Že drugi dan zapored so se razbesnela krajevna neurja. Ta so bila posledica dotoka hladnejšega zraka v višine in dnevnega ogrevanja spodnjih plasti ozračja. Na stiku med toplo in hladno zračno maso je bilo na voljo dovolj energije za razvoj močnejših neviht z nalivi in sunki vetra, ki so se malo pred 15. uro iz goratih predelov Avstrije in Italije pomaknile nad Slovenijo.
Zaradi počasnega premikanja nevihtnih celic so se spet pojavljali izdatni nalivi, ponekod je klestila tudi toča. V Ratečah je tako ob nevihti s sodro padlo 35 litrov padavin na kvadratni meter, temperatura zraka pa se je ob 15. uri spustila na le 12 stopinj Celzija.
Kasneje so se močne nevihte kar množile. Po 17. uri se je silovito neurje s točo razbesnelo na Primorskem. Kot je poročal portal Neurje.si, je supercelična nevihta v Škrbini na Krasu povsem uničila pridelek. To potrjujejo tudi fotografije, ki nam jih je poslal naš bralec Tilen.
Supercelična nevihta se od običajne nevihte loči po vrtečem stebru zraka, t. i. mezociklonu, ki povzroči, da se vsa nevihtna gmota začne vrteti. Ker veter v spodnjem delu oblaka piha iz druge smeri kot v zgornjem delu, se padavine ne pojavljajo v območju, v katerega vzgornik dovaja topel in vlažen zrak. Nevihta se tako ne zaduši in lahko traja več ur, prepotuje večje razdalje, povzroča pa močan veter, silovite nalive in točo.
Nevihte z močnimi nalivi in drobno točo so se kasneje pojavile tudi nad Notranjsko in Savinjsko dolino. V Mozirju in okolici je velika količina toče prav tako pobelila ceste in polja, ponekod so morali poprijeti celo za lopate. Ker je bila drobna, škode na objektih ni pustila.
V naslednjih urah so se nevihte pomikale proti vzhodu države in zvečer zajele tudi Štajersko, Dolenjsko, Belo krajino in Posavje.
Glavno težavo so spet povzročali lokalno močnejši nalivi in sunki vetra. Ker je bilo pomikanje nevitnih celic razmeroma počasno, so nekateri manjši vodotoki močneje narasli in poplavili.
Povečana nevarnost proženja zemeljskih plazov
Geološki zavod Slovenije obvešča, da je zaradi močnih nalivov povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov v severni in vzhodni Sloveniji. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih Slovenije. Prebivalci na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine, ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču.
Siloviti nalivi so težave povzročali že v torek. Po podatkih Arsa je v Jeronimu v občini Vransko v le eni uri padlo več kot 70 litrov padavin na kvadratni meter, kar se v povprečju zgodi le enkrat na vsakih 100 let.
Kako kaže v prihodnjih dneh?
Četrtkovo dopoldne bo marsikje oblačno z manjšimi krajevnimi padavinami, ki pa bodo do sredine dneva večinoma ponehale. Popoldne bo razmeroma sončno, le nad hribi se bo še razvila kakšna ploha ali nevihta. Jutranje temperature se bodo gibale od 15 do 18, popoldanske pa od 24 do 27 stopinj Celzija. Bolj vroče bo na Primorskem, kjer bo ob šibki burji do 31 stopinj Celzija.
Petek bo sončen in vroč, saj se bo skoraj povsod po Sloveniji ogrelo nad 30 stopinj Celzija. Podobno bo tudi večji del sobote, pozno popoldne in zvečer pa se bodo ob približevanju nove hladne fronte spet pojavile nevihte. Kako močne bodo, je za zdaj še negotovo napovedati, zato več o tem raje v prihodnjih dneh.
V nedeljo bo prevladovalo oblačno vreme s pogostimi padavinami, nevihtami in krajevnimi nalivi. Temperature se bodo v večjem delu države spustile za od 6 do 8 stopinj Celzija. Razvoj vremena v prihodnjem tednu je za zdaj še precej negotov, zanesljivo pa ne pričakujemo hujše vročine.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.