Ne le v Sloveniji, tudi v drugih državah je zanimanje za cepljenje proti novi gripi precej manjše od pričakovanega. Španija in Nemčija sta zato že zaprosili farmacevtske družbe, naj jima ne pošiljajo naročenih zalog cepiva, vrniti pa želita tudi že prejete.
Nemčija je pri družbi GlaxoSmithKline kupila 50 milijonov doz cepiva, po trditvah ministrstva za zdravje pa so nekatere zvezne dežele z velikim britanskim farmacevtom že pogajajo o vrnitvi pošiljk. Za zdaj dogovora ni. Januarja naj bi v akcijo šla tudi zvezna vlada, ki bo poskušala druge države prepričati, naj odkupijo del njenih zalog.
Španija je svoja naročila bolj razpršila. Največ, 22 milijonov doz, je nabavila pri Novartisu, 14,7 milijona pri GlaxoSmithKline ter 400 tisoč doz pri družbi Sanofi-Aventis. "Pogodbe, ki smo jih podpisali z družbami, od katerih smo kupili cepiva, vključujejo možnost vrnitve neporabljenih zalog, tako da jih bodo lahko farmacevti naprej razdelili drugim državam,” je povedala ministrica za zdravje Trinidad Jimenez.
V farmacevtskih družbah za zdaj dogajanja ne komentirajo, dejstvo pa je, da bi vrnitev pošiljk cepiv močno zmanjšala njihove zaslužke. V tem primeru bi jim sicer še vedno donosna nova gripa prinesla 15 odstotkov manj denarja, so ocenili analitiki pri ugledni newyorški finančni družbi Morgan Stanley.
In kakšni bodo prihodki od nove gripe, če se to ne zgodi? Po izračunih omenjenih tržnih analitikov se v zadnjem četrtletju tega in prvem četrtletju naslednjega leta največjih prihodkov lahko nadejajo pri GlaxoSmithKline – zaslužili naj bi skoraj 2,5 milijarde evrov. Sledita Sanofi-Aventis s 750 milijoni evrov in Novartis s 420 milijoni.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.