Kristjani v Jezusovo vstajenje, ki se ga spominjajo na veliko noč, verujejo na osnovi pričevanj oseb, ki se jim je Jezus prikazal po vstajenju in jim z očitnimi znamenji dokazal svojo istovetnost, so ob velikonočnem ponedeljku zapisali na Slovenski škofovski konferenci.
Med njimi sta tudi dva učenca, ki sta ga na poti v Emavs prepoznala po lomljenju kruha in novico sporočila tudi drugim, kar opisuje Sveto pismo. "Lomljenje kruha" je tako izraz, ki so ga prvi kristjani uporabljali za daritev maše.
Praznik je po osamosvojitvi v Sloveniji podobno kot v večini evropskih držav dela prost dan. Namenjen je izletom, sprostitvi, obiskovanju sorodnikov in prijateljev. Po številnih slovenskih krajih, denimo na Gorenjskem, je navada, da na ta dan pripravijo tudi posebne igre s pirhi.
Po cerkvah so tudi danes potekala bogoslužja. Ljubljanski nadškof Anton Stres je v ljubljanski stolnici vodil spominsko mašo ob peti obletnici smrti papeža Janeza Pavla II. V Moravskih Toplicah pa je evangeličanski škof Geza Erniša vodil bogoslužje velikonočnega ponedeljka, paroh Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji Peran Bošković pa je vodil bogoslužje v ljubljanski pravoslavni cerkvi sv. Cirila in Metoda.
Papež opozoril na odgovornost duhovnikov do družbe
"Tako kot naloga vseh krščenih je tudi naša naloga biti angeli in glasniki Jezusa Kristusa, a duhovniki, poslaniki Kristusa, imajo še posebno odgovornost," pa je pred več sto verniki v poletni rezidenci v Castel Gandolfu blizu Rima dejal papež Benedikt XVI.
Čeprav ni neposredno omenil škandala zaradi spolnih zlorab otrok v Cerkvi, je v nagovoru, ki ga je izrekel v španščini, dejal, da verjame, da "ljubeča navzočnost Kristusa spremlja Cerkev na njeni poti in ji v težkih časih nudi oporo".
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.