Nadaljevanje intenzivnega tempa pristopnih pogajanj s kandidatkami za članstvo je ena izmed osrednjih prioritet, ki si jih je kot predsedujoča EU za prvo polovico leta zadala Španija. Španski veleposlanik je priznal, da bodo usklajevanja o teh finančno občutljivih področjih intenzivna ne le med EU in kandidatkami, temveč tudi med samo petnajsterico, vendar izrazil trdno zaupanje, da zamud v procesu ne bo.
EU si je zastavila jasne ciljne časovne termine za izvedbo širitvenega procesa - sklep pristopnih pogajanj z na to pripravljenimi kandidatkami konec letošnjega leta ter pridobitev članstva v letu 2004 - in špansko predsedstvo je prepričano, da bo cilje moč izpolniti. "Bo težko, a prepričan sem, da bomo uspeli," je dejal veleposlanik države, ki mora kot predsedujoča poskrbeti, da bodo do izteka njenega predsedovanja v sami uniji zavzeta skupna pogajalska izhodišča do omenjenega sklepnega paketa poglavij.
Pogajalski proces bo, je razložil veleposlanik, pri tem potekal na podlagi danega acquisa in strogo na podlagi finančnih okvirjev, določenih v Berlinu. Petnajsterica se torej strinja, da na potek pristopnega procesa nikakor ne smejo vplivati bližnje debate oziroma redne revizije skupne kmetijske in regionalne politike, kot se tudi strinja, da zaradi širitve ne bo dvignila v Berlinu določene zgornje meje skupne porabe. Pri tem gre omeniti, da Agenda 2000 za novinke že predvideva določene zneske sredstev, ne pa tudi polne vključitve v mehanizme financiranja omenjenih skupnih politik.