Slovenija

'Sovražni govor na spletu je vidni vrh ledene gore nestrpnosti in etnocentrizma'

Ljubljana, 12. 11. 2023 15.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
180

Eden od dejavnikov, ki negativno vplivajo na duševno zdravje – predvsem mladih, je sovražni govor. Da se ta v družbi pojavlja vse pogosteje, kaže tudi veliko zanimanje zaposlenih v šolstvu za izobraževanje na tem področju. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da se na sovražni govor senzibilizira celotna družba. Ta se namreč pojavlja na spletu, v družbenih medijih, politiki, pa tudi na naših ulicah in v grafitih. V ta namen so nevladne organizacije že pred časom ustvarile spletno stran in aplikacijo DekontRaminacija, preko katere lahko vsakdo opozori na sovražne grafite.

Problem sovražnega govora je zelo pereč, ugotavljajo v Uradu RS za mladino. "Še posebej odkar imamo internet, mobilne podatke in pametne telefone, smo praktično ves čas 'online'. In seveda na spletu se zaradi anonimnosti pojavlja še dosti več sovražnega govora, kot se ga sicer v medijih ali v fizičnem svetu," opozarja Tina Kosi, direktorica Urada RS za mladino. 

Mladi so hkrati žrtve in povzročitelji sovražnega govora, so poudarili strokovnjaki na seminarju Kako preprečevati in se odzivati na pojave sovražnega govora med mladimi, ki je potekal ta teden. Seminar je namenjen vsem, ki delajo z mladimi – tako tistim, ki imajo z njimi stik v formalnem izobraževanju, kot tudi mladinskim delavcem v neformalnem izobraževanju. 

Sovražni govor na spletu ima lahko velik vpliv na duševno zdravje mladih
Sovražni govor na spletu ima lahko velik vpliv na duševno zdravje mladih FOTO: Shutterstock

V okviru seminarja, ki so ga zaradi velikega zanimanja izvedli dva dni zapored, so organizirali tudi praktične delavnice za spopadanje s tem izzivom. "Prvi delavnici sta bili polni tako rekoč v dobrem dnevu, prejeli smo 80 prijav, zato smo takoj razpisali še eno delavnico. Tudi ta je bila takoj spet polna. In smo se odločili, da bomo z delavnicami nadaljevali tudi po novem letu, ker so očitno potrebe na terenu takšne, da je informacij s tega področja premalo. Tisti, ki v formalnem izobraževanju delajo, se seveda soočajo s težavami in stiskami. In dostikrat se povežejo z našimi mladinskimi organizacijami ravno takrat, ko se stvari že zgodijo," je pojasnila Kosijeva. 

Sovražni govor na spletu le vidni vrh ledene gore

Na seminarju so predstavili tudi prenovljeno izdajo knjižice Zaznamki, priročnika za boj proti sovražnemu govoru na spletu, ki ga je pripravil Svet Evrope, slovenski izvod pa je izdal Urad za mladino.

"Sovražni govor je najbolj zaskrbljujoča oblika rasizma in diskriminacije, ki prevladuje v Evropi ter se množi na internetu in v družbenih medijih. Sovražni govor na spletu je vidni vrh ledene gore nestrpnosti in etnocentrizma. To neposredno prizadene mlade, ki so akterji in žrtve kršitev človekovih pravic na spletu," so zapisali v spremni besedi omenjenega priročnika.

"Zbornik Zaznamki je publikacija, ki jo je izdal Svet Evrope z namenom ozaveščanja ne le mladih, tudi odraslih, o človekovih pravicah, sovražnem govoru, kritičnem mišljenju," pravi Tina Kosi, direktorica Urada RS za mladino. V njem so namreč konkretni napotki, kako se o tej problematiki pogovarjati, kako jo prepoznati, kako se odzvati in kako se proti temu boriti. 

Jerneja Bone z ministrstva za vzgojo in izobraževanje je poudarila, da se po vsej Evropi soočajo s porastom sovražnega govora tudi in predvsem med mladimi. "Ta neprimerna komunikacija prodira v vse pore našega življenja, tako na spletu kot v medsebojni komunikaciji in še marsikje drugje. Dijaki, učenci in drugi mladi so hkrati žrtve in tudi tisti, ki povzročajo ta sovražni govor," je dejala.

