Stranka SDS je na spletni strani objavila uradni zvočni posnetek zaključne besede predsednika Janeza Janše na petkovi obravnavi v zadevi Patria. Zapisali so, da so posnetek pridobili po uradni poti na Okrajnem sodišču v Ljubljani.
Po pojasnilih sodišča v skladu z določbami sodnega reda in zakona o kazenskem postopku v sodnih zgradbah niso dovoljena slikovna, zvočna ali slikovno-zvočna snemanja, razen na novinarskih konferencah in v primerih, določenih v zakonu.
Predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša sme izjemoma dovoliti slikovno snemanje za posamezno glavno obravnavo v kazenski zadevi, o čemer odloči s pisnim dovoljenjem. Zvočno snemanje glavnih obravnav ni dovoljeno, kar je jasno zapisano tudi v odločbah vrhovnega sodišča, s katerimi se predstavnikom medijev dovoli slikovno snemanje oziroma fotografiranje.
S sodišča so sporočili, da je odvetnik Franci Matoz, ki v zadevi Patria zastopa prvaka SDS Janeza Janšo, v torek, 4. junija, od sodišča zahteval prepis zvočnega posnetka ponedeljkovih zaključnih besed. Ker še ni bil narejen, so mu ponudili možnost izdelave zgoščenke z zvočnim posnetkom. Kot odvetnik ima pravico dobiti zvočni posnetek, ki ga je tudi prevzel, so pojasnili na sodišču.
Poudarili pa so, da sodišča ni nihče niti zaprosil niti obvestil o javni objavi omenjenega posnetka, "pri kateri gre nedvomno za kršitev sodnega reda". Zdaj bodo preučili, kako ukrepati v tem primeru.
Drugačnega mnenja je izredni profesor ustavnega prava na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru Jurij Toplak. "Kdor objavi posnetek s sodišča, z objavo ne krši sodnega reda, saj sodni red velja le na sodišču. Izven sodišča sodni red ne velja in ne velja za tiste, ki na sodišču niso bili," je zapisal v odzivu. Pojasnil je, da v drugem členu sodnega reda jasno piše, da določbe veljajo za vsa sodišča, nikjer pa ne omenja, da bi veljale tudi za druge. Za vse pa velja ustava, ki pravi, da so sodne obravnave javne.
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar po objavi ne bo sprožila nobenega postopka, ker za to ni pristojna. Vsebina objavljenega ni problematična, saj bi jo lahko Janša sporočil na kakor koli druge. Težava je zvočni zapis dogajanja na sodišču, je poudarila.
Vsi trije obsojeni
Prvostopenjsko sodišče je obtožene Janeza Janšo, lastnika Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča spoznalo za krive. Janša je bil obsojen na dve leti zapora, Črnkovič in Krkovič pa na leto in deset mesecev zapora. Vsi bodo morali plačati še 37.000 evrov globe.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.