
Mož in žena sta leta 2008, ko sta imela stalno zaposlitev in dobri plači, vzela 150.000 švicarskih frankov (121.280 evrov) posojila pri Banki Sparkasse za nakup stanovanja, avtomobila in pohištva. Marca 2010 je mož izgubil dobro plačano službo, brezposeln je bil približno leto dni.
Vmes se je zalomilo pri odplačevanju mesečnih obrokov v višini 450 evrov in spoznala sta, da morata zaprositi za reprogram. Po njunih besedah sta predlagala moratorij in vzdržni reprogram, da bi bili mesečni obroki prilagojeni njunim denarnim prilivom, in podaljšanje odplačevanja za pet let, da bi zmogla odplačati posojilo.
Njuna zadeva na banki še danes ni rešena, pravita. Maja letos sta se dogovorila za šestmesečni moratorij, vendar jima do danes še niso pripravili aneksa k pogodbi. Po njunih trditvah sta se brez težav dogovorila z drugimi bankami, kjer imata prav tako posojila, medtem ko se zapleta pri Sparkasse, ki sta ji danes dolžna še 137.440 švicarskih frankov (111.125 evrov).
Ne vesta, zakaj, saj sta zdaj oba zaposlena za nedoločen čas, v primeru neplačil pa bi banka lahko zasegla stanovanje, ocenjeno na 247.000 evrov, po morebitni prodaji katerega bi bil poplačan dolg in še ostalo bi precej denarja, pravita. Medtem čakata tudi na moževo dediščino. Nujno potrebujeta reprogram, ker se jima pozna večmesečni izpad dohodka, sta poudarila.
Sparkasse: Strankam prisluhnemo in jim pomagamo
V Sparkasse niso govorili o konkretnih komitentih, so pa zatrdili, da v podobnih primerih prisluhnejo stranki in ji pomagajo, skladno z njihovimi zmožnostmi. Praviloma se na sestanku pogovorijo o razlogih za nastanek težav, kot so izguba zaposlitve, bolezen, ločitev in podobno. Takrat pridobijo podatke o rednih mesečnih prejemkih, morebitnih obveznostih drugje, dolgu in premoženjskem stanju.

Po njihovih zatrdilih stranki predlagajo optimalno rešitev situacije, kot so na primer moratorij na odplačilo glavnice, podaljšanje dobe financiranja in znižanje mesečnega obroka. ''Pri realizaciji navedenega pričakujemo popolno kooperativnost s strani stranke ter razumevanje in morebitno potrebno pomoč s strani ostalih družinskih članov,'' so poudarili. Omenjenega ne odobrijo samo, če ni smiselno, so dodali. Na vprašanje, koliko časa traja priprava aneksa za šestmesečni moratorij, so odgovorili, da je odvisno od zahtevnosti reprograma.
Po izgubi službe je težko odplačevati kredit
V Sloveniji je 116.600 brezposelnih, mnogi med njimi težko ali ne morejo odplačevati posojila, kar se lahko vsakomur zgodi v negotovih kriznih časih. Banke sicer zagotavljajo, da imajo tudi zanje krizne programe z reprogrami. A vsaka ima svojo politiko poslovanja in slehernega kreditojemalca seveda obravnava posamično. V vsakem primeru pa bi se morali vsi – tako banke kot posojilojemalci – potruditi za vzdržne reprograme, prilagojene prilivu denarja. Dejstvo pa je, da je banka močnejši pogajalec, ki ne bo nikoli na slabšem.
KOMENTARJI (382)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.