Trenja na relaciji Golob - Bobnar in izjava ministrice, da se mora politika končati pred vrati generalnega direktorja Policije, so po besedah šefa sindikata policistov opozorilo, ki nas lahko skrbi."Upam in si želim, da so te govorice samo govorice. V nasprotnem primeru pa mislim, da je to zelo resen signal in alarm celotni slovenski družbi, da se kaj takšnega ne sme dogajati," je dejal Kristjan Mlekuš, predsednik Sindikata policistov Slovenije.
Na nogah so tudi nevladniki, ki od oblasti pričakujejo, da bo izpolnila predvolilne obljube o depolitizaciji Policije. Neimenovanje Boštjana Lindava, ki očitno uživa zaupanje ministrice, lahko razumemo tudi kot poseg v delovanje Policije.
"Tu se mora politika ustaviti, takšno vmešavanje je nedopustno. Situacija morda lahko spominja na neimenovanje tožilcev v prejšnji vladi," je dejala Katarina Bervar Sternad iz Pravne mreže za varstvo demokracije, ki je dodala, da so takšnemu vedenju nasprotovali že takrat in mu bodo nasprotovali tudi zdaj.
Nekdanji notranji minister v vladi Janeza Janše je prepričan, da se politika tako ali drugače vpleta v delovanje Policije. "To so neke floskule. Vpliv na Policijo vedno je bil in vedno bo. Lahko pa se strinjam z Bobnarjevo. Verjetno, predpostavljam, je celo resno mislila s tem, da se bo polika ustavila pred vrati generalnega direktorja Policije. Pa se ne!" je dejal Vinko Gorenak, ki sicer dvomi, da bi predsednik vlade sam presojal, ali je Lindav primeren za vodenje Policije.
"Posebej se mi zdi problematično dejstvo, da se pojavljajo imena ljudi iz ozadja oziroma nekih akterjev, ki so tudi v preteklosti že pokazali tendence po obvladovanju Policije," je izpostavil Mlekuš.
Krhanje idile v vladnih vrstah pozorno spremljajo tudi v politični opoziciji. "Poglejte, ti signali me lahko skrbijo. Upam pa, da temu ni tako. Tako kot upam vedno," je dejal poslane NSi Jernej Vrtovec. Dodal je, da je treba narediti "res velik zid in distanco".
Na stranko Gibanje Svoboda smo naslovili več vprašanj, med drugim: zakaj vlada ni podelila polnega mandata vršilcu dolžnosti generalnega direktorja Policije in ali drži, da bi utegnila Bobnarjeva zaradi nesoglasij zapustiti vladno ekipo. Kot so sporočili, bodo nejasnosti pojasnjevali prihodni teden.
'Pripravljamo zakonodajo, ki bo NPU-ju omogočila večjo samostojnost'
Na ministrstvu za notranje zadeve in Policiji medtem pripravljajo novelo zakona o organiziranosti in delu v Policiji, s katero bodo spremenili način imenovanja in razrešitve generalnega direktorja Policije in direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), in sicer na način, da ne bosta odvisna od vsakokratne volje politike, so sporočili.
Novela bo, kot navajajo na ministrstvu, NPU omogočila večjo samostojnost.
Glede namigov, da naj bi Bobnarjeva Golobovo podporo izgubljala, ker naj bi prepočasi odpravljala posledice domnevnih političnih posegov prejšnje vlade v Policijo, med drugim v NPU, so na notranjem ministrstvu zatrdili, da ima NPU že zdaj vse možnosti za delo, kot jih je imel pred 2020. "Julija je bila namreč sprejeta sprememba zakona o organiziranosti in delu v Policiji (civilna iniciativa), ki je odpravila škodljive spremembe, ki jih je uvedla predhodna vlada," so zapisali v izjavi.
V današnji krajši izjavi za javnost so jo posredno podprli tudi v Pravni mreži za varstvo demokracije, kjer so zapisali, da podpirajo prizadevanja za strokovno in zakonito delo ministrstva za notranje zadeve in Policije. "Nasprotujemo vsakemu političnemu vmešavanju v delo represivnih organov, saj to predstavlja grožnjo spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter vladavini prava. Opozarjamo tudi na nedopustnost samovoljnega sklicevanja nosilcev politične moči na pričakovanja in zahteve 'protestniške' civilne družbe. Za varstvo demokratične in pravne države, ki bo na temelju zakonitega, transparentnega in strokovnega delovanja zagotavljala enake pravice za vse, smo si pri Pravni mreži prizadevali pod prejšnjo oblastjo in si bomo tudi v prihodnje," so zapisali.
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.