Slovenija

Sporna sir in rjavi riž

Ljubljana, 04. 12. 2006 09.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Zdravstveni inšpektorat opozarja, da je iz prodaje umaknil italijanski sir princessela in kanadski basmati riž.

V siru princessela je bilo preseženo število mikroorganizmov
V siru princessela je bilo preseženo število mikroorganizmov FOTO: POP TV

Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije je na podlagi prijave stranke vzorčil sir princessela na prisotnost mikroorganizmov. Izdelek je bil analiziran v Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj. Ugotovljeno je bilo preseženo število mikroorganizmov, kakor tudi nesprejemljive organoleptične spremembe na živilu.

Proizvajalec oz. distributer sira princessela je italijanski Alival S.p.A, rok uporabe na izdelku je bil do vključno 2. decembra 2006, izdelek pa je pakiran v 400-gramske PVC vrečke.

Zaradi neustreznosti je distributer za Slovenijo živilo umaknil in odpoklical iz prometa. Potrošnikom, ki so omenjene izdelke že kupili inšpektorat svetuje, da jih ne zaužijejo in jih vrnejo prodajalcu. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da "ne gre za zdravju škodljiv sir", iz prometa pa naj bi bil izločen, ker "po videzu, okusu in vonju ni primeren za prehrano ljudi".

Gensko spremenjeni riž

V izdelku kanadski rjavi basmati natur riž dobavitelja Propak iz Ljubljane so pri analizi našli prisotnost gensko spremenjenega organizma LL RICE 62, in sicer v količini 0,1 odstotka. Proizvajalec gensko spremenjenega organizma je sicer podal vlogo za njegovo odobritev na Evropsko agencijo za varno hrano, ker pa celostna ocena varnosti do sedaj še ni bila podana, takšno živilo ne sme biti v prometu.

Podatki o izdelku navajajo, da gre za živilo Riž kanadski rjavi basmati natur, porekla ZDA (navedba na deklaraciji Kanada), pošiljatelj iz EU COFRADEX, DK-2950, Vedbaek, Danska, veletrgovec Propak d.o.o. Rok uporabe na embalaži je 1. december 2008, pakiran pa je v plastični vrečki po 250 gramov.

Zaradi ugotovljene prisotnosti še ne odobrenega gensko spremenjenega organizma LL RICE 62 veletrgovec izvaja umik in odpoklic vseh spornih lotov živila iz prometa. Potrošnikom, ki so omenjene izdelke že kupili, pa svetujejo, da jih vrnejo prodajalcu.

"Ugotovljena je bila izredno nizka koncentracija, ki je na meji detekcije," je za 24ur.com povedal direktor Propaka Drago Vaupotič. Na slovenskem trgu je bil riž prisoten vsega tri mesece, iz prometa pa so ga umaknili takoj, ko jih je o rezultatu analize obvestil zdravstveni inšpektorat. "Gre za 300 vrečk po 250 gramov, večinoma pa je bil naprodaj v Sparovih trgovinah na dveh lokacijah v Sloveniji," je še povedal Vaupotič.

Drnovšek opozarja na zastrupljanje

Predsednik Janez Drnovšek na spletni strani Gibanja za pravičnost in razvoj opozarja, da je vlada pred kratkim državnemu zboru po skrajšanem postopku poslala v sprejem popravek zakona, ki bo olajšal dostop do pesticidov in s tem posledično povečal njihovo uporabo. Toda ali je to res interes državljank in državljanov, se sprašuje. Po njegovem mnenju je to interes nekaterih lobijev, ki si obetajo večji dobiček. "In to na račun zastrupljanja okolja in na račun našega zdravja," poudarja.

"Vsi vemo, da pesticidi zastrupljajo naše vode, da ne govorimo o hrani, ki se proizvaja s kemikalijami in zastruplja naše organizme. Človek bi pričakoval, da smo vsaj na tem področju dosegli zadostno raven zavedanja in bomo poizkušali uporabo pesticidov v kmetijstvu zmanjševati in postopno uvajati ekološko čisto pridelavo. Pa temu ni tako," opozarja Drnovšek. "Če je že kmetijska ministrica pod pritiskom interesnih skupin predložila takšne popravke zakona, kje so drugi, ki morajo braniti interese okolja in zdravja? Kako je lahko to potrdilo ministrstvo za okolje, da ne govorim o ministrstvu za zdravje," se sprašuje predsednik Gibanja za pravičnost in razvoj.

Po njegovem mnenju je sicer še vedno čas, da škodljivi zakonski popravek umakne sama vlada ali da ga zavrnejo poslanci v DZ. "Seveda, če ne bo kdo rekel, da je interes vladajoče koalicije, da sprejmejo tak predlog. Vendar, če me spomin ne vara, je tudi ta koalicija prisegala na čisto okolje in na človekovo zdravje. Drugače državljani zanesljivo ne bi glasovali zanjo," je še zapisal na spletni strani gibanja.

Sporna tudi otroška klaviatura

Inšpektorat opozarja tudi na neustreznost otroške elektronske klaviature Electronic Keyboard KT 49-A. Inšpektorat je namreč ugotovil, da se lahko klaviatura, ki je namenjena otrokom, starejšim od treh let, neposredno priključi na omrežno napetost 220 V. Izdelek je tako neskladen s pravilnikom o varnosti igrač in je nevaren.

Uvoznik že izvaja umik in odpoklic igrače iz prometa, saj ne izpolnjuje osnovnih zahtev glede električnih lastnosti. Kot navajajo na inšpektoratu, so bili izdelki dobavljeni v trgovine z otroškimi igračami Direndaj. Potrošnikom, ki so omenjeno igračo že kupili, pa svetujejo, naj je ne uporabljajo in jo vrnejo prodajalcu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
04. 12. 2006 13.36
Pri vsej tej globalni trgovini se mi zdi najbolj smešno, da basmathi riž Sloveniji dobavlja Kanada. Res so skrivnostna pota gospodova.... Prej ali slej bomo božična drevesca kupovali z nalepkami s Kajmanskih otokov, mogoče celo s Hvara, če bo Hrvaška postala "Member of Comm." Mi tu bijemo borbe s tokajem in cvičkom, kdo bo nudil vino na Martinovo in podobno, vsi ostali trgovci po svetu pa iz nas brijejo norce! Kdaj bomo odrasli??
Tonček Balonček
04. 12. 2006 12.47
Očitno smo z vstopom v "UNIJO" postali "Member of E. Europe", za trgovce z Zahoda pač odpad in tržišče za škart/ aussschuss. Na TV imamo romunske reklame, v trgovine pa hodimo z lupo, da sploh razberemo, za kaj gre pri dotičnih škatlah (Made in EU/! To je velik napredek, če nič ne veš, te nič ne skrbi, ko bo v velčjavi še EUR valuta, nas še cena ne bo več zanimala. Živelo tržišče in svobodna trgovina! Le kaj bi brez Zveze potrošnikov? Se kdo spomni, da bi v mladosti jedel jogurt, napravljen iz mleka v prahu,mlekarnam dostavljen iz raznoraznih strateških skladišč blagovnih rezerv? Danes je to pač "bio", po možnosti še probiotičeni, dietni zdelek, iz reklame na TV ali radiu, prispevek k daljšemu življenju!? Res je nujno, da se Evropa še razširi, bomo še mi prodajali v Gruzijo, Turkmenijo in še kam, na Kavkaz verjetno kar kefir. Ne bomo, mlekarne bodo prej ali slej zaprli, se ne izplača!