V nekaterih delih zakon ohranja že uveljavljeni pravni red na tem področju. Tako bo divjad še naprej državna lastnina, tudi lovska pravica bo pripadala državi, ki pa jo bo lahko prenesla na usposobljeno pravno osebo. Bistvena novost zakona je koncesija, ki jo morajo upravljavci lovišč, lovske družine, plačevati državi. Ker bo država na podlagi zakona pobirala koncesnino, se bodo v državni proračun natekla dodatna finančna sredstva. Iz zbrane koncesijske dajatve pa se bo oblikoval posebni sklad, ki bo namenjen za plačilo škode, ki jo na kmetijskih zemljiščih in v gozdovih povzroči divjad.
Za zakon so glasovali poslanke in poslanci koalicijskih LDS, ZLSD in DeSUS, podprli pa so ga tudi poslanci opozicijskih SMS in SNS ter trije poslanci koalicijske SLS, kljub temu da je poslanska skupina ves čas nasprotovala zakonskim rešitvam.
Sindikat kmetov Slovenije ogorčen
V Sindikatu kmetov Slovenije so ogorčeni nad zakonom o divjadi in lovstvu. Po mnenju sindikata je namreč zakon neusklajen ter škodljiv za naravo, lastnike, ki jim odvzema del pravice do zasebne lastnine, in družbo. Zakon, ki predvideva državne prihodke iz naslova zasebnega premoženja, grobo krši ustavno pravico do zasebne lastnine, menijo v sindikatu kmetov. Z njegovim sprejetjem pa se bo zelo poslabšal položaj lastnikov kmetijskih in gozdnih zemljišč.
V sindikatu še poudarjajo, da mora biti gospodarjenje z naravo v skladu s celovitim načrtovanjem strokovnih institucij ob upoštevanju znanja in izkušenj kmetov in gozdarjev.