Odbor DZ za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj je v nadaljevanju seje sprejel resolucijo o nacionalnem programu visokega šolstva 2007-2010. Besedilo je sedaj pripravljeno za obravnavo na seji DZ. Še pred nadaljevanjem razprave in glasovanjem pa so visokošolski partnerji in opozicijski poslanci SD, LDS, SNS, samostojni poslanec Slavko Gaber ter poslanska skupina nepovezanih poslancev (NP) sejo zapustili, ker ni bil sprejet njihov predlog za odlog seje do imenovanja novega visokošolskega ministra.
Na predlog poslanca SDS Tomaža Štebeta bo v resolucijo vključeno tudi dopolnilo, ki govori, da bo državnim univerzam zagotovljena avtonomija, pravna subjektiviteta, lastništvo nad vsem premičnim in nepremičnim premoženjem ter samostojno razpolaganje z njim. Sicer pa je bilo danes sprejetih 60 dopolnil, od tega 50 opozicijskih ter 10 koalicijskih.
Resolucija o nacionalnem programu visokega šolstva 2007-2010 med drugim predvideva enotnejši visokošolsko-raziskovalni prostor, z željo, da se pospeši izmenjava znanja v trikotniku visoko šolstvo - znanost - gospodarstvo. V dokumentu se ureja tudi izboljšanje razmer za študij, hkrati pa povečanje števila diplomantov glede na število vpisanih študentov.
Dokument prav tako predvideva povečanje sredstev za visokošolsko izobraževanje in raziskovalno delo, ter števila visokošolskih zavodov. Cilj je namreč, da bi država imela od sedem do deset univerz oz. visokošolskih ter inovacijskih središč, želja pa je tudi spodbujati internacionalizacijo visokega šolstva.
Po drugi strani pa so bili nekateri izmed ključnih očitkov resoluciji s strani visokošolskih partnerjev ti, da dokument ne zagotavlja stabilnega financiranja, prav tako pa po mnenju visokošolske sfere zasebno postavlja pred javnim visokim šolstvom. Skrb partnerjev zbuja tudi možnost poseganja politike v samo delovanje univerz ter visokošolskih zavodov.
Ker so stroka in partnerji ves čas poudarjali, da besedilo ni usklajeno, je bil velik očitek visokošolskemu ministru v odstopu Juretu Zupanu oz. vladi nasploh, da ni partnerskega odnosa. Obenem so pogrešali oceno stanja na podlagi minulih dokumentov, primerjavo stanja z drugimi evropskimi državami ter dolgoročne cilji vlade na področju visokega šolstva. Partnerji namreč očitajo vladi tudi to, da je resolucija pisana le za obdobje 2007-2010, medtem ko bi si sami želeli projekt, ki predvideva ureditev visokošolskega prostora za daljše časovno obdobje.
Gaber: Priča smo slabim obetom
"Prvič v zgodovini se bo zgodilo, da bomo imeli s strani koalicije vsiljeno resolucijo," je ob obstrukciji seje odbora povedal Gaber. Pavel Gantar iz skupine nepovezanih poslancev (NP) je dejal, da so s pobudo hoteli "dati priložnost in možnost novemu ministru, da se opredeli do vsebine predloga resolucije, jo podpre ali predlaga izboljšano besedilo".
Nekdanji minister za šolstvo Gaber je še zatrdil, da je sprejetje predloga resolucije v nasprotju z voljo vseh, ki po njegovem mnenju na področju visokega šolstva in znanosti kaj štejejo. "Mislim, da smo priča slabim obetom za visoko šolstvo," pravi Gaber.
Pri tem, kar se je doslej dogajalo na področju visokega šolstva, po njegovih besedah "očitno ni šlo zgolj za Zupanovo samovoljo". "Danes smo dobili potrdilo, da za tem stoji koalicija, ki verjetno že ta trenutek išče osebo, ki bo izvajala enako politiko v bodoče," je še dejal.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.