Poslanska skupina SNS se v izjavi za javnost sprašuje, kaj bo prinesel naslednji sporazum med Slovenijo in Vatikanom o verski duhovni oskrbi v obrambnih silah in policiji ter v zavodih za izvrševanje kazenskih sankcij, ki naj bi ga "že nekaj časa v tajnosti pripravljala" vlada. Ob tem vlado sprašuje, "od kdaj ima mandat, da se na področju meddržavnih sporazumov odloča namesto zakonodajne veje oblasti". Kot poudarja SNS, bi meddržavne sporazume moral potrditi državni zbor.
Kot je v izjavi zapisala poslanka SNS Barbara Žgajner Tavš, bo po pričakovanjih predlog omenjenega sporazuma vlada danes potrdila, da ga bo premier Janez Janša lahko v četrtek ob obisku ponudil Vatikanu, "verjetno kot eno zadnjih dejanj, preden vladajoča koalicija izgubi moč in oblast, ki bo pripomoglo k še dodatnemu širjenju lovk RKC v Sloveniji".
SD: Za kakšen sporazum gre?
Poslanska skupina SD je danes na vlado naslovila poslansko vprašanje v zvezi s pobudo za sklenitev sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem. PS SD sprašuje vlado, za kakšen sporazum gre - za sporazum s Slovensko škofovsko konferenco ali mednarodno pogodbo s Svetim sedežem -, kakšna je njegova vsebina in zakaj je sploh potreben.
PS SD od vlade zahteva, da pred odločitvijo o sklenitvi takega sporazuma, pred določitvijo njegove vsebine in še posebej pred začetkom pogajanj s Svetim sedežem osnutek sporazuma predloži v razpravo in potrditev DZ. Zahteva tudi tudi sklic nujne seje Odbora DZ za zunanjo politiko (OZP).
"Očitno je, da hoče Janša papežu prinesti darilo," je dejala poslanka SD Darja Lavtižar Bebler. Če bo premier tak sporazum obljubil v Vatikanu, bo namreč po njenem mnenju DZ težje samostojno in suvereno odločal o tem vprašanju, tako kot mu sicer pritiče. Navsezadnje gre tudi za kredibilnost države navzven, je poudarila.
Zares: Ustanavljanje policijske škofije
Poslanka Zares Majda Širca v odprtem pismu vlado, ali je sprejemljivo predlog sporazuma z Vatikanom predstavljati pogajalskim partnerjem, še preden je izhodišča potrdil državni zbor.
Kot je poudarila poslanka, naj bi namreč premier Janša ob obisku Italije in Svetega sedeža v četrtek Vatikanu predstavil predlog sporazuma kot pogajalsko izhodišče, še preden je bil ta predstavljen in obravnavan v državnem zboru.
LDS: Ločnica med državo in RKC ni jasna
Poslanec LDS Aleš Gulič je glede pobude za sklenitev sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem danes dejal, da "gre za nadaljevanje vladne in koalicijske politike v odnosu do rimskokatoliške cerkve (RKC), s katero se skuša vse bolj zamegliti ločnico med državo in RKC".
Sporazum se sicer sklicuje na vatikanski sporazum iz leta 2001, v tem sporazumu pa je po besedah Guliča "zelo jasno, da država Slovenija plačuje vse, ki jih zaposluje ordinariat". Poslanec je še ocenil, da je obrazložitev sporazuma "zelo medla".
Jerovšek: Nasprotniki sporazuma slabijo ugled Slovenije
Poslanec SDS Jožef Jerovšek je v izjavi za medije dejal, da gre pri nasprotovanju pobudi za sklenitev sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem za poskus slabitve ugleda države v času pred njenim predsedovanjem Evropski uniji. Prav tako je prepričan, da nasprotniki pobude s svojim ravnanjem škodijo slovenskim interesom.
Jerovšek je pojasnil, da "je začetnica gonje zoper sporazum očitno SD".
Na Jerovškove izjave se je odzval poslanec SD Aurelio Juro. Kolega Jerovšek nas neizprosno obtožuje spočetja "gonje" zoper ta sporazum, "uporabe metode delitev in kulturnega boja", "sprožanja verske nestrpnosti", "nasprotovanja človekovim pravicam in temeljnim svoboščinam", "poizkusa slabitve ugleda države v času pred njenim predsedovanjem Evropski Uniji" ter "škodovanja slovenskim interesom" in s tem kršenja sporazuma o sodelovanju parlamentarnih strank pri omenjenem predsedovanju. To je rafal izjemno grobih in težkih obtožb, ki si jih naše poslansko vprašanje vladi zagotovo ne zasluži, pa kaže na raven strpnosti, dialoške sposobnosti in zrelosti avtorja, še pravi Juri.
NSi: Sporazum potrebuje nadgradnjo
Poslanska skupina NSi je ocenila, da sporazum med Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih potrebuje nadgradnjo.
"V Novi Sloveniji zagovarjamo stališče, da se mora vprašanje duhovne oskrbe v vojski, policiji in v zavodih za izvrševanje kazenskih sankcij urediti tako, kot je urejeno v številnih modernih evropskih državah," je zapisal vodja PS NSi Jožef Horvat.
Po napovedih naj bi omenjeno pobudo vlada obravnavala na današnji seji, a so jo umaknili z dnevnega reda, ker še ni bila usklajena med ministrstvi. Predlagani novi sporazum naj bi urejal organizirano versko oskrbo katoliških pripadnikov obrambnih sil, policije in zapornikov katoliške veroizpovedi. V ta namen naj bi ustanovili obrambno-varnostni ordinariat, ki bi bil po pravnem položaju izenačen s škofijo in bi imel sedež v Ljubljani. Ordinariat bi vodil škof ordinarij, ki bi ga imenoval Sveti sedež. Za gmotne in prostorske pogoje ordinariata pa bi poskrbela država.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.