Ko je že hudič prišel po svoje, je nekako mogoče razumeti, da slovenski predsednik Danilo Türk, tako kot njegov hrvaški kolega Stipe Mesić, ošine soseda tudi s kakšno nepotrebno besedo, piše današnji Novi list. Časnik komentira sredin nagovor Türka na srečanju slovenskih in hrvaških gospodarstvenikov v Ljubljani.

"Slovenija ne more mimo legitimnega interesa in pravice do dostopa na odprto morje“, je izpostavil predsednikovo izjavo zgoraj omenjeni časopis. Predsedniku najbolj zamerijo, da je na srečanju jasno izpostavil slovenske teritorialne zahteve, kar pa naj bi odnose med državama še poslabšalo.
Predsednika na vse možne načine varujeta "nacionalne interese", sicer pa, ko je celotna zadeva prišla v roke Bruslja in oblastniki obeh držav nimajo nič novega dodati, izkoriščanje prireditve, ki jo organizira Društvo hrvaško-slovenskega prijateljstva, za udrihanje proti Hrvaški in njeni oblasti ni nič drugega kot razpihovanje že zdavnaj razplamtelega ognja, nadaljuje reški časnik.
"Türk se je pokazal kot slab gostitelj. Njegova politična tirada ni bila le klofutanje organizatorjev srečanja in maltretiranje gospodarstvenikov, ki so se zbrali, da bi poskusili zmanjšati škodo, ki jo zaradi politike lahko utrpijo oni ter tudi obe državi, temveč prvorazredni diplomatski škandal," ocenjuje komentator Novega lista. Sklene, da je iz Türka "žal spregovoril mojster balkanske politične kuhinje" namesto Evropejca, ki zna odmeriti, kako in kje je treba kaj povedati, in ki navkljub problemom odpira prostor za dialog in sodelovanje.
Razočaranje nad govorom predsednika
V poročilu s srečanja gospodarstvenikov na Ljubljanskem gradu Novi list navaja izjave hrvaških predstavnikov, ki "niso skrivali razočaranja zaradi Türkovega nagovora". Hrvaški premier iz časa vojne Franjo Gregurić je ocenil, da je bila "ustvarjena nestrpnost, ki jo bo težko popraviti v prihodnji generaciji ali dveh".
Lastnik hotelske skupine JLH Goran Štrok tudi ni bil zadovoljen. Dejal je, da se "državi ukvarjata z nepomembnimi vprašanji, ne vidita pa cunamija, ki se približuje in ki bi lahko vse potopil", je poročal časopis.

Znani dubrovniški gostinec in častni meščan Bleda Ivo Rudenjak pa verjame v izboljšanje odnosov in je spomnil, da so prav slovenski turisti prvi prišli v Dubrovnik po napadu na mesto leta 1991. Medtem pa se je župan Bleda Janez Fajfar zavzel za čim prejšnje uvajanje letalske povezave med Dubrovnikom in Ljubljano, dodaja časnik.
Državi potrebujeta druga drugo
V sredo je zbrane gospodarstvenike nagovoril tudi predsednik republike Danilo Türk, ki je poudaril, da državi v času gospodarske krize druga drugo potrebujeta bolj kot kdaj koli prej. Poudaril je, da je skupni obseg blagovne menjave med državama presegel 2,5 milijarde evrov in da raste že osem let. "To je dober dokaz o medsebojni privrženosti dveh gospodarstev," je dodal.
V luči svetovne gospodarske krize je poudaril, da danes nobeni državi na svetu ne ustreza zapiranje vase in da je prihodnost vseh prav v povezovanju. "Slovenija si želi, da bi Hrvaška postala članica EU. To je interes našega gospodarstva, naše politike. Pri tem smo pripravljeni pomagati," je dejal Türk in poudaril da je ta interes potrebno razumeti v širšem kontekstu.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.