Kosijeva je opozorila, da se pogosto ljudje sklicujejo na svobodo govora. "Svoboda govora seveda obstaja v demokratičnih družbah, je pa tudi neka odgovornost. Vemo, da je sovražni govor pogosto rezultat neznanja, strahu, predsodkov. In gotovo, da pri mladih na tem področju lahko naredimo največ," je prepričana.

Sovražni govor je predvsem odrast stanja v družbi, pa je poudaril vodja sektorja za duševno zdravje in demenco na ministrstvu za zdravje Branko Bregar. Opozoril je, da so posledice tega pojava psihološko škodljive, tako za posameznika kot celotno družbo, v šolskem okolju pa dolgoročno vplivajo na učne dosežke žrtve, socialno klimo in na duševno zdravje otrok.

"Predvsem smo prepričani, da se mora naša družba na sovražni govor senzibilizirati, saj je danes prisoten v celotni družbi. Za takšno stanje je odgovorna tako politična sfera, laična sfera in strokovna sfera," je poudaril.

Kako sovražni govor vpliva na duševno zdravje?

Vodja centra za duševno zdravje na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Matej Vinko pravi, da sovražni govor zagotovo spada med dejavnike, ki lahko vplivajo na duševno zdravje. "Sovražni govor vzpostavlja okolje, v katerem je oseba izpostavljena nasilju, prikrajšana za svoje pravice, omejene so ji svoboščine, zmanjšana možnost, da uresničuje svoje kapacitete, zmožnosti, ki jih kot posameznik ima in za razliko od tistih, ki niso deležni sovražnega govora, jih ne more uveljavljati na enak način. Če smo dolgotrajno izpostavljeni takim odnosom, tovrstnemu nasilju in tega ne obvladujemo, se poveča tveganje za razvoj duševnih motenj, ki potem še nadalje vplivajo na kakovost našega življenja, na zmožnost delovanja v družbi, prispevanja v družbi," je poudaril.

Duševne motnje pa predstavljajo pomemben delež bremena bolezni in poškodb med mladostniki. "Mladostniki živijo v drugačnem svetu, kot smo odraščali mi. Vse, kar se izgovori, se sliši drugače, kot se je slišalo takrat, ko smo mi sedeli v šolskih klopeh. Tudi kultura, ki je prisotna, ki smo jo gojili tudi mi sami, to je kultura uspeha, dosežkov, prispeva k temu, da se vsak posameznik čuti še bolj samoodgovornega za to, da je uspešen v svojem življenju. In potem vse, kar javno izkazuje, da ta oseba ni uspešna na tem ali drugem področju, bodisi skozi sovražni govor, ali kakor koli drugače, vpliva na to, kako ta oseba dojema sama sebe," je pojasnil Vinko. 

Zato teh stvari ni pametno pometati pod preprogo, poudarja Kosijeva. "Mi smo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje objavili tudi dva priročnika enega proti sovražnemu govoru in nasilju, drugega pa tudi proti spolnemu nasilju. Poslan je bil na vse šole in tudi na vse mladinske organizacije. Tam so tudi napotki, kako pravilno ravnati, torej da si ne zatiskamo oči pred resnico. Da te stvari skomuniciramo in kadar je treba, tudi prijavimo na ustrezne službe. Vemo pa, da smo vsi zasipani z velikim številom informacij in da se dostikrat problema ne lotimo, dokler se nam dejansko ne zgodi," je dejala.

Ozaveščanje in transformacija sovražnega govora

Petra Kovačec z ministrstva za digitalno preobrazbo je predstavila kampanjo Ugrizni se v sovražni jezik!, s katero želijo na ministrstvu opozoriti na nesprejemljivost sovražnega in žaljivega govora na spletu. V okviru kampanje so pripravili serijo kratkih videov s slovenskimi športniki, ki se srečujejo s sovražnim govorom. Med njimi je tudi zdaj že upokojeni nogometni zvezdnik NK Maribor Marco Tavares.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Veliko sovražnega in diskriminatornega govora lahko razberemo tudi iz grafitov, napisov, nalepk in plakatov, ki se pojavljajo v javnih prostorih. Primarne tarče tovrstne sovražnosti, negativne stereotipizacije in stigmatizacije so marginalizirane skupine. "Vemo, da sovražni govor posebej prizadene ravno mlade, saj nekateri sodijo v ranljive skupine bodisi na rasni osnovi, verski osnovi, spolni usmerjenosti, ali pa tudi videzu, ali recimo fizični hendikepiranosti in podobno," pravi Kosijeva.

