Mandatar za sestavo nove vlade Janez Janša je po pogovorih z ministrskimi kandidati predstavil novo ministrsko ekipo. Lista Virant, SLS, DeSUS in NSi bodo imeli v vladi po dva ministra, SDS pa štiri. V soboto bo sicer tudi formalno začela veljati novela zakona o vladi in bodo v državni zbor vložili predlog ministrske ekipe.
V zadnjih dneh so svoje kandidate najbolj skrivali v SDS, na koncu pa po pričakovanju izbrali izkušene politike. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve bo vodil Andrej Vizjak, ministrstvo za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač, ministrstvo za notranje zadeve pa poslanec Vinko Gorenak. S kulturo, ki ne bo imela več samostojnega resorja, pa se bo poleg izobraževanja, znanosti in šolstva ukvarjal Žiga Turk.
Kandidat Liste Virant Janez Šušteršič bo, če bo lista ministrov v DZ dobila podporo, vodil ministrstvo za finance, Senko Pličanič pa ministrstvo za pravosodje in javno upravo.
Predsednik SLS Radovan Žerjav bo vodil ministrstvo za gospodarstvo, strankin poslanec Franc Bogovič pa ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Predsednica NSi Ljudmila Novak, edina ženska v vladi, bo prevzela ministrstvo za Slovence v zamejstvu in po svetu, nekdanji član uprave Darsa Aleš Hojs pa ministrstvo za obrambo.
Na mednarodnem parketu bo pete brusil predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je v prejšnjih vladah vodil že ministrstvo za okolje in resor za obrambo. Nekdanji piranski župan in nekdanji direktor izolske bolnišnice Tomaž Gantar pa je kandidat "upokojencev" za ministra za zdravje.
Vlada z najtežjo nalogo po osamosvojitvi Slovenije
Janša je sestavo ministrskih kandidatov označil za najboljšo možno v realnih razmerah, ob tem pa poudaril, da je to najmanjša ministrska ekipa doslej. Kljub temu se bo po njegovem sposobna spopasti s težkimi izzivi. Vlada naj bi se tako takoj lotila priprav in sprejetja rebalansa proračuna, drugi korak pa bo predlog novega socialnega sporazuma, s katerim želijo "v socialnem dialogu začrtati pot Slovenije iz krize, se dogovoriti o porazdelitvi bremen in začrtati pot čim hitrejše vrnitve k normalnemu razvoju."
Janša je partnerje pozval, da v prvi fazi nastopijo kot enakopraven predlagatelj vsebine. Tako bo po njegovih ocenah bolj pošteno, bolj bo prispevalo k temu, da bodo bremena bolj enakomerno porazdeljena. Poleg tega "nihče ne bo imel slabega občutka, da je pristal na nekaj, kar je bilo dano na mizo pod kriterijem vzemi ali pusti."
Glede fiskalnega pravila, ki bi ga zapisali v ustavo, je povedal, da tega ne dela le Slovenija, temveč bo to naredilo najmanj 25 držav članic EU. Gre za dilemo, ali omejiti dolg ali javno porabo, je pojasnil Janša in dodal, da obstajajo tudi rešitve, ki so kombinacija teh dveh. Kot je dejal, bodo zapisali nekaj, kar bo dovolj dinamično in kar bo držalo slovenski javni dolg pod kriterije pakta stabilnosti in rasti, ta omejitev pa je 60 odstotkov BDP.
V ekipi je sicer po Janševih besedah kar nekaj ljudi, ki so že bili ministri. "To je ekipa, ki je sestavljena na podlagi kompromisov in najboljša možna v realnih razmerah," je še poudaril Janša, ki meni, da je pred to ekipo zagotovo najtežja naloga po osamosvojitvi Slovenije.
Predstavitve ministrskih kandidatov in kandidatke bodo v DZ predvidoma prihodnji teden, ministrsko ekipo pa naj bi potrjevali prihodnji petek. Janša sicer ne pričakuje ustavne presoje zakona o vladi. Če bi se zgodila, bi bilo to "nagajanje," meni Janša in dodaja, da tožilstvo zaenkrat ostaja pod notranjim ministrstvom.
Erjavec meni, da ima kompetence za zunanjega ministra
Pred Janševo predstavitvijo kandidatov je izvršni odbor DeSUS kot kandidata potrdil Erjavca in Gantarja. Erjavec je ocenil, da ima vse kompetence za vodenje ministrstva za zunanje zadeve. Pojasnil je, da je že kot minister za obrambo in tudi pozneje kot okoljski minister aktivno deloval na mednarodnem polju, sodeloval na različnih mednarodnih srečanjih, nekatere so tudi organizirali. Ne nazadnje pa je rojen v tujini, se tam šolal in tudi živel v Bruslju, ki je danes središče EU. Čas in delo pa bosta pokazala, ali ima potrebne kompetence in ali je bila odločitev mandatarja, da ga predlaga za zunanjega ministra, pravilna, je dejal Erjavec. Po pričakovanju pa so se na izbor Erjavca za zunanjega ministra vsule ostre kritike.
Še vedno so sicer neznana imena možnih kandidatov za državne sekretarje. Koalicijske stranke naj bi se sicer dogovorile, da si lahko vsak minister sam izbere svojo desno roko, pri čemer bi imelo ministrstvo, ki je nastalo iz dveh ali več ministrstev, po dva državna sekretarja, ostala pa po enega.
KOMENTARJI (2284)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.