Poslanke liberalne demokracije Darja Lavtižar Bebler, Majda Širca in Cveta Zalokar Oražem predsednika Državnega zbora Franceta Cukjatija znova pozivajo, da javno obsodi ravnanje poslanca SDS Pavla Ruparja ob sprejemanju zakona o registraciji istospolnih partnerstev. Če Cukjati želi prispevati k večjemu ugledu celotnega parlamenta, mora Ruparjevo ravnanje jasno in javno obsoditi in se poslankama Majdi Širca in Majdi Potrata (SD) tudi opravičiti, so v pismu predsedniku DZ zapisale poslanke LDS.
Cukjati po mnenju poslank javnosti ni nedvoumno sporočil, da kot predsednik Državnega zbora in Ruparjev poslanski kolega njegovo dejanje kakor koli obsoja, se zanj tudi sam opravičuje in obžaluje, da je do njega prišlo. "Namesto, da bi se do dogodka javno in nedvoumno opredelili, raje nanizate vrsto pomislekov in vprašanj glede tega, kaj pravzaprav od vas zahtevamo in na katere člene poslovnika DZ se sklicujemo. Še več, ogorčeni ste, ker se na vas obračamo s pričakovanjem, da nemudoma ukrepate."
Poslanke: Tiha dopuščanja utirajo pot sovražnosti
Po poslovniku predsednik predstavlja Državni zbor ter skrbi za izvajanje poslovnika. "Poslovnik vam tako ne le omogoča, ampak nalaga, da vodite in urejate parlament tako, da je v njem vsem poslankam in poslancem zagotovljeno temeljno dostojanstvo." Po mnenju poslank je sprenevedanje trditi, da je šlo v Ruparjevem primeru za manjši spodrsljaj, za katerega se je poslanec opravičil in je zato zdaj vse urejeno. "Po našem prepričanju neiskreno opravičilo ničesar ne ureja, ampak implicitno sporoča, da se kršiteljem temeljnih človekovih v tej državi ne more nič zgoditi."
Če Cukjati želi iskreno prispevati k večjemu ugledu celotnega parlamenta in če naj etični kodeks ne postane mrtva črka na papirju, še preden bo stopil v veljavo, potem mora jasno in javno obsoditi ravnanje poslanca Ruparja in se poslankama tudi opravičiti, so zapisale poslanke. "Če za obsodbo ne najdete primernih členov v poslovniku, to ne sme biti razlog za molk."
Cukjatija zato poslanke LDS ponovno pozivajo, da javno obsodi Ruparjevo ravnanje, se opraviči in zagotovi, da takšnih incidentov ne bo dopuščal ali z molkom celo odobraval. "Tiha dopuščanja in privoščljiva odobravanja nestrpnih, seksističnih in žaljivih ravnanj utirajo pot nekultiviranosti in sovražnosti v parlamentu in izven njega. So zelo slab zgled za državljanke in državljane."
Cukjati: Nekorektno je poslance označiti za ksenofobe, homofobe in rasiste
Cukjati je namreč ob polemikah o posameznih izjavah poslank in poslancev, izrečenih na sejah DZ, v izjavi za javnost opozoril, da so oznake kot so "sovražnost, šovinizem in seksizem pretirane". Po njegovem mnenju je tudi nekorektno poslanke in poslance označiti za "ksenofobe, homofobe in rasiste".
Takšne medijske polemike ustvarjajo napačen vtis, da se poslanke in poslanci samo še prepirajo in žalijo, kar je po prepričanju Cukjatija daleč od resnice. "Zadnji čas je, da dosežemo neposredni prenos sej DZ, da si bodo lahko gledalci, ki jih zanima obnašanje in potek razprav v DZ, ustvarili lastno sliko o nivoju razprav na plenarnih zasedanjih," je v izjavi še zapisal Cukjati.
