
Državni zbor je s 43 glasovi proti 3 (navzočih 47), ob obstrukciji opozicijskih LDS in SD, sprejel zakon o Radioteleviziji Slovenija, ki ga je predlagala vlada in ki bo ponudil podlago za izvedbo novega razpisa za generalnega direktorja tega javnega zavoda ter celovito organizacijsko in kadrovsko prenovo nacionalne radiotelevizije.
Repovž: Novinarje RTVS čakajo težki časi
Predsednik Društva novinarjev Slovenije (DNS) Gregor Repovž je za 24ur.com povedal, da so v društvo o danem zakonu povedali že vse. "Sem prepričan, da je RTV Slovenija edina prava javna televizija in da novinarji vedo, da jih čakajo težki časi," je dejal Repovž in dodal: "To ne pomeni, da bodo novinarji postali oblasti ponižni". Opozoril je še, da novi zakon dolgoročno pomeni krizo za novinarsko delo na nacionalni televiziji. "Upanje politike, da se da s tovrstnimi komisarskimi pristopi ustvarjati demokracijo, je napačno," je še poudaril predsednik DNS.
LDS in SD proti "nasilnemu" sprejemu zakona
Potem ko je parlamentarna večina zavrnila predloge za preložitev odločanja, sta opozicijski LDS in SD napovedali obstrukcijo, ker ne želita sodelovati pri po njunem mnenju "nasilnem" postopku sprejemanja zakona. LDS je sicer napovedala, da bodo proučili vsa pravna sredstva, ki so jim na voljo, da bodo prišli do referenduma o tem zakonu.
Parlament in TV prodaja 24 ur na dan
Programski svet RTVS bo, kot je predvideno, izvolil novega generalnega direktorja javnega zavoda, ki bo nato po predhodnem soglasju programskega sveta imenoval direktorja radia in televizije ter na njun predlog še odgovorne urednike programov. Nov zakon uvaja tretji nacionalni televizijski program, ki bo omogočal spremljanje dejavnosti državnega zbora.
Potrč: Za sprejem zakona niso bili izpolnjeni pogoji
Pred začetkom tretje obravnave o zakonu so se predstavniki poslanskih skupin na pobudo Mirana Potrča (SD) zbrali na posvetu z vodstvom DZ. Po mnenju Potrča namreč za odločanje o zakonu o RTV Slovenija niso bili izpolnjeni vsi poslovniški pogoji, saj namreč prvopodpisanemu pod referendumsko pobudo o zakonu o RTV Marjanu Sedmaku še vedno ni bila vročena zavrnilna odločitev predsednika DZ, zaradi česar ni bilo mogoče nadaljevati obravnave. SD tudi meni, da je predsednik DZ France Cukjati ravnal napak, ko je zavrnil pobudo, saj bi, glede na izpolnitev formalnih pogojev, moral pobudnikom omogočiti dopolnitev ali popravo referendumskega vprašanja. Enako so prepričani tudi v opozicijski LDS.

Po posvetu je Cukjati povedal, da so bili izpolnjeni prav vsi tako zakonski kot tudi poslovniški pogoji za tretjo obravnavo zakona in končno glasovanje. Slednje stališče je Cukjati oblikoval na podlagi predhodnega mnenja zakonodajno-pravne službe DZ, ki se je danes opredelila do Potrčevih pomislekov.
Pobudnik ima možnost pravnega varstva, a to ne zadrži nadaljnje obravnave zakone, je povedal Cukjati. Kar zadeva vročanja pa pri referendumski pobudi ne gre za akt, za katerega bi veljala pravila upravnega postopka. Če predsednik DZ ni določil roka za zbiranje 40.000 podpisov volivk in volivcev, pobudnik pa je odpotoval, to ne more biti razlog za odlašanje z zakonodajnim postopkom, je poudaril Cukjati.