Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pravi, da so protikrizni ukrepi vlade pravzaprav protikrizne norosti. Politični odločevalci že zadnjih nekaj let iščejo pot iz krize z vrsto interventnih zakonov, ki jih Lukič opisuje kot varčevalne, medtem pa je število registrirano brezposelnih blizu ravni leta 1999, ko je bilo povprečno število brezposelnih nekaj več kot 118.000. Kazalci gospodarske aktivnosti in potrošnje padajo. "In še bi lahko naštevali," pravi Lukič.
Vlada gre še naprej po "preverjeni poti" varčevanja. V četrtek je namreč sprejela spremembe zakona o dohodnini, ki ukinjajo avtomatično usklajevanje neto letnih davčnih osnov iz davčne lestvice in davčnih olajšav z inflacijo. "Kot da se ne zaveda, da bo ta ukrep le še bolj zavrl notranjo potrošnjo," je opozoril Lukič.

Sindikalisti ne razumejo tudi predlogov delodajalcev. Nekateri se namreč javno zavzemajo za ukinitev minimalne plače oziroma njeno prepolovitev. "Sedaj so iznašli nov 'protikrizni ukrep' – odpoved kolektivne pogodbe dejavnosti," pravi Lukič. Sindikat gradbenih dejavnosti Slovenije je v četrtek namreč prejel obvestilo Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), da GZS in Združenje delodajalcev Slovenije (sekcija za gradbeništvo) odpovedujeta kolektivno pogodbo gradbenih dejavnosti vključno z njeno tarifno prilogo. "In tako si delodajalci očitno zamišljajo pot iz krize – po "preverjeni poti" napada na delavske pravice. In to v dejavnosti, ki veliko bolj kot odpoved kolektivne pogodbe potrebuje velik investicijski zagon, ki bi se ga podprlo z učinkovitim črpanjem evropskih strukturnih skladov in sredstvi Evropske investicijske banke (EIB)," opozarja Lukič.
Sindikat si po drugi strani želi, da bi vlada uvedla davčne blagajne in da bi pospešila črpanje sredstev iz evropskih strukturnih skladov. Lukič dodaja, da nam po uradnih podatkih grozi nevarnost izgube sredstev pri Kohezijskem skladu na področju okoljske in prometne infrastrukture. "Tako je – na področjih, ki so še kako pomembna za gradbeništvo," je dodal.
Po Lukičevem mnenju je jasno, da smo "prišli do konca že tako napačnega modela slepega varčevanja in nižanja stroškov". Zato sindikat poziva vlado in delodajalce: "Končajte s to norostjo." Pravi, da je pot naprej investicijska pot trajnostno naravnanega socialno tržnega gospodarstva. "Zato pozivamo vlado in delodajalce, naj premorejo toliko politične in družbene zrelosti in obrnejo list v to smer. Sicer nas bodo vse skupaj zvlekli v brezno gospodarskega in socialnega samouničenja," je še dodal Lukič.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.