Pismo Zdravniške zbornice Slovenije v Evropo o domnevnih nedemokratičnostih pri pripravi zakona o zdravstveni dejavnosti je po oceni državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Ivana Eržena "pamflet, ki nima nobene zveze z realnim stanjem". Zbornica se je po njegovih besedah "poslužila zelo neobičajnega načina, kako zaustaviti zdravstveno reformo. Vedno bolj imam občutek, da je med zdravniki skupina, ki želi ustaviti reformne procese v zdravstvu, da bi ohranila sedanje razmere, saj se v teh razmerah dobro počuti. Ne moremo si misliti drugega, kot da je za tem neka dobro načrtovana kampanja, da bi zaustavili reformne procese."
Navedel je, da so samo minuli konec tedna od zdravniških organizacij iz različnih evropskih držav prejeli kar 14 pisem z domala enakim besedilom, v katerih izražajo zaskrbljenost nad dogajanjem v Sloveniji. Navedbe iz pisem po oceni Eržena kažejo, da so jim bila predstavljena neresnična dejstva. Kot primer je navedel, da v zakonu ni zapisano, da bo članstvo v zdravniški zbornici prostovoljno. Do njihovega ravnanja je kritičen: "Sporočati laži v evropska zdravniška združenja je nesprejemljivo. Glavna tema vseh sporočil tujih zdravniških organizacij, ki so jih prejeli, je, da Slovenija ne sme dopustiti, da bi bilo članstvo v zbornici prostovoljno. Očitno je to velika tema tudi v tujini."
Po besedah Eržena sicer številni zdravniki zahtevajo, da se obvezno članstvo v zbornici ukine. A se na ministrstvu kljub temu še vedno niso odločili za prostovoljno članstvo in predlagajo, da je članstvo – zaradi različnih razlogov – obvezno. "Med drugim tudi zaradi argumentov, ki jih navajajo zdravniške organizacije," dodaja. Napovedal je, da bodo argumente nekaterih parlamentarcev in mnogih zdravnikov v javnih zavodih v prid prostovoljnemu članstvu preverili, v smislu, "ali je mogoče to tudi drugače urediti. Za nas pravzaprav ni pomembno, ali je članstvo obvezno ali ne, ampak to, na kakšen način se izvajajo javna pooblastila." Prav javna pooblastila so po njegovem mnenju verjetno "najbolj moteča". Napovedal je namreč, da bodo javna pooblastila podeljevali na podlagi javnega razpisa. "Verjetno prav te stvari niso napisane na kožo zdravniški zbornici in morda zaradi tega na tak način reagirajo."
Neupoštevanje pri sprejemanju zakonodaje?
Minuli petek so namreč iz zdravniških organizacij sporočili, da zavračajo predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Kot razlog so navedli, da nobena izmed njihovih pripomb k zakonu ni bila upoštevana. Na ministrstvu za zdravje so nasprotno zatrdili, da so pomemben del pripomb upoštevali, stališče zdravniških organizacij ne bo vplivalo na zakonodajni postopek. V soboto pa so iz zdravniške zbornice sporočili, da so zdravniške organizacije pisale premierju Borutu Pahorju in ministru za zdravje Borutu Miklavčiču ter ju obvestile, da je Stalni odbor zdravnikov Evropske Unije (Comite Permanent Des Medecins Europeens – CPME) že razpravljal o "nerazumljivem in nedemokratičnem načinu sprejemanja zakonodaje v Sloveniji, iz katere je bila medicinska stroka v celoti izključena in poslal slovenski vladi pisni poziv, da zaradi varnosti in stabilnosti zdravstvenega sistema upošteva principe demokratičnega dogovarjanja".
V zdravniški zbornici so v odzivu na današnje navedbe Eržena zapisali, da ministrstvo za zdravje "ni bilo sposobno partnerskega dialoga z zdravniškimi organizacijami, temveč se vseskozi poslužuje enostranskih dejanj, načrtnega ignoriranja zdravniške stroke in finančnega pritiska na izvajalce zdravstvene dejavnosti, kar neposredno že občutijo tudi bolniki". Na ministrstvu po ocenah zbornice svoja ravnanja opravičujejo samo s tem, da naj bi pri predlogu nove zakonodaje dosegli veliko soglasje v javnosti. "Morda res, vendar kakšno je to soglasje, če niso uskladili niti procesa niti vsebine z legitimnimi predstavniki zdravniškega in zobozdravniškega poklica."
Pojasnjujejo, da so predlog zakona o zdravstveni dejavnosti zavrnili, ker "nobena izmed konstruktivnih pripomb zdravniških organizacij ni našla mesta v predlogu zakona, prav tako pa ga v njegovi trenutni obliki ni mogoče dopolniti". Ministrstvu ob tem očitajo, da želi zdravniške organizacije deliti na tiste, s katerimi so pripravljeni sodelovati, in one, s katerimi niso pripravljeni sodelovati, ter tako povzročiti razdor med njimi. "Zdravniške organizacije smo se zavezale, da bomo naredile vse potrebne korake in sprejele ukrepe za zaščito osebnega dostojanstva slovenskega zdravništva ter zagotovitev varnega, stabilnega in po evropskih demokratičnih standardih naravnanega zdravstvenega sistema. Od ministrstva za zdravje pa upravičeno pričakujemo, da bo upoštevalo načela demokratičnega dogovarjanja."
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.