V teh dneh čez srednjo Evropo poteka ostra temperaturna meja med vročo afriško zračno maso, ki doteka nad vzhodno Evropo in občutno hladnejšo severnoatlantsko zračno maso, pod vplivom katere je zahodni del stare celine. Temperaturna razlika med njima znaša skoraj 20 stopinj Celzija. Na tej meji je na voljo ogromno energije za nastanek zelo močnih neviht.
Tudi pri nas je danes ozračje zelo nestabilno, kar je posledica bližine vremenske motnje in močnega junijskega sonca, ki je dopoldne poskrbelo za hiter dvig temperatur. Ponekod se je že pred poldnevom ogrelo nad 30 stopinj Celzija.
Ponekod klestila kot dlan velika toča, ujeli tudi zametke tornada
Popoldne so nad osrednjo Slovenijo začele nastajati lokalno močnejše nevihte. Prva močnejša nevihtna celica z nalivom in sodro se je malo pred 14. uro razvila v okolici Brezovice pri Vrhniki. Močno neurje z debelo točo je divjalo na Dolenjskem, nevihtne celice s točo so nastale tudi nad Gorenjsko. Vremenoslovci so za jugovzhod države izdali rdeče opozorilo, ki pa so ga pozneje umaknili.
Najdebelejša toča je padala v pasu od Grosupljega do Ribnice in Kočevja. Nad Grosupljem je bralec s telefonom posnel zametke tornada, na Igu je padala toča, velika kot dlan, nato pa se je silovito neurje s točo premaknilo nad Belo krajino. Bralci so nam sporočili, da je toča velikosti tenis žogice padala ob Kolpi, od Damlja do Starega trga in še višje. Zaradi škode na objektih morajo v Starem trgu ob Kolpi in Predgradu posredovati gasilci.
Ko je belokranjska nevihta že skoraj zapustila Slovenijo, se je močnejša nevihtna linija spet razvila na Gorenjskem pri Jesenicah, močna nevihta pa je nastala tudi med Slovensko Bistrico in Ptujem. Uprava RS za zaščito in reševanje poroča o podrtih drevesih v Kidričevem in Majšperku, v naselju Tržec v občini Videm je veter na cesto podrl zaščitno gradbeno ograjo, v Mojstrani pa je meteorna voda zalila garažo v stanovanjskem objektu.
Pomikanje nevihtnih celic je razmeroma počasno, dodatno pa jih pri življenju ohranja z višino spreminjajoča smer vetrov.
Ponoči se bo vremensko dogajanje umirilo. Zaradi obilice vlage bo po nekaterih nižinah lahko nastala megla.
Kakšni so obeti za prihodnje dni?
Jutrišnji dan bo minil v znamenju sončne pripeke, le na severu države bo občasno bolj oblačno. Predvsem tu se lahko popoldne in zvečer razvije kakšna vročinska nevihta, ki bo lahko tudi močnejša. Najnižje jutranje temperature se bodo v večjem delu države gibale od 15 do 20 stopinj Celzija, najvišje dnevne pa bodo večinoma presegale 30 stopinj Celzija.
Od četrtka do sobote nas čaka sončno in postopno vse bolj vroče vreme z le majhno možnostjo nastanka vročinskih neviht. Najvišje dnevne temperature bodo v petek in soboto povsod, tudi v alpskih dolinah, presegle 30 stopinj Celzija, najbolj vroče pa bo na vzhodu države, kjer se bo ogrelo do 35 ali celo 36 stopinj Celzija.
Prvi letošnji vročinski val se bo zaključil v nedeljo in ponedeljek, ko nas bo od severa dosegla nova fronta in prinesla za dobrih 5 stopinj Celzija nižje temperature.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.