Število spletnih prevar se iz leta v leto povečuje, zato je Združenje bank Slovenije zasnovalo posebno kampanjo pazi.se, s katero opozarjajo na najpogostejše spletne prevare ter načine, kako se pred njimi zaščitite, preden bo prepozno.
V Sloveniji smo lani zabeležili 4123 kibernetskih incidentov, kar je 30 odstotkov več kot leto prej. Naraščajoče številke kažejo na to, da so spletni prevaranti vedno bolj prepričljivi, saj za krajo in zvabljanje osebnih podatkov in bančnih gesel izumljajo vedno nove načine. Ravno zato smo zasnovali kampanjo pazi.se, s katero želimo ljudem pomagati, da bodo spletno prevaro prepoznali, še preden postanejo njena žrtev, so poudarili na Združenju bank Slovenije.
Phishing je najpogostejša spletna prevara
Poleg TV oglasa, ki simbolično prikazuje različne obraze goljufov za spletnimi prevarami, so del komunikacije tudi plakati in spletni oglasi. Ti s svojimi sporočili posnemajo najuspešnejše taktike spletnih goljufov. Izobraževalna vsebina je objavljena na družbenih omrežjih in posebni spletni strani pazi.se, kjer so opisane aktualne spletne prevare. Med njimi že več let prednjači phishing oziroma ribarjenje za podatki, temu pa sledijo investicijske prevare, ljubezenske prevare, prevare z lažno podporo, prevare z lažnim kreditom, vrivanje v poslovno komunikacijo, direktorska prevara ter nigerijska prevara.
Kako se učinkovito zaščititi pred spletnimi prevarami?
Za vsako spletno prevaro, opisano na pazi.se, lahko preberete, kako jo najhitreje prepoznati in kako se pred njo ustrezno zaščititi. Na splošno pa velja, da svojih osebnih ali občutljivih podatkov in gesel nikoli ne delite z ljudmi, ki jih ne poznate, ter jih ne vpisujete v sumljive spletne obrazce. Če prejmete elektronsko ali SMS-sporočilo, ki se vam zdi sumljivo, ne odpirajte priponk ali povezav, sporočilo pa nemudoma izbrišite. Če ste v dvomu glede pošiljatelja, lahko pokličete kontaktni center svoje banke ali hranilnice in preverite, če so vam dotično sporočilo res poslali oni. Pri uporabi spletnih aplikacij vedno uporabljajte kompleksna gesla, preden se odločite za kakršenkoli nakup ali naložbo prek spleta, pa ne pozabite, da so nekatere obljube prevelike, da bi se lahko uresničile.
Naročnik oglasa je Združenje Bank Slovenije.