Vodja španske diplomacije se je sestala s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, sprejela pa sta jo tudi predsednika vlade in republike, Anton Rop in Janez Drnovšek.

Ministra Rupel in Palacio sta izmenjala poglede na bližnjo medvladno konferenco, na kateri bodo voditelji članic razširjenje Evropske unije dorekli besedilo prihodnje evropske ustave, obravnavala pa bosta tudi aktualne razmere v svetu, zlasti na Bližnjem vzhodu in v Iraku, so sporočili z zunanjega ministrstva. Rupel in njegova španska sogovornica sta odnose med državama ocenila kot odlične in prijateljske, rezultat rednega dialoga je njihovo poglabljanje.
Medvladna konferenca, ki se bo začela oktobra, je osrednja tema pogovorov španske zunanje ministrice med turnejo po bodočih članicah unije, v okviru katere prihaja tudi v Ljubljano. Kot poudarjajo v zunanjem ministrstvu, Slovenija meni, da ne bi kazalo pregloboko posegati v predlog ustavne pogodbe, ki ga je pripravila konvencija o prihodnosti Evrope, kljub temu pa bi bilo nekatere rešitve mogoče izboljšati ali natančneje opredeliti.
Odnosi med Slovenjo in Španijo so dobri, stiki med državama pa redni. Pred dobrim letom je Slovenijo obiskal španski kraljevi par, kralj Juan Carlos I. in kraljica Sofia, še pred tem pa je bil na obisku v Ljubljani premier Jose Maria Aznar. V preteklih letih sta Madrid večkrat obiskala tedanja predsednika vlade in republike, Janez Drnovšek in Milan Kučan, bilo pa je tudi več obiskov na ministrski ravni.
Ano Palacio je danes sprejel tudi predsednik republike dr. Janez Drnovšek. Sogovornika sta odnose med državama ocenila zelo dobre in poudarila, da sta državi tvorno sodelovali tudi pri Evropski konvenciji o prihodnosti Evrope. Španska ministrica je pohvalila aktivno vlogo Slovenije v procesu priprave Ustavne pogodbe. Dejala je, da so slovenske investicije v Španiji, ki je tradicionalno sicer bolj usmerjena na trge Latinske Amerike, pomembne za državo, zato se bo vlada še naprej zavzemala za spodbujanje sodelovanja. Slovenski predsednik je izrazil željo, da se gospodarsko sodelovanje med državama še okrepi in izrazil prepričanje, da bo priložnosti za povečan obseg blagovne menjave med državama po vstopu Slovenije v Evropsko unijo nedvomno veliko. Španija je bila vseskozi pomemben partner Sloveniji v času njenega vključevanja v Evropsko unijo in Nato in prepričan sem, da bosta državi uspeli kot članici obeh organizaciji, dvigniti sodelovanje še na višjo raven, je dejal slovenski predsednik.
Španska ministrica je predsednika pohvalila za njegovo izvrstno obvladanje španskega jezika in ga pri tem obvestila o nameravanem odprtju čitalnice Aula Cervantes v Ljubljani.