Mladinski hotel Celica, nekdanji zapor jugoslovanske vojske, je bil danes prizorišče srečanja zloglasne četverice JBTZ, proti kateri se je pred 20 leti začel sodni proces, ki predstavlja enega od prelomnih trenutkov v slovenski zgodovini.
Ob srečanju Ivana Borštnerja, Davida Tasiča, Francija Zavrla in Janeza Janše je premier dejal, da si v času procesa nihče ni predstavljal, da bo Slovenija čez dvajset let članica, ne samo EU, ampak tudi njenega jedra in da bo Unijo celo vodila. "Skratka, spremembe so velikanske," je poudaril Janša.
Po njegovih besedah že dejstvo, da je nekdanji vojaški zapor danes najboljši mladinski hotel na svetu, na simbolni ravni kaže na spremembe, ki jih je Slovenija doživela v tem času. "Nisem si niti v sanjah predstavljal, da bom dvajset let pozneje v politiki in da bom imel na ramenih najbolj odgovorno funkcijo, ki jo je kakšen Slovenec opravljal v zgodovini," je dejal.
Zasluge Bavčarju in sodelavcem
Janša je dejal, da je hvaležen vsem, "ki so prišli na Roško, ki so bili člani kolegija ali pa razširjenega Odbora za človekove pravice, vključno z Igorjem Bavčarjem, ki je bil prvi človek tega Odbora". "Moja in mislim da tudi naša skupna hvaležnost ostaja do vseh, ne glede na to, na katere strani političnega spektra so danes," je še dodal predsednik vlade.
Tudi Franci Zavrl, nekdanji urednik Mladine je pomen, ki ga je za slovensko pomlad imel Odbor za varstvo človekovih pravic. "Namerno izpuščam imena četverice, ker želim poudariti pomen preko sto tisoč ljudi," je pojasnil. Prepričan je, da so ti ljudje dali slovenski pomladi zagon in kritično maso. "Mi štirje smo resda bili v jedru, toda pomemben je bil prav vsakdo. Na svoje takratno urednikovanje Mladine in sodelovanje v Odboru sem seveda ponosen, o celotnem obdobju pa gojim skorajda romantične spomine," je še pojasnil Zavrl.
David Tasič pa je v intervjuju za našo spletno stran dejal, da gre za spomin na dogodke, ki so usodno zaznamovali zgodovino slovenskega naroda. "Zato sem tudi sam do teh dogodkov spoštljiv, saj so pomenili prelomnico v odnosu Slovencev do takratne oblasti. Še več, šlo je za neke vrste prvi množični javni protest proti zatiranju človekovih pravic in za novo razumevanje demokracije pri Slovencih," pravi Tasič.
Vse se je začelo zaradi zaupnega dokumenta
Pripadniki tajne komunistične policije SDV v tedanji SFRJ so 27. aprila 1988 opravili skrivno preiskavo v prostorih podjetja Mikroada. V pisarni uslužbenca Janeza Janše so agenti našli fotokopije vojaškega dokumenta takratne Jugoslovanske ljudske armade (JLA). Šlo je za kopijo zaupnega vojaškega dokumenta, ki je dokazoval, da se JLA pripravlja na izvedbo vojaškega udara. Kopijo je častnik JLA Ivan Borštner konec januarja 1988 zaupno izročil uredniku notranjepolitične redakcije na tedniku Mladina Tasiču. 31. maja so sledile prve aretacije; vojaška policija je aretirala Borštnerja, pripadniki SDV pa Janšo in ga izročili vojaškim preiskovalcem. Novinarja Mladine Tasiča so aretirali 4. junija.
Aretacije in proces so sprožili množične demonstracije v prestolnici. Prve je 21. junija na Kongresnem trgu organiziral Odbor za varstvo človekovih pravic, udeležilo pa se jih je okrog 30 tisoč ljudi; od 18. julija, ko se začne na ljubljanskem vojaškem sodišču proces proti četverici, pa so bile na Roški cesti vsak dan spontane demonstracije v podporo JBTZ.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.