Urad kriminalistične policije Policijske uprave (PU) Kranj je zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic na kranjsko okrožno državo tožilstvo podal ovadbo zoper 43-letno uradno osebo na eni od gorenjskih občin. Po neuradnih podatkih naj bi šlo za tržiškega župana in poslanca SDS v državnem zboru Pavla Ruparja, ki naj bi prek napotnic študentskega servisa v obdobju od leta 1999 do 2004 odobril izplačilo 4,5 milijona tolarjev iz občinskega proračuna 26-letnemu študentu iz okolice Ljubljane, ki na občini ni nikdar delal. Kot so sporočili iz PU Kranj, sta bila župan in študent ovadena tudi zaradi 49 kaznivih dejanj ponareditve ali uničenja poslovnih listin.
Po podatkih policije je študent od študentskega servisa priskrbel študentske napotnice, na katere je uradna oseba občine vpisala lažne podatke v zvezi z opravljanjem dela in jih potrdila s svojim podpisom, na podlagi česar so v študentskem servisu izstavljali račune. Občinska uradna oseba je nato prejete račune pregledala in zanje odredila izplačila iz občinskega proračuna, kljub temu, da je vedela, da študent na občini dela ni nikoli opravljal. Kriminalisti so ugotovili celo, da študenta zaposleni na občini sploh ne poznajo.
Omenjeni študent o zadevi ni bil pripravljen govoriti, razen tega, da naj bi za občino napisal diplomsko nalogo. Njena tema naj bi bila Ekologija tretjega sveta.
Uradna oseba pa je tako z namenom pridobitve protipravne premoženjske koristi za študenta za 4,5 milijona tolarjev oškodovala občinski proračun.
Na Ruparjevem rovašu so še stari grehi
Rupar je bil sicer zaradi zlorabe uradnega položaja ovaden že v začetku tega meseca, ko so kriminalisti PU Kranj ugotovili, da je leta 1999 iz občinskega proračuna financiral nakup marmorja v vrednosti 1,6 milijona tolarjev, ki pa naj bi si ga protipravno prilastil strokovni sodelavec občine Lado Srečnik in ga vgradil v svojo hišo. Prav tako je bil Rupar ovaden tudi marca, in sicer zaradi sprejemanja podkupnine ter ponareditve poslovnih listin. Maja 2002 naj bi namreč Rupar od podjetja Ekoterm terjal in sprejel pet milijonov tolarjev, da je le-to opravilo gradbena dela v občini, ki bi jih tudi sicer smelo opraviti.