Poslanci SDS in SNS so znova vložili predlog za razrešitev predsednika državnega zbora Pavla Gantarja. Ker ni v roku sklical izredne seje, je poslanska skupina največje opozicijske stranke umaknila zahtevo za sklic seje, hkrati pa skupaj s SNS vložila predlog za razrešitev Gantarja, ki mu očitajo "protiustavno in politikantsko" ravnanje. Poslanska skupina SDS je namreč 13. maja vložila zahtevo za izredno sejo, na kateri bi razpravljali o domnevnih kršitvah in zlorabah v primerih Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), bulmastifov, Družbe za avtoceste (Dars) in bank v državni lasti.
Gantar je tedaj zahtevo zavrnil, saj naj bi bila nedoločna in neprimerna. Zato jo je vrnil predlagateljem v popravek. V SDS so sprva napovedali, da zahteve ne bodo popravili, a so to pozneje vendarle storili. Dopolnjena zahteva je izpolnjevala zahtevane pogoje, datum seje pa bi moral določiti kolegij predsednika v petek. A so v SDS zahtevo za sklic seje umaknili, saj je Gantar, kot opozarjajo, ni sklical v predpisanem 15-dnevnem roku. S tem je po oceni predlagateljev zavestno kršil ustavo in parlamentarni poslovnik, zato predlagajo njegovo razrešitev.
Kot so zapisali, v poslanskih skupinah SDS in SNS "ne pristajajo na to, da predsednik državnega zbora sprejema samovoljne odločitve, ki so v nasprotju z določbami ustave in poslovnika in s katerimi preprečuje sklice izrednih sej zbora, na katerih bi se razpravljalo o točkah, ki so za vladajočo koalicijo in vlado izredno problematične in obremenjujoče, saj razgaljajo hipokrizijo in tolerantnost do kriminala na najvišji ravni".
Predlagatelji še opozarjajo, da gre za že tretji tak primer v tem mandatu, ko naj bi Gantar kršil pravice predlagateljev in ni sklical izredne seje. Iz enakih razlogov so namreč že lani zahtevali Gantarjevo razrešitev, ki pa v državnem zboru ni bila izglasovana. Poslanci SDS in SNS obenem še zahtevajo, da poslanci o predlogu za Gantarjevo razrešitev odločajo na izredni seji.
Za razrešitev bi moralo sicer glasovati vsaj 46 poslancev. Po izstopu DeSUS iz koalicije je realna možnost za razrešitev, saj ima koalicija le še 42 poslancev.
'Poskus razgradnje institucij'
Gantar v zahtevi poslanskih skupin SDS in SNS vidi poskus razgradnje institucij in njihovih predstavnikov, čemur se je v imenu demokracije treba upreti. Hkrati je pojasnil, da izredne seje po dopolnjeni zahtevi ni sklical, ker so predlagatelji zahtevo umaknili.
Gantar je "redni mesečni predlog za razrešitev" komentiral z besedami, da so poslanci SDS in SNS zahtevo po njegovi razrešitvi tokrat pravno formalno pravilno vložili. Ponovil je, da sklepa, da so prvotno zahtevo po sklicu izredne seje v SDS umaknili zaradi dejstva, ker bi bila seja po referendumskem datumu, torej so jo predlagatelji želeli izkoristiti za namen kampanje, kar je po Gantarju "zloraba institucije izredne seje in DZ".
Stranka SDS po Gantarjevih besedah želi do oblasti priti z razgradnjo institucij in njihovih predstavnikov, čemur "pa se je v imenu demokracije potrebno upreti". SDS v športnem žargonu "pritiska na celem igrišču", je nadaljeval in dodal, da je tovrstnih pritiskov kot predsednik DZ že vajen.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.