Potem ko smo se že dodobra navadili na sonce in poletne temperature, je vreme obrnilo ploščo. Meja sneženja se je celo spustila na okoli 700 metrov nadmorske višine. Na Zreškem Pohorju ves dan sneži, zapadlo je okoli 20 centimetrov snega, smo izvedeli od bralcev.
Temu primerne so temperature, ki se čez dan gibljejo od 3 do 9, na Primorskem in na severovzhodu do 13 stopinj, so zapisali na Agenciji RS za okolje. Sicer pa se bo od severozahoda postopno začelo jasniti.
Jutri bo sprva pretežno jasno, sredi dneva in popoldne pa delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nastala bo kakšna kratkotrajna ploha. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 7, v alpskih dolinah in na planotah Notranjske okoli 0, najvišje dnevne od 13 do 19 stopinj Celzija. Malce se bo ogrelo šele ob koncu tedna. V petek in soboto bo večinoma sončno z občasno zmerno oblačnostjo. Temperature pa se bodo v soboto in nedeljo dvignile do okoli 21 stopinj Celzija.
Vreme vpliva tudi na počutje
V zadnjih dneh, ko je bilo vreme enkrat sončno in zelo toplo, nato pa praktično že naslednji dan deževno in bistveno hladneje, veliko ljudi toži zaradi utrujenosti, glavobolov in drugih bolečin. Če ste tudi vi za vse to krivili vreme, ste ga najverjetneje krivili upravičeno. Vremenske spremembe vplivajo tako na razpoloženje kot tudi na okrepitev nekaterih bolezenskih znakov, včasih tudi sprožijo bolezen, če zanjo že obstaja dovzetnost, je za 24ur.com povedala vremenoslovka Tanja Cegnar z Agencije za okolje. ''Spremembe vremena se najpogosteje odražajo s slabšo sposobnostjo koncentracije, motnjami spanja, glavoboli, slabšim razpoloženjem, potrtostjo, razdražljivostjo, nekoliko podaljšanim odzivnim časom, hitreje se utrudimo, pa tudi učinek različnih poživil in alkohola je lahko spremenjen. Značilne so tudi fantomske bolečine in bolečine na mestih že saniranih poškodb (pojavijo se bolečine že zaceljenih zlomov kosti ipd.),'' je naštela Cegnarjeva.
Obstaja pa tudi vrsta bolezni, ki se lahko nekoliko poslabšajo ob določenih vremenskih spremembah, je dodala. Ob tem je treba poudariti, da se znaki nekaterih bolezni okrepijo ob ohladitvi, druge pa ob nenadnih otoplitvah. Ob izrazitih ohladitvah se navadno okrepijo težave, ki spremljajo bolezni dihal, revmatoidni artritis, nekatere bolezni obtočil – predvsem v povezavi z visokim krvnim tlakom, tudi krči so pogostejši, je pojasnila.
Veliko je odvisno tudi od naše kondicije
Še posebej je sposobnost prilagajanja na spremembe vremena zmanjšana v zgodnjem otroštvu in pri starostnikih. Veliko je odvisno tudi od naše telesne kondicije in konstitucije, je poudarila Cegnarjeva. ''Pomaga, če skrbimo za ustrezno razmerje med počitkom in aktivnostjo, zdravo prehrano, dobro telesno kondicijo. Z obremenitvami ne smemo pretiravati, a tudi to, da bi se povsem odpovedali sprehodom po svežem zraku in rekreaciji, če nam zdravje to dopušča, nam ne bi koristilo,'' je dejala. Za kronične bolnike pa je priporočljivo, da se posvetujejo s svojim zdravnikom, kako si lahko lajšajo občasno okrepljene bolezenske znake zaradi vremenskih vplivov, je še zaključila Cegnarjeva.
Zimske razmere na cestah
S prometnoinformacijskega centra so sporočili, da so zimske razmere na cesti na Pokljuko, kjer je obvezna zimska oprema; prelaz Vršič pa je prevozen samo za osebna vozila z zimsko opremo.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.