mlečnozobi avtohtonec.
BeGood
27. 05. 2021 15.09
+7
Think with your own, tvoj komentar je izven konteksta, prišleki o katerih pišeš, so se asimilirali, so zaposleni ali uživajo zaslužene pokojnine, v mislih sem imela tiste, ki prihajajo v Slovenijo z namenom uživanja radodarnosti naše države in živijo bolje kot marsikateri avtohtoni prebivalec ali nekdanji "prišlek".
kiropraktik
27. 05. 2021 18.24
+3
Bili so dobro plačani, živeli pa v samskih domovih! Zdaj pa pripeljejo celo družino, vsi na sociali in dobijo še stanovanje!
User416781
27. 05. 2021 13.06
+10
Ne verjamem, da bo ta javna najemniška služba v praksi dejansko zaživela. Ni toliko praznih stanovanj, kot se predvideva, ampak se oddajajo na črno. Poleg tega ne vrjamem, da bo ta najemnina konkurenčna tržni ceni.
Kr neki res
27. 05. 2021 13.02
+8
Bom jaz kr sam pogoje postavljal,pa pogodbe sestavljal,mi jih ne rabijo oni
Onxxx13
27. 05. 2021 12.52
+3
Pa koliko časa se boste še vtikali v privatno lastnino večstanovanjskih stavb?? In če bodo hoteli poseg v skupne prostore brez mojega soglasja, bom kot solastnik moral na sodišče?? Že zaradi tega se bom potrudil da sodišče traja 100 let.
SDS Kopriva
27. 05. 2021 12.50
+3
Same laži, dovolj stanovanj lahko zagotovi le premišljeno postavljen nepremičninski zakon, ki "kaznuje" prazna stanovanja in "kaznuje" najemnine na črno in "kaznuje" kopičenje stanovanj firm in posameznikov z prograsivno obdavčitvijo
kiropraktik
27. 05. 2021 12.48
+18
Pisano na kožo " priseljencem" ! Samo da bo trisobno stanovanje premajhno!
Jože Uršnik
27. 05. 2021 12.46
+5
2400 novih stanovanj rabimo pa jih 24000.
Najpametnejši
27. 05. 2021 12.43
+20
Ne morem drugega napisati kot to, da je sramota, da si deloven človek ne more več kupiti primernega novega stanovanja, kje je šele hiša. Tu bi morala država bolj učinkovito ukrepati in urediti to problematiko v celoti.
minotaurus minotaurus
27. 05. 2021 13.42
+6
Pras postene delovne nemce kako si kupujejo stanovanja.
Zelena travica
27. 05. 2021 14.59
+5
Ja mi ki delamo, ne dobimo neprofitnega stanovanja, za kazen, ker imamo plače, moramo pa plačevati gradnjo teh stanovanj, da so not taki k nič ne delajo. Narobe svet.
Zelena travica
27. 05. 2021 12.40
-4
Na Brdu so dobili stanovanja sami Slovenci.
Rožice že odcvetajo
27. 05. 2021 13.38
+7
Zelena travica
27. 05. 2021 14.56
+4