Oddelek za predšolsko vzgojo, izobraževanje in šport Mestne občine Ljubljana (MOL) je za prihodnjo sejo mestnega sveta, ki bo 4. februarja, pripravil sklep o povišanju cen programov v ljubljanskih vrtcih za 5,4 odstotka v prvem in za 14,6 odstotka v drugem starostnem obdobju. Če bo mestni svet sklep sprejel, bodo nove cene začele veljati 1. marca. Predvideno povišanje cen programov pomeni hkrati tudi povišano osnovo za plačila drugih občin, v gradivu za sejo pojasnjuje predlagatelj.
Cene programov v javnih vrtcih v MOL bodo po 1. marcu v skladu s predlaganim sklepom 474 evrov za prvo starostno obdobje, 335 evrov za drugo starostno obdobje, 368 evrov za kombinirane oddelke in 926 evrov za razvojne oddelke. V poletnih mesecih pa bodo starši za svoje otroke lahko uveljavljali rezervacijo za odsotnost otroka najmanj en in največ dva meseca. Za rezervacijo bodo starši plačali 30 odstotkov od njihovega z odločbo določenega plačilnega razreda.

V veljavi ostaja ljubljanski mestni popust v višini 22 odstotkov v prvem starostnem obdobju, v vzgojno varstveni družini in v razvojnih oddelkih ter 15 odstotkov v drugem starostnem obdobju in kombiniranih oddelkih. MOL bo tudi po uveljavitvi tega sklepa za otroke s stalnim prebivališčem v MOL, ki obiskujejo vrtce zunaj mestne občine, priznala dodatno 17-odstotno znižanje plačila staršev v njihovem plačilnem razredu.
Po pravilniku o plačilih staršev za programe v vrtcih bi povprečno plačilo staršev v MOL znašalo 35,6 odstotka cene programa. Ob povečanju cen do ekonomske cene programa ter ob mestnih dodatnih popustih ter rezervaciji bodo starši v letu 2008 po oceni pokrili od 23 do 24 odstotkov stroškov programov predšolske vzgoje. S sklepom ohranjajo plačila staršev znotraj dolgoročnih ciljev predšolske vzgoje v MOL, to je med 20 in 25 odstotki plačila stroškov.
Dražja bosta tudi plin in toplota
Iz Energetike Ljubljana pa so sporočili, da se je danes povišala cena zemeljskega plina, in sicer za 0,0333 evra na kubični meter, cena toplote pa se bo zvišala v torek, in sicer v povprečju za nekaj več kot dva odstotka.
Vzrok povišanja cen je v spremembi nabavne cene zemeljskega plina s strani njihovega dobavitelja Geoplina, ki se je 1. januarja letos povečala za 15,3 odstotka oz. za 0,0476 evra na kubični meter. Cene za plin so se tako po posameznih tarifnih skupinah povečale za od 5,3 do 9,9 odstotka. Za dvig cen toplote pa so krive višje nabavne cene goriva, so še sporočili iz Energetike Ljubljana.
Višje cene za ljubljansko vzpenjačo
Tirna vzpenjača na Ljubljanski grad je v lanskem letu prepeljala 275.840 potnikov, v blagajno pa se je nateklo 425.670,50 evra. Po podatkih javnega podjetja Parkirišča, ki ima koncesijo za upravljanje vzpenjače, lanska izguba znaša okoli 290.000 evrov, tolikšno pa pričakujejo tudi letos. V mestni upravi zato predlagajo 50 odstotkov višjo ceno povratne vozovnice saj trenutna cena ne pokriva stroškov upravljanja, vzdrževanja, obnavljanja in obratovanja vzpenjače.

Povratna vozovnica naj bi po novem stala tri evre (namesto dveh evrov). Zdaj enosmerna vozovnica ne glede na smer vožnje naj bi po novem stala 1,8 evra za vožnjo gor, za vožnjo dol pa bi ostala cena nespremenjenih 1,5 evra. Cena vozovnice za otroke nad sedem let, dijake, študente in upokojence naj bi se z 1,5 evra povišala na dva evra. Povratna vozovnica za skupine nad 15 oseb, obiskovalce koncertov in najemnike na Ljubljanskem gradu pa naj bi stala 1,8 evra (zdaj 1,5 evra).
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.