Simona Muršec iz Društva Parada ponosa je kot učinkovito orodje boja proti sovražnemu govoru omenila transformacijo. Kot primer je navedla sovražni grafit, ki se je pred leti pojavil v Kranju in se je glasil: "Lezbijke na kole." Nekdo je nato dodal še besedo in dve črki, tako da je nastalo: "Pred lezbijke na kolena." S tem niso le transformirali sporočila, pač pa so grafit, kot pravijo, "dekontraminirali". 

Pred leti je v tej luči nastal projekt DekontRaminacija, v okviru katerega so vzpostavili spletno stran in aplikacijo Decontramination.org, kjer zbirajo lokacije in fotografije sovražnih grafitov – posebej so označeni tisti, ki so bili transformirani oziroma "dekonktraminirani".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (180)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
13. 11. 2023 18.31
+2
Strogo kaznovati podivjane levičarje, ne pa sodni opomin.
Jon Bacek
13. 11. 2023 11.53
+5
Zakaj niso nikoli ovadili čjudi, ki so vpili in s transparenti spodbujali k uboju politika? Na nasprotnem polu je nekdo zaradi nič večje grožnje šel v zapor za 5 let. Kje so enaki vatli? Zakaj mediji niso enako poročali?
ROMELS
13. 11. 2023 13.11
+3
Jon Bacek
13. 11. 2023 11.45
+4
Koliko časa bo Erika Žnidaršič še vodila Tarčo. Pojavile so se govorice, da je svoboda zahtevala ukinitev Tarče, pogojevali so z dodatnim javnim denarjem.
myomy
13. 11. 2023 11.38
-2
Sovražni govor je samo posledica sovražnega okolja.
metuljka
13. 11. 2023 11.41
-1
ne veš kdo je vzrok in kdo posledica. Verjetno eno generira drugo. Perpetum mobile
metuljka
13. 11. 2023 11.37
+0
Zaradi svobode govora bomo lahko izgubili svobodo bivanja .. tako je to ! Na drugi strani bo samo tišina
Muskolo
13. 11. 2023 12.14
-1
Alternativa svobodi govora je svoboda nasilja...
metuljka
13. 11. 2023 12.16
-1
svoboda govora je lahko tudi prevlada govorno agresivnejšega in neumnejšega
Muskolo
13. 11. 2023 13.28
+1
Nobeden ni rekel da je svoboda govora lahka ampak alternativa je da nam bodo politiki diktiral kaj lahko govorimo in česa se ne sme... nobeden nebi smel met tovrstne moči... tud če se strinjaš s tem kar bi Nika cenzurirala lahko pride morebitno pokvarjena vlada ki bo cenzurirala tvoje mnenje... tko da če je cena svobode govora da ma od časa do časa nekdo "ranjena čustva" al pa da kdo pove kej neumnega je zelo nizka cena za to da lahko ljudje prosto govorijo, in jim ni treba skrbet da bojo za politično nepriljubljeno mnenje dobil kazen... sploh pa kdorkoli govori resnico bo sigurno užalil določen procent ljudi... npr. če nekdo kritizira cerkev bo užaljen določen procent katolikov, če kritiziraš Izrael bo določen del židov užaljen, se pravi skoraj ne moreš kritično razmišljat če moraš vedno pazit da ne bo slučajno kdo užaljen... al misliš da bi mogle obstajat skupine ljudi katerih nebi smel kritizirat?
Mr.
13. 11. 2023 11.00
+5
Vsiljevanje in posiljevanje z idejami, ki so večini nesprejemljiva, saj so deviantna glede na naravne zakone, rojeva avtomatično odpor večine saj ne gre za normalno transformacijo ampak za brutalno vsiljevanje manjšine. Veliko je bilo že prej različno spolno usmerjenih, pa nobenega ni motilo. Mene moti predvsem dejstvo, da bi oni pa kar nagovarjali in usmerjali in pridobivali svoj podmladek (delujejo mi že kot kaka verska sekta!) že od vrtca dale v vzgojno izobraževalnem sistemu. Naj ljudje ljudje brez indoktrinacije sami spoznajo kam spadajo. Ni vse zlato kar prihaja iz Amerike.