"Sovražni govor se širi po državi – iz Državnega zbora"
Pod izjavo "Sovražni govor se širi po državi - iz Državnega zbora", s katero so posamezniki iz akademskih, kulturnih, medijskih in drugih krogov obsodili "širjenje sovražnega govora v Državnem zboru", se je medtem podpisalo že 367 posameznikov. Kot je pojasnil Roman Kuhar z Mirovnega inštituta, so podpisniki izjavo posredovali tudi vodstvu Državnega zbora, od katerega pričakujejo opravičilo vsej slovenski javnosti za žaljive besede, izrečene v DZ.
Podpisani po izjavo sicer obsojajo "avtorje nestrpnih, žaljivih, nasilnih in seksističnih izjav ter pozivajo odgovorne, da preprečijo nadaljnje širjenje sovražnega govora". Kot so opozorili v izjavi, so bili najprej sovražnega govora deležni izbrisani, potem Romi, samske ženske, geji in lezbijke, zdaj pa so očitno na vrsti poslanke. "S tem ko vodstvo DZ tako prakso dopušča, proti njej ne protestira in je najostreje ne obsodi, jo legitimira, zapira prostor argumentirane demokratične razprave ter s tem nepovratno krni ugled parlamenta," so zapisali v izjavi.
Kot so navedli, se morda zdi, da je izjava poslanca SDS Ruparja ob obravnavi predloga zakona o istospolnih partnerskih skupnostih sodu izbil dno. Vendar izjava "zgolj potrjuje, da ta sod že dlje časa pušča na več koncih". Kot pravi Kuhar, Ruparjev "izpad" ni osamljen primer, saj je sovražni govor v državnem zboru vse pogostejši.
Šovinizem in seksizem, ki izhaja iz te in drugih izjav, izrečenih v državnem zboru in njegovih delovnih telesih, je zgovoren in žal vse prej kot redek pojav, še bolj problematično pa je dejstvo, da je DZ vedno bolj prizanesljiv do tovrstnih manifestacij seksizma, šovinizma in sovražnosti, podpisniki menijo v izjavi. Izražajo globoko zaskrbljenost nad stanjem v DZ In opozarjajo, da nestrpnost in izključevanje v parlamentu spodbujata in opravičujeta nestrpnost tudi na drugih ravneh vsakdanjega življenja.
Cukjati za obsodbo žalitev ne potrebuje pooblastil ali poslovnika
Podpisniki so prepričani, da bi moral predsednik državnega zbora France Cukjati ravnanje poslanca Ruparja obsoditi in se za žaljive besede opravičiti prizadetima poslankama, pa tudi vsej slovenski javnosti. Kot je dejala članica Slovenske akademije znanosti in umetnosti Alenka Šelih, ki je pod izjavo prvopodpisana, bi moral Cukjati že zaradi funkcije, ki jo opravlja, takšno ravnanje obsoditi. Vodstvo DZ je namreč dolžno skrbeti tudi za kulturo političnega dialoga, meni Šelihova. "Posebej pomembno, nespodbudno in ogrožajoče je, če se takšna govorica sliši iz tistega hrama, ki naj bi bil hram demokracije, in so v njem tisti predstavniki, ki naj bi bili predstavniki nacije v celoti," je dejala Šelihova. Zato moramo povzdigniti glas in opozoriti, da takšnega ravnanja ne bomo sprejemali, je še poudarila prvopodpisana pod izjavo.
Po besedah Romana Kuharja pa Cukjati ne razume, "da za obsodbo sovražnega govora ne potrebuje pooblastil ali členov poslovnika". Sicer pa tudi parlamentarni poslovnik predsednika DZ zavezuje, da je odgovoren za ugled državnega zbora.
Med prvopodpisanimi so poleg Šelihove še igralka Milena Zupančič, novoizvoljena rektorica Univerze v Ljubljani Andreja Kocijančič in univerzitetna profesorica Renata Salecl. Milena Zupančič je svoje sodelovanje na današnji novinarski konferenci pojasnila z besedami, da "nam ne more biti vseeno, da se nestrpni govor vsak dan širi iz parlamenta". "Nekateri vzroke za občutek o svoji ogroženosti iščejo v tistih, ki so drugačni od njih, pa bi bilo dobro, če bi kdaj pri iskanju sovražnikov, pogledali svoj obraz v ogledalu," je izjavila igralka.