Minister za promet Radovan Žerjav si je skupaj z upravo Družbe za avtoceste (Dars) ogledal interventna sanacijska dela na viaduktu Tržiška Bistrica na gorenjskem avtocestnem kraku, ki je zaradi poškodb na vozišču delno zaprt. Boljša pretočnost prometa naj bi bila zagotovljena še ta teden, kdaj bo zadeva dokončno sanirana pa bo, podobno kot v šentviškem predoru, odvisno od SCT. Ta odgovornost zanika.
Problem na 400 metrov dolgem viaduktu Tržiška Bistrica, ki je bil prometu predan pred slabimi petimi leti, so dilatacijske plošče, ki so potrebne zaradi predvidenega raztezanja in posedanja objekta. "29. junija je odletela prva izmed dilatacijskih plošč, zato smo takoj začeli s preverjanjem preostalih in zahtevali ukrepanje izvajalca. Ko je v začetku avgusta odletela druga plošča, pa smo začeli takoj ukrepati in doslej odstranili vseh 13 nevarnih plošč," je pojasnil vodja avtocestne baze Janez Dovžan.
"Po dosedanjih informacijah kaže, da so bile plošče slabo gumirane oziroma vulkanizirane. To pomeni, da imamo pravzaprav takšno zgodbo kot v šentviškem predoru s protipožarnim ometom in da je kriv proizvajalec plošč," je po ogledu dejal minister. Ob tem je dodal, da bi bilo dobro, da si predstavniki gradbenega podjetja SCT, ki je viadukt gradil, čim prej ogledajo zadevo oziroma da čim prej pokličejo proizvajalca teh plošč, to je italijansko podjetje Alga. Do danes se SCT še ni odzval, čeprav ima objekt deset let garancije, medtem ko imajo posamezni asfalti petletno garancijo. Zato je Dars sam ukrepal in zaprl prehitevalna pasova ter omejil hitrost prometa na 60 kilometrov. Hkrati je pri nekem drugem podjetju naročil vulkanizacijo odpadlega mesta.
"Ker dogovora z izvajalcem o priznanju reklamacije oziroma morebitnem naročilu novih plošč in njihove zamenjave še ni, se nam zdi nujno, da iz varnostnih razlogov zadevo vsaj za vmesno obdobje saniramo," je odločitev pojasnil predsednik uprave Darsa Tomislav Nemec, ki je opozoril, da je bilo zaradi dilatacijskih plošč poškodovanih šest vozil. Začasna interventna rešitev naj bi bila končana že v nekaj dneh in viadukt bi bil lahko do konca tedna varno predan prometu, vendar pod nekaterimi omejitvami. Ni pa mogel napovedati, kdaj bo izvedena tudi dokončna sanacija. Plošče, njihov dobavni rok je 90 dni, namreč še niso naročene, saj je to naloga SCT-ja kot izvajalca. "Po vseh zagotovilih velja, da je zdaj vožnja prek viadukta pri 60 kilometrih na uro varna. Ko bo začasna rešitev narejena, pa bo potrebno znova presoditi, katera je tista prava hitrost, da bomo to prehodno obdobje, dokler ne pridejo nove plošče, preživeli," je dejal minister.
Medtem pa bodo naredili tudi recenzije, ali so tovrstne dilatacijske plošče sploh primerne za območja s snegom, saj naj bi jih po nekaterih podatkih poškodovali snežni plugi. "Ta viadukt je bil narejen leta 2003 in te zgodbe ni možno naprtiti niti meni kot ministru niti tej upravi Darsa. Toliko moramo biti korektni, da to povemo," je poudaril minister Žerjav, ki že zaradi zapletov glede šentviškega predora poziva SCT, naj prevzame odgovornost.
'SCT opozarjal, a zaman'
A ne bo šlo tako gladko. V SCT pojasnjujejo, da gre za mehansko poškodbo, ki je nastala ob pluženju. ''Na podlagi izkušenj s poškodbami podobnih, vendar ožjih gumenih dilatacij na viaduktih Devina in Žepina, smo že v času gradnje viadukta Tržiška Bistrica opozorili, da izbrana dilatacija ni primerna in da bo prišlo do poškodb zaradi pluženja snega. Na sestanku dne 22. oktobra 2002, ki je potekal na Darsu, smo tako predlagali spremembo, in sicer tako, da se projektirana dilatacija zamenja s kovinsko z gumi tesnili, vendar se z našim predlogom ni strinjal glavni revident in je od SCT kot izvajalca del zahteval, da vgradi projektirano dilatacijo,'' so zapisali v sporočilu za javnost. ''Ob tem smo v SCT na mehanske poškodbe dilatacij opozorili že prvo zimo, ko je vzdrževanje ceste potekalo s strani Cestnega podjetja Kranj, naslednje zime se je obseg poškodb še večal. Strokovnjaki SCT so si poškodbo vozišča ogledali 2. julija, ko je bil sestavljen tudi zapisnik. Na Viaduktu Bivje so vgrajene enake dilatacije. Ker pa tam ni potrebno plužiti snega, so ostale nepoškodovane in ni nobenih problemov z izrivanjem jeklenih nosilnih plošč,'' so zatrdili.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.