Na domačem političnem prizorišču ekipa zagovornikov in ekipa nasprotnikov moči merita okoli arbitražnega sporazuma s Hrvaško. Politiki bi morali sami rešiti vprašanje o arbitraži, je prepričana večina anketirancev v javnomnenjski raziskavi Vox populi. 56 odstotkov anketirancev tako izvedbe referenduma ne podpira.
Sicer pa se bo referenduma zagotovo udeležilo 57,4 odstotka vprašanih, verjetno pa 11,6. Po ocenah raziskovalcev javnega mnenja bo udeležba 6. junija nižja, najverjetneje manj kot 50-odstotna.
Dobrih 28 odstotkov neodločenih
Na vprašanje, kako boste glasovali, pa je 39,7 odstotka anketirancev odgovorilo, da bo podprlo arbitražni sporazum, 32,1 pa, da bo glasovalo proti njemu. Dobrih 28 odstotkov pa še ne ve, kako bodo glasovali.
Ravno neopredeljeni bodo ključni za rezultat referenduma, ki bo, kot kaže večina raziskav, dokaj tesen. Zato so še kako pomembna predreferendumska soočenja.
Soočenja bodo vroča
Sodeč po tem, kar smo slišali do sedaj, res lahko pričakujemo vroče soočenje. Politični spopad glede sporazuma se zaostruje. V Tv klubu je minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar poudaril, da arbitražni sporazum Sloveniji zagotovo prinaša stik z odprtim morjem. Kot je dejal, je v tem sporazumu stik zapisan popolnoma enako kot v sporazumu Drnovšek – Račan. A predsednik SDS Janez Janša se z njim ne strinja in pravi, da sporazum nima nobene veze s sporazumom Drnovšek – Račan. V tem sporazumu, pravi Janša, "je ta stik oz. izhod Slovenije v mednarodne vode določen in opredeljen s koordinatami in je nekaj popolnoma drugega kot ta sporazum, ki ne predvideva, da se meja na morju med Slovenijo in Hrvaško konča v mednarodnih vodah."
Minister za promet in podpredsednik SD Patrick Vlačič je v soočenju povedal, da arbitražni sporazum vsebuje vse strateške interese Slovenije ter prinaša rešitve in ne negotovosti. Če arbitraža Sloveniji ne bo določila stika z morjem, lahko zahtevamo razveljavitev arbitražne odločbe pred meddržavnim sodiščem v Haagu.
Točke, kot so zapisane v arbitražnem sporazumu skoraj zagotovo ne morejo zagotoviti dostopa Slovenije do mednarodnih voda preko slovenskih teritorijalnih voda, pa je v soočenju dejal predsednik SLS Radovan Žerjav. Zaradi geografskih značilnosti in ob upoštevanju že obstoječe meje na morju je edina možnost, da Slovenija pride do odprtega morja koridor, je dejal Žerjav.
Kateri stranki najbolje kaže?
Če bi bile volitve danes, bi zmagala SDS, dobila bi 19,1 odstotka glasov. Socialni demokrati bi jih prejeli 18 odstotkov, daleč za njimi so druge stranke.
Na lestvici politikov še vedno vodi Janez Potočnik, pred Danilom Türkom in Matejem Lahovnikom. Je pa za majsko merjenje značilno, da so anketiranci večino politikov ocenili slabše kot prejšnji mesec. Izjema so trije, ki se jim je ugled dvignil: Ljubica Jelušič, ki je peta, ter dva politika z repa lestvice – Janez Janša in Gregor Golobič.
KOMENTARJI (277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.