Slovenija

Spopad za loterijski denar

Ljubljana, 02. 02. 2007 08.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kozmetične spremembe pri nadzoru dobička Loterije Slovenije krepijo politično moč pridobitnih posameznikov.

Predsednica YHD Elena Pečarič: Spremembe, ki ohranjajo stanje stvari
Predsednica YHD Elena Pečarič: Spremembe, ki ohranjajo stanje stvari FOTO: Dare Čekeliš

Predsednica Društva za teorijo in kulturo hendikepa (YHD) Elena Pečarič meni, da vlada v postopku posvetovanja o spremembah in dopolnitvah zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije ni spoštovala ustaljene prakse in se o njem ni posvetovala s predstavniki civilne družbe.

"Navedba o posvetu z organizacijami civilne družbe je neresnična in celo primer zavestnega zavajanja. Očitno je vsebina predlogov, ki se ne skladajo s končnim izdelkom delovne skupine tako moteča, da jo je bilo potrebno v celoti zamolčati," je v pritožbi še zapisala Pečaričeva.

Status quo v zadovoljstvo pridobitnikov

Predsednica društva meni, da je v omenjenem primeru prišlo do neposredne diskriminacije invalidskih organizacij YHD in Nacionalnega sveta invalidskih organizacij (NSIO) na podlagi njunih političnih prepričanj, "ki nasprotujejo političnim stališčem podpornikov obstoječega stanja".

V postopku priprave zakonskega osnutka naj bi po trditvah Pečaričeve sodelovale tiste organizacije in osebe, ki so največji prejemniki sredstev in ki v dosedanji praksi "v celoti ali pretežno obvladujejo delovanje FIHO".

Predsednica YHD opozarja, da je bilo društvo izvzeto iz priprave zakona o Loteriji Slovenije.
Predsednica YHD opozarja, da je bilo društvo izvzeto iz priprave zakona o Loteriji Slovenije. FOTO: Dare Čekeliš

Pri pripravah zakona niso navedeni pomisleki YHD, "prav tako pa niso upoštevali in odgovorili na pripombe Nacionalnega sveta invalidskih organizacij (NSIO)", trdi Pečaričeva.

Nasprotje interesov ostaja nedotaknjeno

Predlog sprememb predvideva povečanje števila članov Sveta FIHO s 27 članov na trideset, od tega bi jih devet humanitarnih organizacij, 16 invalidskih organizacij in dva predstavnika vlade.

Takšna sestava Sveta FIHO po mnenju Pečaričeve povzroča "nasprotje interesov glede različnih nezdružljivih funkcij znotraj FIHO in v posameznih invalidskih organizacijah - predstavniki posameznih invalidskih organizacij, ki so člani sveta, so tudi vodilni funkcionarji organizacij in primarno favorizirajo svoje interese pred interesi članov društev, ki jih zastopajo". To dejstvo pa se po prepričanju Pečaričeve kaže "v fiktivnih socialnih programih ter v naložbah," ki ne ustvarjajo razmer za krepitev neodvisnega življenja telesno in duševno prikrajšanih ljudi ter njihovo enakopravno vključevanje v družbo.

Pečaričeva opozarja, da bi lahko "le sistemski zakon o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije uredil skrhane odnose in delovanje FIHO, invalidskih organizacij ter neodvisno delovanje vladnih predstavnikov v Svetu FIHO".

Kot je znano, Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) in Fundacija za šport (FŠO) razdeljujeta dobiček Loterije Slovenije med posamezna invalidska, humanitarna in športna društva. Spopad med njimi za financiranje njihovih dejavosti je predmet dolgoletnih trenj med funkcionarji posameznih društev in organizacij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.