Prva predsednica republike, prva predsednica državnega zbora in največje število poslank v parlamentu. Ženske v Sloveniji so lani zasedle nekatera politično najvplivnejša mesta. Kaj pa ženske na vodstvenih položajih v gospodarstvu? Po besedah Gorazda Podbevška iz Združenja nadzornikov Slovenije jih je v Sloveniji zelo malo. "V določenem trenutku je bil SDH edini, ki je imel v tričlanski upravi dve ženski," pravi.
SDH je v raziskavi 54 slovenskih družb ugotovil, da je kriterije, ki jih postavlja evropska direktiva, konec aprila letos izpolnjevalo 16 podjetij. Denimo Loterija in Pošta Slovenije, Terme Olimia in Savaprojekt. Veliko je še takih, kjer ni nobene ženske, pa bi, je prepričana menedžerka Sonja Šmuc, morale biti. "Za vodstvene in nadzorne funkcije človek potrebuje predvsem dve stvari, možgane in srce. In moški in ženske imamo srečo, da imamo oboje, sicer tudi dihali ne bi," je povedala.
Kot pravi, pa enake sposobnosti ženskam ne prinašajo enakih priložnosti. Vsaj delno bo te odpravljal nov zakon. Ko bo veljal, bodo morale vse javne in zasebne družbe izpolnjevati vsaj enega od kriterijev. Torej 40 odstotkov nadzornic oziroma tretjina žensk v upravi in nadzornem svetu. Združenje nadzornikov predlaga uvedbo obeh.

Podbevšek pojasnjuje, da se je v državah, ki so kvote že vpeljale, izkazalo, da pride do feminizacije neizvršnega organa. "Večino žensk se da v nadzorni svet, zato da so lahko potem izvršni organi, torej uprave, pretežno moške," je pojasnil.
Gospodarsko ministrstvo pripravlja zakon, ki bi sito parlamenta lahko prestal do konca prihodnjega leta. Po napovedih državnega sekretarja pa bi večja zastopanost spolov lahko dejansko zaživela leta 2026.
"V nobenem primeru pa mi ne sprejmemo argumenta, ker je zdaj delež ženskega spola bistveno manjši kot moškega, da ne bo dovolj ženskih kandidatk. Tudi ženske gredo kakor moški skozi podobno izobrazbo, podobne kompetence imajo in nobenega razloga ni, da tukaj delamo razliko med spoloma," je dejal državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Dejan Židan.
Še večja razlika sicer še vedno obstaja v kadrovskem bazenu potencialnih kandidatov za vodstvene položaje. Za položaj nadzornika oziroma nadzornice je akreditiranih skoraj 80 odstotkov moških in le dobra petina žensk. Že letos pa SDH v javnem pozivu v postopek še posebej vabi ženske kandidatke.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.