
Namen zakona je ureditev ribištva, določitev trajnostnega upravljanja z ribolovnimi viri, oblikovanje tržne politike, določitev javne službe na področju ribištva in okvirov finančnih podpor v ribištvu ter nadzor nad ribištvom z namenom trajne rabe ribolovnih virov.
Zakon bo med drugimi omogočil vstop Slovenije v globalni sistem določanja celotnega dovoljenega ulova in nacionalnega ribolova na kvote, omogočil bo tudi aktivno upravljanje z ribolovnimi viri v morju, uvajanje evidenc in zbirk podatkov. Zakon med drugim določa cilje in ukrepe v morskem ribištvu, upravljanje z in dostop do ribolovnih virov, javno službo in financiranje v ribištvu, promet z ribami, ribiškimi proizvodi in izdelki, organizacije v ribištvu ter nadzor nad izvajanjem zakona. Ribiško dejavnost bo lahko opravljal le tisti, ki bo na pristojnem, kmetijskem ministrstvu pridobil dovoljenje za gospodarski ribolov oz. imel karto za rekreacijski ribolov. Zakon še predvideva, da bo zaradi nove ureditve statusa upravičencev do opravljanja gospodarskega ribolova vlada v šestih mesecih po uveljavitvi zakona sprejela program prestrukturiranja za okoli 75 morskih ribičev, ki imajo status kmeta in se na področju pokojninskega in invalidskega ter zdravstvenega zavarovanja štejejo za kmete in bodo zaradi neizpolnjevanja zahtev iz novega zakona prenehali opravljati to dejavnost.
Zakon o semenskem materialu kmetijskih rastlin
Poslanke in poslanci so brez razprave po hitrem postopku sprejeli zakon o semenskem materialu kmetijskih rastlin. Državni sekretar v ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Darko Simončič je pojasnil, da se z zakonom na novo ureja področje pridelave, dodelave in prometa semenskega materiala ter postopek registracije sort. Zakon je tehničen narave in daje pravni okvir za sprejetje podzakonskih predpisov.
Na novo se ureja pridelavo, pripravo za trženje in trženje semenskega materiala kmetijskih rastlin in daje pravno podlago za določitev vrst kmetijskih rastlin, za katere zakon velja. Določeni so tudi pogoji za vpis in postopek vpisa dobavitelja v register dobaviteljev ter njihove obveznosti. Sicer pa je namen zakona zagotavljanje kakovostnega semenskega materiala kmetijskih rastlin zaradi pospeševanja gospodarne kmetijske pridelave, ohranjanja okolja in varstva potrošnikov.
Novi zakon pomeni mednarodno primerljivo sistemsko ureditev pridelave, priprave za trženje in trženja semenskega materiala v Sloveniji, ki omogoča usklajeno in učinkovito izvajanje nalog in obveznosti z namenom zagotoviti na trgu kakovosten semenski material kmetijskih rastlin sort, ki so prilagojene slovenskim agroekološkim razmeram in ki dajejo kakovostne in stabilne pridelke ob čim manjši uporabi sredstev za varstvo rastlin in drugih kemikalij.
Zakon o gozdnem reprodukcijskem materialu
Namen zakona je zagotoviti pridelovanje in trženje kakovostnega in rastišču prilagojenega reprodukcijskega materiala, ki omogoča trajno in optimalno delovanje gozdnih ekosistemov ter njihovo obnavljanje v skladu z načeli varstva gozdnih genskih virov. Zakon določa pogoje za pridelovanje, trženje in uporabo gozdnega reprodukcijskega materiala; obveznosti oseb, ki se ukvarjajo s pridelovanjem, trženjem in uvažanjem reprodukcijskega materiala; strokovne naloge in postopke v zvezi z izvorom, kakovostjo in istovetnostjo reprodukcijskega materiala; pridobivanje, uporabo in izmenjavo podatkov in informacij; rezerve semenskega materiala in gozdno gensko banko; takse in stroške; organe, ki izvajajo ta zakon, ter inšpekcijski nadzor.