Potem ko so trije poslanci zapustili njegovo stranko, se je Zmago Jelinčič spomnil na določilo iz statuta, po katerem morajo vsi, ki so kandidirali za SNS in pozneje izstopili, vrniti denar za volilno kampanjo.
Statut Slovenske nacionalne stranke je jasen. Po njem mora vsak kandidat SNS povrniti stroške za volilno kampanjo, če izstopi iz stranke ali prestopi v drugo stranko. Jelinčič lahko torej zdaj od Saša Pečeta, Barbare Žgajner Tavš in Boštjana Zagorca zahteva, naj mu vrnejo denar, ki so ga pred dobrimi tremi leti porabili za kampanjo.
Za koliko denarja gre?
Kampanja pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami je SNS uradno stala 128.000 evrov. Kandidiralo je 58 kandidatov, kar pomeni, da je vsak v povprečju zapravil po 2.200 evrov. Trije, ki so izstopili, so torej Jelinčiču zdaj skupaj dolžni 6.600 evrov denarja. A večina teh stroškov, pravi Peče, je tako ali tako že poravnanih s članarino. Kot je pojasnil, so imeli poslanci SNS posebno obvezo do Zmaga Jelinčiča in so zato od svoje plače morali mesečno odvajati po 100 evrov članarine.
Jelinčič ima sedaj dve možnosti - lahko vztraja pri vračilu 6.600 evrov, lahko pa Pečetovi skupini ta dolg tudi spregleda. Za zdaj kaže, da bo storil prav slednje, kajti prepričan je, da je Pečetova trojka že zdaj politično mrtva in da v politiki zanje denarja in kariere ne bo več. Zato bodo po Jelinčičevih besedah "potrebovali denar za kruh in mleko."
V Lipi polni pričakovanj
Nekdanji poslanci SNS naj bi novo stranko ustanovili že februarja, možno pa je celo, da njen predsednik ne bo Sašo Peče, pač pa Barbara Žgajner Tavš, ki pa ima ta hip tudi že ponudbe iz drugih strank. Najbolj resno jo snubijo Pahorjevi Socialni demokrati. A o prestopu za zdaj ne razmišlja, je dejala.
Soočenje v Trenjih
Zmago Jelinčič in Sašo Peče sta se prvič po razkolu v SNS soočila tudi v nocojšnji oddaji Trenja. Peče je izpostavil, da je bilo pri delu poslanske skupine SNS v preteklosti preveč naelektrenosti in dvoličnosti. Jelinčiču je očital, da bi lahko več hodil v službo in da ni dovolj vestno opravljal funkcije poslanca, saj naj bi spoštoval samo pravice, ne pa tudi dolžnosti poslancev. Kot glavni očitek svojemu nekdanjemu šefu je izpostavil to, da ni sledil politiki SNS, pač pa je podpiral vlado, ker si je želel ugajati predsedniku vlade.
Jelinčič se v oddaji ni želel pogovarjati o tej temi, saj so to zanj "marginalne osebe in dogodki". Šokiran je bil nad tem, da so v oddaji Trenja razpad SNS obravnavali kot prvo izmed tem o trenutnem položaju Slovenije in se zahvalil voditelju Urošu Slaku za tako pozornost. Na koncu je še dodal, da so nekdanji poslanci SNS dobili svoj poslanski mandat na listi SNS in sedaj so s svojim izstopom izdali voljo volivcev.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.