Slovenija

Spor zaradi terana še ni končan: Bruselj rabi dodatna pojasnila Slovenije

Bruselj, 23. 07. 2015 17.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Srečanje kmetijskega ministra Židana s komisarjem Hoganom v Bruslju še ni prineslo rešitve glede zapleta za zaščito terana. Evropska komisija bo preučila argumente Slovenije, ta pa ji bo v prihodnjih tednih posredovala dodatna pojasnila.

Današnje srečanje ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejana Židana in evropskega komisarja za kmetijstvo in podeželje Phila Hogan v Bruslju še ni prineslo rešitve za zaplet z zaščito terana. Evropska komisija bo preučila argumente Slovenije, ta pa ji bo v prihodnjih tednih posredovala dodatna pojasnila.

Spor okoli terana ni prvi spor Slovenije in Hrvaške zaradi zaščite kmetijskih proizvodov v EU. Zapletlo se je tudi pri kranjski klobasi in pri istrskem pršutu.
Spor okoli terana ni prvi spor Slovenije in Hrvaške zaradi zaščite kmetijskih proizvodov v EU. Zapletlo se je tudi pri kranjski klobasi in pri istrskem pršutu. FOTO: Jure Rejec

"Slovenska vlada meni, da gre za zadevo, ki je bila zaključena leta 2004, ko je Slovenija postala članica EU. Minister Židan je komisarju predstavil več argumentov, ki podpirajo slovensko stališče," piše v skupni izjavi slovenskega ministra in evropskega komisarja, ki so jo tako z ministrstva kot s komisije javnosti posredovali nemudoma po srečanju. "Komisar Hogan se je strinjal, da bo predstavljene argumente preučil in v prihodnjih tednih slovensko vlado zaprosil za dodatna pojasnila. Slovenija pa se je strinjala, da bo v najkrajšem možnem času odgovorila na vprašanja in predložila pravne podlage, ki podpirajo njena stališča," sta v skupni izjavi še zapisala Židan in Hogan.

Židan je nato po približno dveurnem srečanju še povedal, da je bil to "dober sestanek" ter da mu je komisar dovolil predstaviti zgodovino, politični, ekonomski in kulturni vidik, da je poslušal ter obljubil, da bo komisija argumente preučila in v primeru nejasnosti pisno vprašala za pojasnila, Slovenija pa se bo lahko pisno odzvala in podkrepila pravno zaščito slovenskega terana.

Minister je komisarja na srečanju med drugim vprašal, kaj se je spremenilo od leta 2013, ko se je Evropska komisija trikrat opredelila do tega vprašanja s stališčem, da Hrvaška ni izrazila nasprotovanja, ko je Slovenija teran registrirala kot zaščiteno označbo porekla, in da tega ne pokriva pristopna pogodba. Tako je teran na trgu EU v skladu s pravili EU zaščiten kot slovenski.

Zaščita terana je s slovenskega vidika po besedah Dejana Židana "vodotesna". "Ko bomo dobili dodatna pravna vprašanja, se jih veselimo in bomo na njih zelo argumentirano odgovorili," je poudaril Židan in dodal, da vprašanja komisije pričakuje v nekaj tednih.

Komisar je na to vprašanje po Židanovih besedah odgovoril, da vidijo določena tveganja in da bodo o tem Slovenijo tudi pisno vprašali. "To smo tudi želeli: da je stvar odprta in transparentna in da nas komisija odprto vpraša, če kjer koli vidi tveganja," je o tem dejal minister. Na vprašanje, kakšna tveganja vidi komisija, pa je odgovoril, da se Hogan o tem danes ni izjasnil.

Židan je ob tem izpostavil, da so se o vprašanju zaščite terana že posvetovali z več pravniki in tudi z nekaterimi državami, na primer Francijo, ter napovedal, da se bodo posvetovali še z nekaterimi drugimi državami in da nameravajo naročiti tudi študijo pri evropsko priznanem strokovnjaku iz Nemčije. "Verjamemo v naše pravne argumente in verjamemo, da jih bo komisija tokrat natančno preučila ter ravnala transparentno in v skladu s pravnim redom," je poudaril Židan. Komisar Hogan po ministrovih besedah danes ni imel negativnega stališča, sama zadeva teran ga je zelo zanimala in prisluhnil je slovenskim argumentom.

