Pobudniki peticije, ki se zavzemajo za ohranitev imena Titove ceste, izpostavljajo, da v občini Radenci živijo tudi "tisti, ki se z županovanjem gospoda Leljaka ne strinjajo". Še več, kot so zapisali v pismu za javnost, se "sramujejo, da jim županuje človek, ki javno podpira ustaštvo in potvarja zgodovino".
Županu Romanu Leljaku in občinskemu svetu očitajo, da sta zaobšla voljo več kot 500 podpisnikov peticije 501, ko je bil sprejet občinski sklep o preimenovanju Titove ceste v Cesto osamosvojitve Slovenije. Županu očitajo avtokratski način vodenja in celo "uporabo prikritih groženj, izsiljevanj in pritiskov na konkretne osebe in celo njihove družinske člane".
Župan Leljak nam je v pogovoru povedal, da obtožbe o pritiskih na občane ostro zavrača. "Vsak ima pravico podpisati peticijo," je dejal, a hkrati pozval "vse javne uslužbence, vzgojitelje in učitelje, ki opravljajo častno oziroma javno funkcijo, da se kot vzgojitelji in učitelji ne vmešavajo v to zadevo". Kot pojasnjuje, se posamezniki lahko opredelijo, imajo tudi možnost glasovati, vendar naj tega ne počnejo javno. "To je isto, kot da bi se o tem opredeljeval sodnik, tožilec ali podobno." V tem Leljak ne vidi elementov pritiska na občane.
Podporniki peticije medtem izpostavljajo njegov zapis na družbenih omrežjih, kjer Leljak napoveduje, da bo objavljen seznam imen 127 podpisnikov pobude za referendum o Titovi cesti takoj, ko bodo o njem obveščeni svetniki. "Razočaran bom, če se bodo med podpisniki našli učitelji, vzgojitelji, pedagogi in ostali, ki bi morali imeti jasno stališče do vseh totalitarnih režimov. Bomo videli. Celotno dogajanje bo javno, objavljeni bodo vsi seznami. Nikomur se ne bo nič prikrivalo," je v eni izmed objav na Facebookovem profilu zapisal Leljak.
Predstavniki civilne iniciative trenutno občinsko oblast obtožujejo nepotrebne politizacije v kriznih časih. "Ko so mnogi izgubili delo, ko se socialna kriza poglablja in ko podjetja mukoma spet prehajajo na vsaj minimalno vzdržno poslovanje, je skrajno neprimerno, neracionalno in stroškovno neupravičeno kakršnokoli preimenovanje ulic." Kot pravijo, bo strošek preimenovanja ulice dosegel 10.000 evrov. Tam namreč poleg menjave tablic vključuje tudi druge stroške, kot so izdelava dokumentov, fotografij, sprememba naslova podjetij, ki poslujejo v ulici, itd.
S tem pa se župan ne strinja. Povedal nam je, da je občinski svet odobril 4000 evrov sredstev, vendar bo strošek izvedbe preimenovanja ulice veliko manjši. "Izdelava tablic je 416 evrov. Sprememba osebnih dokumentov, za katere bi stanovalci imeli pravico, da jim občina vrne sredstva, stroškovno ne bo presegla 2500 evrov. V sklepu občinskega sveta imamo odobrenih 4000 evrov, verjetno pa ne potrebujemo niti 3000 evrov, da to izpeljemo. Večji strošek je s peticijami in drugimi stroški, ki bodo nastali."
Očitno sledijo večmesečni postopki
Leljak priznava, da je odziv pobudnikov referenduma demokratičen in dopusten, a da bo zdaj postopek dolgotrajen. Uradni odgovor napoveduje za jutri. "Podpise preverjamo. Če je njihova vloga v skladu z zakoni in občinskimi odloki ali pa ne, jih bomo o tem obvestili. Če pobudo zavrnem kot neustavno, imajo možnost, da preko upravnega sodišča razveljavijo mojo odločbo. Če sodišče odloči, da nisem imel prav, se bomo na občinskem svetu dogovorili za rok, v katerem morajo pobudniki zbrati pet odstotkov podpisov vseh volivcev v občini Radenci, kar pomeni približno 250 ljudi. Nato občina določi datum referenduma. V tem času imamo možnost dati pobudo ustavnemu sodišču, da presodi o zakonitosti takšnega referenduma." Kot pravi, pa tak postopek lahko traja več mesecev. "Če so pobudniki menili, da se bo zadeva rešila prej, se ne bo," je bil jasen.
S tem je župan Radencev več sto občanom dal jasno vedeti, da je pripravljen spodbijati njihovo peticijo in celo preprečiti referendum. Spor zaradi preimenovanja Titove ceste bi se tako lahko zavlekel celo v prihodnje leto. Vmes pa, kot opozarjajo v civilni iniciativi, kriza trka na vrata. Z njo se bodo morali soočiti tako župan kot občani, s Titovo cesto ali brez nje.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.