
Vladna komisija bo njihovo željo posredovala vladi, ki bi po uskladitvi besedila tak sporazum s srbsko pravoslavno cerkvijo tudi sprejela.
Sicer pa mora komisija najprej dobiti ustrezno pooblastilo ali pa se mora imenovati druga morebitna pogajalska skupina, ki bi določila besedilo sporazuma, je dejal povedal pravosodni minister Ivan Bizjak. Predstavniki srbske pravoslavne cerkve, vodil jih je paroh in predsednik sveta krščanskih cerkva Peran Boškovič, na današnji seji sicer večjih težav niso izpostavljali. Omenili so vprašanje financiranja in podprli predlog, ki so ga že izrazili predstavniki katoliške in evangeličanske cerkve, da bi se določen del dohodnine po izbiri davkoplačevalcev namenil tudi za verske skupnosti. Konkretneje so izpostavili tudi problem v zvezi z gradnjo župnišča v Ljubljani ter izrazili željo, da bi se pod določenimi pogoji zakonske zveze sklepale le v cerkvi, je še povedal Bizjak.

Člani komisije se zavedajo, da lahko problematiko registracije verskih skupnosti reši le zakon, ustreznejši od tistega, ki je trenutno v veljavi. Danes sicer niso sprejeli nobenih odločitev glede omenjene problematike, menijo pa, da je treba tudi v pogojih sedaj veljavne zakonodaje urejati registracijo verskih skupnosti. Direktor urada za verske skupnosti Drago Čepar pa je danes komisijo obvestil, da so že izbrali institucijo, ki bi pripravila delovno besedilo zakona ter da bodo v kratkem na tej osnovi pripravili ustrezno pogodbo. Nekatera izhodišča so v uradu sicer že pripravljena, s tem delom pa bo treba intenzivno nadaljevati, je poudaril Bizjak.
V vladni komisiji za ureditev odprtih vprašanj verskih skupnosti sicer sodelujejo še notranji minister Rado Bohinc, obrambni minister Anton Grizold, ministrica za kulturo Andreja Rihter, finančni minister Dušan Mramor ter generalni sekretar vlade Mirko Bandelj.