Potem ko so javnost razburile napovedi, da so lahko pri odpuščanju v javni upravi na udaru tudi športniki, je danes Drago Balent, novi generalni direktor Direktorata za šport ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, zatrdil, da slovenska vlada ni sprejela nobene odločitve v škodo športa. Zatrdil je, da se ne bo zmanjševalo število zaposlenih športnikov v javni upravi, prav tako pa tudi ne število trenerjev.
"Kljub temu so se v javnosti pojavile drugačne govorice. Prav nasprotno je. Vse spremembe v zakonodaji, ki jih bomo sprejeli, bodo storjene v korist športnikov, trenerjev in nacionalnih panožnih zvez,“ je pojasnil in nadaljeval, da nameravajo najprej urediti podaljševanje pogodb trenerjem. "To želimo urediti vsaj za štiriletni ciklus, število trenerjev s pogodbami pa se ne bo zmanjševalo,“ pravi in nadaljuje, da imajo trenutno v evidenci 111 trenerjev.
Kot pravi, se tudi število zaposlenih športnikov v javni upravi ne bo zmanjševalo. "Prav tako pa se bo nemoteno nadaljevalo financiranje slovenskega športa, tudi priprav na olimpijske igre v Londonu," je še odločno zatrdil Balent, ki je sicer še vedno direktor Fundacije za šport.
Športniki verjamejo Balentovim besedam
V delo ministrstva bodo vključili tudi športnike, kot so Brigita Langerholc Žager, predsednica komisije športnikov Olimpijskega komiteja Slovenije, ter zlata olimpijca atlet Primož Kozmus in veslač Iztok Čop, ki je tudi član izvršnega odbora OKS.
"Vesela sem, da bo v odločanje vključeno tudi veliko športnikov in da bo šport še naprej dobival podporo in ustrezno mesto v družbi. Želimo, da bi imeli športniki štiriletne pogodbe, kar bi s tem odpadlo veliko dodatnega dela, ki ga imamo s podpisovanjem pogodb in bi ga več ostalo za nemotene priprave in treninge," je zadevo na tiskovni konferenci komentirala Langerholc Žagerjeva, ki je tudi članica sveta FŠO.
Kozmus, ki se je nedavno vrnil z uspešnih priprav v San Diegu v ZDA, je temu dodal, da verjamem, da bodo športniki dobili ustrezno mesto v športu ter da nekdanji športniki po končanih športnih poteh dobivajo mesto v športni politiki in odločanju. "Mislim, da bi bilo že zelo dolgo bolje, če bi športniki, kot sta Langerholc Žagerjeva in Čop, dobili več besede. Upam, da strahovi, ki so se pojavili, ne bodo več prisotni in bomo nemoteno nadaljevali z delom. Pri naših zahtevah bomo realni, vendar si bomo vseeno prizadevali, da se bo slovenski šport razvijal," je dejal in še dodal, da je na boj na medalje na OI dobro pripravljen.
"To, da pogodbe s trenerji niso bile podaljšane, je vneslo veliko nemira med trenerje in v panožnih zvezah. Obljub je bilo v preteklosti že zelo veliko, pa potem tudi veliko manj dejanj. Upam, da bo Balant držal obljubo in bo v resnici poslej bolje. Najprej pa je potrebno urediti vprašanje statusa trenerjev, kar je še posebej pomembno v luči OI, ki so tik pred vrati," pa je dejal Čop, ki se na OI skupaj z Luko Špikom uspešno pripravlja za nastop v dvojnem dvojcu.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.