Slovenija

Spet pošiljajo pisma, za katera je ob prevzemu treba plačati 10 evrov?

Ljubljana, 11. 05. 2012 08.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Se vam zdi novica, da družba iz Trbovelj pošilja pisma, za katera je treba ob prevzemu plačati približno 10 evrov, znana? Primer pošiljanja takšnih pisem je tržni inšpektorat obravnaval že leta 2009, opozorilo pa še vedno kroži po elektronski pošti. A novih primerov takšnega ravnanja na tržnem inšpektoratu niso zaznali.

Po elektronski pošti kroži opozorilo, da podjetja in tudi fizične osebe dobivajo pisma z oznako davčna tajnost, ob prevzemu pisma pa morajo plačati približno 10 evrov. Kot piše v opozorilu, takšna pisma pošilja podjetje Karizma plus iz Trbovelj, v prihodnjih dneh pa naj bi iz podjetja "masovno“ pošiljali takšna pisma.

Gre za staro opozorilo, ki očitno še vedno "živi“ na spletu. Na tržnem inšpektoratu so namreč ta primer obravnavali že leta 2009. Kot so dejali za 24ur.com, v teh dneh glede podjetja in tovrstne pošte niso dobili nobenih novih prijav. Takrat so podjetju izdali plačilni nalog, Karizma Plus pa bi morala plačati 12.500 evrov globe. Podjetje se je pritožilo, a je sodišče potrdilo plačilni nalog tržnega inšpektorata. "Zadeva je v zdaj v izterjavi, ker je podjetje ni plačalo," so nam povedali na tržnem inšpektoratu.

Kaj se je dogajalo leta 2009?

Tržni inšpektorat je avgusta 2009 dobil več prijav podjetij in podjetnikov, ki so po pošti prejeli pismo omenjene družbe z odkupnino 10,77 evra. V inšpekcijskem pregledu so ugotovili, da je Karizma plus podatke o pravnih subjektih pridobila iz Poslovnega registra Slovenije, ki je javno dostopna baza. Nato jim je poslal poštno pošiljko z dostopno kodo do spletne strani, kjer naj bi bili vsi davčni zakoni v Republiki Sloveniji na enem mestu. Ob tem je bil še račun za letno kodo za dostop do internetne strani ter stroški poštnine in odpreme. Na tržnem inšpektoratu so sicer ugotovili, da je Karizma plus tistim, ki niso želeli kode in zahtevali vračilo denarja, denar tudi vračala.

Podjetje Karizma plus je pisma pošiljajo v pisemski ovojnici modre barve z napisom "davčni zakoni v Republiki Sloveniji", ki daje videz uradne pošiljke državnega organa.

Tržni inšpektorat je takrat ocenil, da gre za nelojalno konkurenco, saj je podjetje pisma s kodo pošiljalo, ne da bi ga podjetja ali podjetniki naročili. Prav tako družba za dostop do spletnih strani, ki so sicer brezplačno in prosto dostopne širši javnosti, zaračunava strošek letne uporabe kode za dostop. Tako so jim zaradi nelojalne konkurence izdali plačilni nalog. Več o Karizmi plus in odzivu podjetja na takratno dogajanje lahko preberete tu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User33565
11. 05. 2012 16.30
+2
OK. Tile so se lotili podjetnikov. Če je kdo res dovolj neumen in in ima viška desetaka ..... Zelo strogo pa bi morali kaznovati take, ki se na podobne načine lotevajo najbolj občutljivih članov družbe. Starejših, tistih bolj počasnih misli, otrok ......... Skratka izkoriščajo nesrečo in ranljivost. Sicer pa opažam po naših medijih cel kup reklam, ki so evidentno protizakonite ker zavajajo in direktno lažejo. Pa nikogar ne moti. Medijskih hiš pa še sploh ne. Denar pač ne smrdi, tudi če je pridobljen popolnoma v nasprotju z deklarirano usmeritvijo časopisa, TV hiše, revije, radija, spletne strani ...... Ja, tudi 24ur so precejkrat že globoko zabredli v taka močvirja.
User904588
11. 05. 2012 09.05
+8
ma dobro, no, saj (glede na to, da ste 24ur) ste še kar ažurni, le 3 (TRI!!!) leta po dogodku poročate o nepomembni zadevi....
User542719
11. 05. 2012 08.42
+44
Imate povešene dojke, želite na naraven način odpraviti to pomanjkljivost ? - za samo 19.99 evra vam pošljemo rešitev na dom. (v pošiljki bi pisalo - Postavite se na vse štiri) ! To je še en primer v katerem za naše sodstvo ne bi bilo nič spornega . :))
tantadruj1
11. 05. 2012 08.31
-9
nelojalna konkurenca so tudi popoldanski s.p. ji.... plačilni nalog, pa je bil najbrž težek, za vsoto pokasirano od 5 takih pisem...XD
fafajonka
11. 05. 2012 09.09
+2
Jest zbiram koverte, take še nimam, a mi jo kter pošle?