Rode je tudi pozval oblasti, naj priznajo, da je tudi revolucija grešila. Podobnega mnenja so bili politični veljaki. Poleg predsednika vlade Bajuka, so se prireditve udeležili tako rekoč vsi pomembni možje politične desnice: predsednik državnega zbora Janez Podobnik, obrambni minister Janez Janša ter zunanji minister Lojze Peterle. Rode je ob tej priložnosti razglasil slovenske pričevalce za vero v 20. stoletju.
S tem dejanjem je Rimskokatoliška cerkev v Sloveniji sledila zgledu papeža, ki se je kristjanov, umrlih zaradi vere v 20. stoletju, spomnil v začetku maja na posebnem ekumenskem srečanju. Na seznamu pričevalcev vere je zapisanih več kot dvesto imen pokojnikov, večinoma žrtev komunizma. Največ jih je umrlo takoj po vojni, leta 1945, nekaj pa tudi leta 1942. Seznam ''pričevalcev'' sicer še ni dokončen, med 217 osebami iz Slovenije, ki so nanj že uvrščene, pa jih je bilo največ iz ljubljanske nadškofije. Ker je zbiranje imen potekalo tudi v zamejstvu, je na seznamu še enajst oseb iz tržaške, goriške in celovške škofije. ''Kakorkoli gledamo na dogodke sredi 20. stoletja, mora vsak, ki pošteno misli, priznati, da je bila revolucija s svojimi zločini neizmerna tragedija za slovenski narod, je v pridigi poudaril nadškof. Pred tem nerazumljivim je vsak poskus upravičevanja prazen, tu ne velja noben izgovor na zgodovinski trenutek, ki bi pojasnil, kaj šele upravičil logiko takih dejanj. Tega se ne da izbrisati iz zavesti - kot se je poskušalo skozi desetletja - z zmagoslavjem, kajti poraz zmagovalcev je tu strašnejši od sijaja njihove zmage. Še manj častno pa je sprenevedanje, govoriti o zločinih fašizma in nacizma, niti z besedo pa ne omeniti nič manjših grozot komunizma proti lastnemu narodu,'' je še dejal Rode.
Očiščenje je po njegovem mnenju mogoče le s priznanjem zločina, s priznanjem prikrivane hudobije, z odprtostjo srca, ki se reši notranjih zavor in obžaluje greh proti svetosti življenja in ponudi desnico sprave. Slavnostni govornik na slovesnosti, ki je sledila maši, je bil urednik glasila Zaveza, prof. Justin Stanovnik, ki je nastopil zelo ostro. Tako je med drugim dejal: Osvobodilni boj, tako imenovani, ne more postati temelj naše državnosti, preprosto zato, ker je bil prevara. Povedal pa je tudi, da državljanska vojna v Sloveniji še vedno ni končana, končajo pa jo lahko le izvorno demokratske stranke, po njegovem stranke slovenske desnice. Program so končali s petjem domobranske pesmi Moja Domovina.
Predsednik slovenske vlade Andrej Bajuk je danes položil venec v Kočevskem Rogu ob breznu pod Krenom. S tem je, kot so sporočili iz premierovega kabineta, izrazil svoje globoko spoštovanje dostojanstvu življenja in spominu mrtvih. Po tem poklonu tisočim žrtvam, ki jih je brez sodbe pred 55-imi leti pobila takratna komunistična oblast, je predsednik vlade položil še venec k spomeniku pobitim aktivistom Osvobodilne fronte pri Turjaku. ''Oba venca sta namenjena tudi spominu na strahotne razmere, ki so presegale možnosti človekove presoje. Pred nami je prihodnost s poudarkom na nedotakljivosti človekovega dostojanstva; prihodnost demokratične in strpne družbe, v kateri naj imamo vsi enake možnosti za povečevanje svoje in skupne blaginje,'' so še sporočili iz Bajukovega kabineta.