V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin junija zvišale. V primerjavi z majem so bile tako višje za 0,5 odstotka, je v prvi, skrajšani objavi podatkov sporočil statistični urad. Inflacija na letni ravni se je tudi junija upočasnila in je znašala 0,3 odstotka.
K višji inflaciji v Sloveniji so največ prispevale storitve, ki so se podražile za 1,5 odstotka, medtem ko so se cene blaga na mesečni ravni dvignile le za 0,1 odstotka. Pri tem so bile višje cene netrajnega blaga za dnevno porabo (0,4 odstotka), pocenilo pa se je poltrajno in netrajno blago (za 0,9 oz. 0,1 odstotka).
Dražje počitnice
Najbolj so se junija zvišale cene v skupinah rekreacija in kultura (za 3,4 odstotka). V tej skupini so se kot običajno ob začetku turistične sezone najbolj zvišale cene počitnic v paketu (za 11,5 odstotka), medtem ko je bilo zaznati tudi pocenitve, in sicer je izstopala cenejša avdio-video in hi-fi oprema (za 4,8 odstotka).
Zvišale so se tudi cene v skupini prevoz (za 1,7 odstotka), pri čemer so se najbolj podražila pogonska goriva (za 5,7 odstotka), letalski potniški promet (za 2,9 odstotka) ter vzdrževanje in popravilo vozil (za 2,7 odstotka). Pocenitve so se medtem najbolj poznale pri rezervnih delih za prometna sredstva (za 1,6 odstotka) ter pri novih osebnih avtomobilih (za 0,7 odstotka).
Do podražitev je prišlo še v skupini alkoholne pijače in tobak (za 0,8 odstotka), pri čemer je bilo to najbolj opaziti pri vinu (2,5 odstotka) in pivu (2,1 odstotka), skupinah stanovanje in raznovrstno blago ter storitve (0,5 odstotka), na kar so najbolj vplivale višje cene tekočih goriv v prvi skupini (6,2 odstotka) in zavarovanj stanovanj v drugi skupini (5,2 odstotka), ter v skupinah stanovanjska oprema (0,3 odstotka) in gostinske ter nastanitvene storitve (0,2 odstotka).
Cenejša sadje in zelenjava
Znižanje cen so medtem zabeležili v skupini hrana in brezalkoholne pijače (za 1,1 odstotka), pri čemer sta se najbolj pocenila sadje in zelenjava (za 7,9 oz. 7,4 odstotka), skupini obleka in obutev (za odstotek), pri čemer je večji del odpadel na obutev (-3,6 odstotka), ter v skupini komunikacije (za 0,1 odstotka).
0,5-odstotna mesečna rast cen
Rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, je bila v juniju na mesečni ravni 0,5 odstotka, na letni pa 0,2 odstotka (lani junija je bila 6,8-odstotna). Povprečna 12-mesečna rast se je znižala že osmi mesec zapored in je v juniju znašala 2,9 odstotka (lani 5,5 odstotka).
Umar: "Umirjanje inflacije še julija, konec poletja rast"
Umirjanje inflacije v zadnjih mesecih je pričakovano, nadaljevalo pa se bo vsaj še v prihodnjem mesecu, je najnovejše podatke o inflaciji komentiral Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar).
"Na inflacijo še vedno močno vpliva razlika med gibanjem cen nafte in hrane v lanskem in letošnjem letu. Ker sta obe skupini cen k inflaciji v prvi polovici lanskega leta prispevali precej več kot v istem obdobju letos, se medletna inflacija umirja zaradi 'učinka osnove'," je dejal direktor Umarja Boštjan Vasle in dodal, da poleg tega slabi gospodarski rezultati zmanjšujejo pritiske na povečanje cen ostalih proizvodov in storitev.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.