zasvobodo22
13. 11. 2023 10.32
+2
ni vse sovrazni govor kar eni posveceni odredijo da je resnica nikol nebi smela bit ocenjena kot sovrazni govor ampak resnicno dejstvo
Jon Bacek
13. 11. 2023 09.50
+9
Bolj, ko vlada svoboda, manj je svobode govora.
Muskolo
13. 11. 2023 08.51
+2
Svoboda govora je pomembnejša...
ReAnDa
12. 11. 2023 21.54
-1
Telefon stran in se v živo pogovarjat.
Big M
12. 11. 2023 21.53
+16
kaki sovražni govor! Tega ni! Keri vete da mate občutljive otroke jih treba naučti kritičnega razmišljanja in močnega karakterja. Nihče se ne bo prilagajal vašim otrokom ali pa vam! Otroci vemo da so lahko zelo kruti drug do drugega! Vzgoja se prične doma, mislim da to vsi vemo!
antar
12. 11. 2023 21.05
+23
Tale zadeva o sovražnem govoru je na žalost prenapihnjena in enostranska. Prav bi bilo sovražni govor pogledati še iz nekega drugega zornega kota. To je, da smo tudi Slovenci žrtve tega delikta s strani nekaterih priseljencev že od osamosvojitve dalje, pa se o tem nič ne piše, govori ali ukrepa. Nismo se dolžni takim prilagajati, saj je bivanje v Sloveniji njihova izbira. Slovenci imamo svojo kulturo, etične norme in lastno identiteto. Če se posamezniki niso sposobni prilagoditi, naj pa odidejo drugam.
metuljka
13. 11. 2023 11.34
-5
saj tudi vsi mi smo od nekje prišli, al misliš, da smo zrasli na njivi v Panonski nižini v 19. stoletju
Jon Bacek
13. 11. 2023 11.46
+4
metuljka, po tvojem sovražnem izražanju smatram, da si od nekje daleč prišla, da se ne moreš asimilirati.
Definbahija
12. 11. 2023 21.04
+2
Vprašte Vegana. On j majstr
Uporabnik1921539
12. 11. 2023 20.57
+20
ali je sovrazni govor to,da posteno poves,kaj se ti ne zdi prav in da koga ne maras?Ne razumem zakaj mora biti prav vse,kar je drugacno,izkrivljeno,kar odstopa od sredine tako blazno pozitivno in dobro.Ni dibro.In ne me nenehno posiljevat s to drugacnostjo.Ali vam ni jasno,da je to sele so raznist in ne le v govoru pac pa tudi v dejanjih?Mene to ogriza in jaz cutim to dopuscanje vseh mogicih bedarij,kot skrajno sovrazno do mene.To je pa v redu ali kaj?
Uporabnik1921539
12. 11. 2023 20.54
+13
primer kaj ni sovrazni govor a ga mediji definirajo,kot takega.Romi v nasem okolju,kjer jih zivi najvec-Dolenjska in Posavje,sami sebi ne recejo Romi ampak C......Ko tako zapises kjerkoli drugje,je to sovrazni govor.Ja....ne vem no.Menda pa oni sami zase vedo kaj so in kaj niso.Vsi se rezijo,ce jih vprasas ali so Romi.Ja....pac niso no
Jon Bacek
13. 11. 2023 09.52
+3
Sicer največ o tem ve njihova zagovornica in svetnica Krčanka Tamara.
Bolfenk2
12. 11. 2023 20.51
+12
Bolje sovražni govor na spletu kot ilegalni migranti na ulici. Sovražni govor je družbeno manj nevaren.
Covid 19
12. 11. 2023 20.46
+16
Sovražni govor proti komu? Tistim zaradi katerih mi vsi ostali trpimo posledice.. Ja, proti takim je sovražni govor šele kako upravičen,pa tudi kakšna klofuta nebi bila odveč.
txoxnxy
12. 11. 2023 20.03
+20
Za nekoga je že pozdrav " dober dan" sovražni govor , ker je izrečen iz nepravih ust .
Bartoreli77
12. 11. 2023 19.44
+15
Ni bolj sovražnega govora, kot ga imajo levičarji.
Nelyy
12. 11. 2023 19.42
+9
To je Jugo verbalni delikt kjer si sedel če si v tri poslal Josipa Broza, Partijo, Vojaka, Komunista in zločinski Jugo sistem..Zato so ljudje trpeli, bili ponižani, zaprti, diskriminirani in sedaj isto sranje..