V teh argumentih je Židan med drugim izpostavil, zakaj je teran za Kras tako zelo pomemben - da je to sicer skoraj butična proizvodnja, milijon litrov od slabih sto milijonov litrov vina, ki se proizvedejo v Sloveniji, vendar je del slovenske tradicije in kulture; kraška planota, 600 hektarjev, pa od tega živi.

Židan pravi, da Slovenija verjame v svoje pravne argumente in da jih bo komisija tokrat natančno preučila ter ravnala transparentno in v skladu s pravnim redom.
Židan pravi, da Slovenija verjame v svoje pravne argumente in da jih bo komisija tokrat natančno preučila ter ravnala transparentno in v skladu s pravnim redom. FOTO: POP TV

Na vprašanje, ali komisija predlaga kakšen kompromis, je Židan odgovoril, da v tem trenutku ni potrebe po kakršnem koli kompromisu, in ponovil, da ne gre za postopek vpisovanja nekega proizvoda na seznam zaščitenih proizvodov, temveč je to zadeva, ki je s stališča Slovenije zaprta.

Zgodba o teranu se je znova razvnela v začetku prejšnjega tedna, ko je hrvaški kmetijski minister Tihomir Jakovina po dvostranskih pogovorih s Hoganom v Bruslju slovensko stran presenetil z izjavo, da Hrvaška kmalu pričakuje pozitivno rešitev vprašanja terana za vinarje v hrvaški Istri. Hrvaška zahteva za svoje vino oznako "teran, hrvaška Istra".

Nekaj dni zatem je vprašanje terana obravnavala slovenska vlada, ki je ministrstvu za kmetijstvo naložila, naj vztraja pri popolni zaščiti terana v EU kot vina, ki se prideluje samo na Krasu v Sloveniji iz sorte refošk, brez kakršne koli izjeme za uporabo zaščitenega imena za druge pridelovalce vina. Slovenija poudarja, da je to zanjo pomembno politično, kulturno in ekonomsko vprašanje.

To sicer ni prvi spor Slovenije in Hrvaške zaradi zaščite kmetijskih proizvodov v EU. Zapletlo se je tudi pri kranjski klobasi, ko se je na slovensko vlogo za zaščito pritožila Hrvaška, in pri istrskem pršutu, ko se je na hrvaško vlogo pritožila Slovenija. V obeh primerih je bil dosežen kompromis, v prvem o prehodnem obdobju za Hrvaško, v drugem o skupni zaščiti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

