Večino Slovenije bo zajelo sneženje. Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) bo zapadlo od 5 od 10 centimetrov snega. Ponekod na Dolenjskem, Štajerskem in Kočevskem, kjer že sneži, pa bi se lahko v torek zvečer ponašali z do 20 centimetrov visoko snežno odejo.
Izvršnemu direktorju za vzdrževanje avtocest pri Darsu Mateju Malgaju se zdijo bolj problematične kot padavine nizke temperature, ki bodo tudi v prihodnjih dneh vztrajale pod minus 5 stopinj Celzija. V preteklih dneh so namreč po Malgajevih besedah porabili veliko materiala za posipanje. Samo med petkom in nedeljo so porabili 1687 ton soli in 332.122 litrov kalcijevega klorida, kar predstavlja več kot 30 odstotkov povprečne letne porabe te raztopine. Prav tako nekaj težav povzroča veter, ki sneg po pluženju spet razpiha na cestišče, je še pojasnil Malgaj. V zadnji akciji minuli konec tedna so sicer na Darsu aktivirali 91 vozil, na razpolago oz. v pripravljenosti pa jih imajo 172.
Na Darsu ob tem poudarjajo, da je obhodni čas plužne skupine lahko dolg tudi do dve uri in v vmesnem času lahko na cestišče zapade nekaj snega, ki pa voznikom s primerno zimsko opremo ne bi smel povzročati težav. Dodatno delo pa vzdrževalcem spet povzročajo vozila brez primerne zimske opreme. Zato Dars opozarja voznike, naj se ob snežnih razmerah brez zimske opreme ne odpravljajo na pot.
V Cestnem podjetju Ptuj, ki skrbi za ceste v spodnjem Podravju, se trenutno ukvarjajo s posipanjem cest, ko pa bo treba, bodo začeli s pluženjem. Po besedah vodje zimske službe Cestnega podjetja Ptuj Dušana Sagadina imajo na voljo med 45 in 50 plužnih vozil.
Na sneženje so pripravljeni tudi v Nigradu, podjetju, ki skrbi za mariborske občinske ceste. Ceste so posipali že konec tedna, zato je sol še vedno na vozišču, je dejal vodja vzdrževanja javnih prometnih površin Anton Gmeiner. Na voljo imajo 60 plužnih vozil, skupno s posipnimi pa 90.
V spodnji galeriji si lahko ogledate zimske radosti pod Starim mostom v Mariboru:
V Ajdoviščini bodo zaradi močne burje zaprti vrtci in šole
Na Primorskem se je v ponedeljek znova okrepila burja, zaradi česar je Arso za jugozahodni del Slovenije razpisala rdeči alarm, ki bo veljal tudi jutri. Na Arso so za 24ur.com povedali, da bo burja najmočneje zapihala v torek, ko bodo sunki presegli hitrost 140 kilometrov na uro. Na najbolj izpostavljenih mestih v Vipavski dolini pa lahko sunki dosežejo tudi do okoli 180 kilometrov na uro. Veter bo oslabel šele v sredo čez dan.
Zaradi napovedi orkanske burje so zato na občini Ajdovščina sklenili, da v torek zaprejo vrtce, osnovne in srednje šole. Vrata pa bodo ostala zaprta tudi v varstveno-delovnem centru, knjižnici, glasbeni šoli, Pilonovi galeriji in dvorani Prve slovenske vlade.
Na Obali pa lahko nekaj težav povzroči tudi visoko valovanje morja. Najvišji valovi lahko nekaj sto metrov od obale dosežejo višino do tri metre. Na Arsu tako ne izključujejo možnosti, da bi morje zaradi valovanja poškodovalo dele obale, zlasti na območju Pirana.
Zaradi burje je davčna izpostava ostala brez strehe
Davčna izpostava Ajdovščina odslej začasno posluje v prostorih ajdovske upravne enote na Vipavski cesti 11b. Kot so sporočili z Davčne uprave RS (Durs), so se za to odločili, ker so objekt, v katerem sicer deluje davčna izpostava, zaradi ogrožanja varnosti ljudi – objektu je namreč burja poškodovala streho – zaprli.
Tako lahko davčni zavezanci vloge za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane in za investicije v kmetijstvo oddajo v prostorih Upravne enote Ajdovščina, so še sporočili z Dursa. Davčna izpostava bo v prostorih ajdovske uprave enote delovala, dokler na objektu, v katerem ima sicer sedež, ne bodo sanirali strehe.
V občini Ajdovščina opozarjajo tudi, da je v tem mrazu treba preventivno poskrbeti za vodovodno instalacijo. V času, ko ne rabimo vode, torej v nočnem času ali ko ni nikogar v objektu, je dobro pustiti vodo, da malo teče (približno en deciliter vode na minuto). Za zaščito vodomerov ter instalacij je že prepozno. Vodovodne instalacije so po Vipavski dolini vkopane premalo globoko, tako da niso grajene za tako nizke temperature pri močnem vetru. Opozorilo je dobro upoštevati vsaj še teden dni po tem, ko se bodo temperature dvignile nad nič stopinj Celzija.
Sicer pa so morali pripadniki Civilne zaščite (CZ) Ajdovščina od začetka burje opraviti že več kot 100 intervencij, je za 24ur.com povedal poveljnik CZ Ajdovščina Igor Benko.
Močna burja je odkrila strehe v Ajdovščini, Divači, Ocizli, Mršah ter Slivju v občini Hrpelje - Kozina in Boninih pri Kopru. Brez strehe je ostal tudi Kraški zidar v Sežani. V Luciji je odtrgalo nadstrešek v vrtcu. Posredovati so morali gasilci.
V stanovanjski hiši v Elerjih so prebivalci že tri dni brez pitne vode, saj je ta zamrznila, piše na spletni strani Uprave za zaščito in reševanje.
Zaradi mraza pa je odpovedala centralna kurjava v osnovni šoli na Otlici v občini Ajdovščina. Občinski štab Civilne zaščite bo začasno poskrbel za ogrevanje prostorov šole.
Stanje na cestah
Zaradi zimskih razmer je na cesti Ajdovščina–Col–Črni Vrh–Godovič ter na hrvaški strani mejnih prehodov Babno Polje in Petrina prepovedan promet za priklopnike in polpriklopnike. Zaprt je tudi prelaz Vršič, poroča prometnoinformacijski center.
Zaradi burje je na hitri cesti med razcepom Nanos in Selom ter na cestah Podnanos–Ajdovščina in Manče–Vipava prepovedan promet za kamp prikolice, hladilnike, vozila s ponjavami in avtobuse (3. stopnja).
Na hitri cesti med Ajdovščino in Razdrtim je zaradi burje poškodovana varovalna ograja proti divjadi. Ker je popravilo ograje v tem času nemogoče, v prometnoinformacijskem centru priporočajo previdnejšo vožnjo.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.