Sprememba akta o sistematizaciji delovnih mest, ki jo je pripravilo vodstvo Policije, posledično prinaša več birokracije in administracije. V Policijo prihajata še dva dodatna duhovnika, spremembe pa so tudi pri umeščanju Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) v sistem, danes poroča Delo.
S Policije so za omenjeni časnik pojasnili, da akt v ničemer ne posega v avtonomnost delovanja NPU pri preiskovanju kaznivih dejanj. "Ni nujno, da je generalni direktor Policije strokovnjak na področju preiskovanja kaznivih dejanj, zato je smiselno, da je direktor NPU strokovno odgovoren direktorju uprave kriminalistične policije in ne generalnemu direktorju Policije, kot je to veljalo pred spremembo navedenega akta o notranji organizaciji. NPU tudi po spremembi akta ostaja notranja organizacijska enota kriminalistične policije."
Direktor uprave kriminalistične policije, ki jo zdaj vodi Vojko Urbas, bo namreč po novem lahko koordiniral, vodil in nadziral tudi NPU. Takšno spremembo pa zaposleni na NPU sprejemajo z nelagodjem. Kot piše časnik, naj bi se predvsem zdajšnji šef kriminalistov Urbas že do zdaj aktivno zavzemal in zanimal za izbrane primere, ki jih obravnava NPU. Prav zaradi omenjenega pa naj bi prejšnji v. d. direktorja NPU Uroš Lepoša predlagal svojo razrešitev, njegovo mesto pa je zasedla politično primernejša Petra Grah Lazar.
So pa v Policiji zaznali pomanjkanje duhovnikov, saj sta sistematizirani dve dodatni delovni mesti za področje duhovne oskrbe. "Trenutni policijski vikar sam izvaja naloge duhovne oskrbe, kar ne zadostuje za več tisoč zaposlenih v Policiji, prav tako ni zagotovljeno njegovo nadomeščanje v času odsotnosti," so za Delo pojasnili na Policiji.
Omenjeno potezo nekateri vidijo kot kopičenje nepotrebnega kadra, ki s seboj prinaša le finančno breme, saj da imajo slovenski policisti možnost za duhovno oskrbo v vsakem kraju. Specialna enota policije pa se po dobrem desetletju spet vrača neposredno v organizacijski nivo pod generalnim direktorjem Policije in ne bo več sestavni del uprave za policijske specialnosti, še piše časnik.
A so številni policisti do novosti skeptični, po njihovih opozorilih akt prinaša povečanje administracije oziroma se z njim "množijo najvišje vrednotena delovna mesta v policiji", je poudaril predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Rok Cvetko. "Ta delovna mesta se očitno sistemizirajo za premestitve uslužbencev, ki bodo, kot kaže, odstavljeni, ko bo policija dobila novega generalnega direktorja policije," je prepričan.
Po njegovih besedah tako akt še zdaleč ne sledi principom kariernega sistema, saj je v "večini primerov prirejen določenim posameznikom in interesnim skupinam". Spremembe po njegovih besedah tudi posegajo v organizacijsko strukturo policije, kar po mnenju sindikata sploh ne bi bilo potrebno, saj bi se določene zadeve lahko uredile že znotraj obstoječe organizacijske strukture.

KOMENTARJI (319)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.