Šolanje na daljavo oziroma od doma teče že drugi mesec in šolarji vedno bolj pogrešajo druženje z vrstniki in pristni stik z učitelji. Izoliranost povečuje njihove stiske, še težje pa je tistim, ki se pri šolanju na daljavo srečujejo še s težavami pri uporabi spletnih učilnic. Na nas se je namreč obrnil bralec, ki pravi, da ima njegov otrok pri šolanju na daljavo težave. Uporablja Applov računalnik in pravi, da nekaterih datotek ne more oddati, čeprav so naložene, spet drugih pa ne more shraniti in sporoča napako.
Na Arnes smo vprašali, ali so zaznali morebitne težave pri uporabi Applovih računalnikov v njihovem spletnem okolju? Kot pojasnjujejo, občasno res zaznajo težave z brskalnikom Safari, ampak bolj v videokonferencah. Skrbnik spletnih učilnic pa je povedal, da lahko nastanejo omenjene težave, ker pa gre za precej eksotičen problem, skušajo od razvijalcev platforme dobiti odgovor, v kakšnih okoliščinah se to zgodi.
Na Arnesu učencem oziroma njihovim staršem, ki bi zaznali omenjeno težavo, zato svetujejo, naj se obrnejo po pomoč uporabnikom in težavo opišejo. Lahko pa poskusijo delati v drugem brskalniku, zlasti če delajo v Safariju, tega zamenjajo s Chromom ali Microsoft Edgeom, tudi Firefoxom.
Sicer pa na Arnesu pravijo, da je obiskov njihovih spletnih strani dnevno ogromno, večina je šolskih. Od stabilizacije takoj po zaprtju šol sredi oktobra rastejo obremenitve le zmerno, tako da imajo na zmogljivosti dovolj rezerve, pojasnjujejo.
Na Arnesu sicer priznavajo, da se zdaj že pozna, da učitelji in učenci nalagajo res veliko nalog oziroma materialov, tako da se podatki hitro nabirajo in bodo kmalu morali začeti razmišljati o novih diskovnih kapacitetah. Precejšen dejavnik je sicer to, da mnogokrat učitelji ali učenci ne vedo, da imajo za npr. videoposnetke, ki sodijo med 'težje' materiale, sploh pri današnji kakovosti, poseben repozitorij (Arnes Video), kjer je več prostora, in lahko posnetek le 'vdelaš' v učilnico, tako da je videti, kot da je njen del, namesto da bi ga res naložil tja, saj ob tem trpi baza spletnih učilnic, razlagajo na Arnesu, kjer se zavedajo, da se vedno pojavi in se vedno bo kakšna težava, zato ocenjujejo, da bodo še dolgo nadpovprečno aktivni z reševanjem takih ali drugačnih vprašanj, stalno optimizacijo in dodajanjem novih funkcionalnosti, pa tudi z rednimi vzdrževanji in varnostnimi popravki.
Spomnimo, da so se šolarji ob začetku šolanja od doma srečevali s številnimi težavami, od nedelujočih spletnih učilnic do težav z dostopom zaradi preobremenjenostjo itd. Kot kaže, so se težave umirile, se pa vsake toliko časa še vedno pojavijo posamezniki, ki poročajo o težavah, s katerimi se srečujejo šolarji pri šolanju na daljavo in uporabo Arnesovih spletnih orodij.
Junija letos je služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko izdala odločitev o finančni podpori za program 'covid-19 – Dodatna podporna IKT za izvajanje vzgojno-izobraževalnega procesa'. Program, ki spada pod okrilje ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, se financira iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v višini 4 milijonov evrov. Program izvaja Arnes, ki je od omenjenega zneska približno tri milijone evrov porabil za računalnike, ki so jih razdelili šolam. Okoli milijon evrov so namenili za izboljšanje storitev; torej približno 236.000 za videokonferenčno storitev (Zoom), slabih 180.000 za še dodatno opremo šolam (računalniki, kamere, modemi), preostanek (torej nekaj manj kot 600.000) pa za nadgraditev osnovne infrastrukture.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.