Nemški časnik Spiegel je nedavno razkril, da Evropska komisija ni upoštevala mnenja svoje pravne službe, ki potrjuje večino slovenskih stališč do uveljavljanja arbitražne odločbe o meji s Hrvaško.
Kot je v sredo zvečer ob prihodu na vrh povedal Šarec, bo Junckerju omenil, da je Slovenija po članku ugotovila, da je prav, da zagovarja vladavino prava.
Pred vrhom je novi slovenski premier na svoji prvi poti v tujino v sredo imel spoznavno srečanje s predsednikom Evropskega sveta Donaldom Tuskom, s katerim sta govorila predvsem o temah vrha.
Šarec in Plenković ob robu vrha v Salzburgu že imela spoznavni pogovor
Marjan Šarec in hrvaški premier Andrej Plenković pa sta imela medtem v sredo zvečer ob robu vrha že spoznavni pogovor. Oba sta danes potrdila novinarjem, da ni šlo za pravo dvostransko srečanje, temveč da sta se le spoznala.
"Predstavila sva se, kot se za soseda spodobi, da bi trla kake težke orehe, pa včeraj ni bilo priložnosti," je pojasnil Šarec pred današnjimi pogovori predsednikov držav in vlad EU.
Plenković pa je izrazil prepričanje, da bosta z novim slovenskim premierjem vodila dialog s ciljem dobrih odnosov in reševanja odprtega vprašanja meje med državama.
Na vprašanje, ali je med njima s Šarcem ob prvem srečanju preskočila iskrica, pa je Plenković odgovoril, da v takih okoliščinah niti ne more preskočiti iskrica. "Pomembno je, da odgovorno in zrelo pristopiva k reševanju dolgoletnih težav in hrvaška vlada je pri tem pokazala dobro voljo," je poudaril.
Glede arbitraže pa je Plenković dejal, da Evropska komisija sploh ni podala mnenja o slovenski tožbi proti Hrvaški zaradi nepriznavanja arbitražne sodbe. "Stališče Hrvaške je zelo jasno. Želimo priti do rešitve, s katero bosta zadovoljni tako Slovenija kot Hrvaška," je še dejal.
Danes na 'urniku' notranja varnost in brexit
Vrh se je začel v sredo z delovno večerjo voditeljev osemindvajseterice, na kateri so govorili predvsem o migracijah, britanska premierka Theresa May pa je predstavila svojo oceno napredka v pogajanjih o brexitu.
Danes voditelji Unije govorijo o notranji varnosti, pri čemer se osredotočajo na okrepitev policijskega in pravosodnega sodelovanja, krepitev varovanja meja in zagotovitev boljše zaščite na spletu.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pričakuje, da bo Evropska unija še letos dosegla dogovor o boljšem varovanju svojih zunanjih meja. Ob prihodu na današnji del neformalnega vrha EU v Salzburgu je tudi dejal, da v sredo na delovni večerji voditelji unije niso dosegli "omembe vrednega napredka" glede migracij.
Avstrijski kancler Sebastian Kurz, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, pa je pred današnjimi pogovori znova pozval, naj izkoristijo priložnost za tesnejše sodelovanje z Egiptom v boju proti nezakonitim migracijam.
Druga pomembna tema vrha pa bodo pogajanja o izstopu Velike Britanije iz EU, o katerih se bodo voditelji sedemindvajseterice v drugem delu srečanja pogovarjali tudi z glavnim pogajalcem EU za brexit Michelom Barnierjem.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes ob prihodu na vrh pozval k dogovoru o brexitu do novembra. Priznal je, da glede izstopa Velike Britanije iz EU obstajajo napetosti, a poudaril, da mora EU dolgoročno zastopati svoje interese.
Kurz pa je dejal, da se stališča glede brexita v nekaterih točkah še vedno razhajajo, da pa je na sredini delovni večerji dobil vtis, da se obe strani zavedata, da se bosta za kompromis morali približati druga drugi. Ponovil je, da bo o izstopu Velike Britanije iz EU po vsej verjetnosti novembra potekal izredni vrh unije.
Irski premier Leo Varadkar pa je danes ob prihodu na vrh izpostavil, da želi Irska preprečiti izstop Velike Britanije brez dogovora. Zato se je po njegovih besedah nujno izogniti nadzoru na meji na irskem otoku, saj ne želijo novih ovir za pretok oseb in blaga.
Povedal je še, da je imel davi ob robu vrha zelo uspešno srečanje z britansko premierko Thereso May o brexitu. Ob tem je poudaril, da pogajanja z britansko stranjo vodi EU.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.