waga7
25. 07. 2015 09.46
+4
Kakšno dodatno pojasnilo neki! Tako kot je Manneke pis bruseljski, tako je Kraški teran slovenski!! Jasno, kot beli dan!
ferencz 1
24. 07. 2015 17.54
+1
Hrvati mu lahk, dajo ime VEran!
Brabus
24. 07. 2015 14.55
+1
Kaj jim pa lahko ponudimo?? Otokov nimamo, pametnih politikov pa tudi ne. Še za zahrbtnost moraš biti pameten.
jamajaka
24. 07. 2015 08.56
+4
boli me k**************skoda sploh dajat kom na tako temo
wolfterier
24. 07. 2015 11.02
+1
Oh,ti Slovenci,najprej so Hrvatom požrli Teran,zdaj bi pa še morje spili...
MAJOH
24. 07. 2015 07.55
+4
Kako lahko napišete,da so napisane besede neprimene?Ali smo Slovenci na Poljudu risali svastiko?Ali smo Slovenci na kapah nosili črko U?Ali smo Slovenci odtujevali hrvatsko zemljo-ali je obratno. Nič tujega nočemo-hočemo samo svoje,kar je že v dolgi zgodovini naše-SLOVENSKO!!!!
flum
24. 07. 2015 06.12
+2
Tem komisarjem nimamo kej ponudit. Kaj Židan ščije v vetr?
Diškor
24. 07. 2015 01.08
+2
ŠE EN TOTALNO NESPOSOBEN MINISTER, NI ZNAL POJASNITI, NE MOREŠ VERJET KAKŠEN PODEN JE SD.
wolfterier
24. 07. 2015 11.05
+2
Kakšni šalabajzerji vodijo to državo,poden...sami dohtarji in profesorji,pa nič od njih,štala...
doma?in 1
23. 07. 2015 23.41
+1
Pa sej to je noro. O čem se kregajo. Naj dajo pršut na mizo pa liter slovenskega in liter hrvaškega terana, pa vužgi ga. Obe strani sta bolani
Draža
23. 07. 2015 20.03
+6
Kakor bo Bruselj rekel tako bo,saj smo pod njihovo komando.
expost
23. 07. 2015 19.19
+1
Vsakemu odločevalcu v Bruslju po en zaboj Terana, "eno špil z harmoniko in pupo, k bu pela", pa bo Teran še pred nočjo z vsemi certifikati (dokazano!) še vedno in samo slovenski. Če pa bi še kdo ne verjel, pa oštja, gremo v osmice :)))
felix59 drugič
23. 07. 2015 19.10
+6
Ja, lopovi kockasti vse pa ne more biti vaše !!!
Mars
23. 07. 2015 18.52
+21
NE! Hrvati tati imajo namen itak pokrasti - lastniniti vse, kar je slovensko - tako ali drugače. Ko se pogovarjam s hrvati, se jim zdi samoumevno, da je teran njihov, da je kranjska klobasa njihova, da je pršut njihov, da je lipicanc njihov, da je Piran njihov... in da naj bomo slovenci prepričani, da bodo oni vse to prej kot slej dejansko imeli. Mercator in še veliko drugih družb že tako ali tako imajo s tem pa tudi slovenskega kmeta in predelovalno industrijo. Kaj pa slovenci? H L A P C I
le.professionnel
23. 07. 2015 19.05
+15
Besen sem nad našo pasivno,hlapčevsko politiko,ta kader je totalno narodno NEIZOBRAŽEN in nadaljujejo katasttrofalno politiko naših prednikov.
mijavci
23. 07. 2015 18.45
+10
Židan drugi papek takoj za Erjavcem po škodljivosti za Slovenske državljane.
le.professionnel
23. 07. 2015 18.28
+5
Že pet let opozarjam na agresivno Hrvaško politiko,ki kupuje naše gospodarske paradne konje naši pa jim vse servirajo na pladnu,s popustom.Severni albanci ne poznajo morale in kulture.
ivan.z Doba
24. 07. 2015 14.21
+1
nevica
23. 07. 2015 18.22
+8
Kaj nam ta Bruselj dela same probleme! Na vseh koncih bi pustil, da nas pokradejo, kar je naše je naše!.
JE-BI-GA
23. 07. 2015 18.22
+8
Slovenija ima prepametne ministre, zato pa je štala povsod kjer hodijo in blebetajo neumnosti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zidane, Khorl, Rupel, Marmor, itd.................................
johanca123
23. 07. 2015 20.38
+3
ex direktor svinjske farme Židan - si pozabil!
mate08
23. 07. 2015 18.05
+13
Parmezan lahko delajo le v Boloniji, Reggi Emiliji, Mantovi, Modeni in Parmi. Teran je doma na Krasu.... in ve se kje je Kras
nevica
23. 07. 2015 18.22
+5
Newkidintown
23. 07. 2015 22.01
-2
wolfterier
24. 07. 2015 20.03
+1
Tri četrtine Terana se pridela v hrvaški Istri,nje...
24Ppkur
23. 07. 2015 17.58
+11
Židan verjetno ni znal situacije pojasnit kot je potrebno ....
nevica
23. 07. 2015 18.23
+7
Židana marela vode ne drži - kar domov naj gre.