Slovenija

Slovenija pod povprečjem EU glede zaznave korupcije

Ljubljana, 28. 01. 2021 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenija je na indeksu zaznave korupcije dosegla 35. mesto z oceno 60, kar je enaka ocena kot v letu 2019. Slovenija že od leta 2012 ne beleži napredka na indeksu zaznave korupcije in se je pri rezultatu ponovno znašla pod povprečjem EU in OECD.

Transparency International (TI) Slovenia poudarja, da pomanjkanje napredka na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2020) odraža počasen napredek pri reformah protikorupcijskega okvirja in odsotnost ukrepov, ki bi že obstoječa pravila udejanjali v praksi. "V letu 2020 smo v Sloveniji sprejeli dva pomembna akta, novelo Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije in kodeks etike poslank in poslancev, a se zdi, da smo se s tem prehitro zadovoljili. Z zaskrbljenostjo se sprašujem, kje je nov program vlade za zagotavljanje transparentnosti in integritete več kot leto po izteku prejšnjega programa ter kako napreduje priprava zakona o zaščiti žvižgačev," je povedala Alma Sedlar, predsednica TI Slovenia. TI Slovenia je novembra lani pravosodno ministrstvo pozval, naj leto pred rokom za prenos Direktive  EU za zaščito žvižgačev vendarle odpre javni dialog o prihodnji ureditvi zaščite žvižgačev v Sloveniji, a do danes ni prejel odgovora. 

Indeks (CPI) ocenjuje in razvršča države glede na zaznavo korupcije v javnem sektorju. Narejen je na podlagi združitve podatkov in analiz svetovno priznanih ustanov, ki skozi oči gospodarstvenikov, analitikov in strokovnjakov ugotavljajo zaznavo korupcije v javnem sektorju. CPI je najširše uporabljen indikator korupcije na svetu. 

"Ohranjanje položaja Slovenije na Indeksu zaznave korupcije, ki ga je danes objavila organizacija Transparency International, ne more biti razlog za zadovoljstvo – ne Komisije za preprečevanje korupcije ne naše države in družbe," so se na rezultate odzvali v Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). Pojasnili so, da je tudi KPK v okviru temeljitega pregleda nabav zaščitne opreme za spopadanje z epidemijo covid-19 zaznala številna korupcijska tveganja. "Ta je nujno bolje obvladovati, za kar je Komisija organom javnega sektorja že podala priporočila za ravnanje v prihodnje. Le z uspešnim upravljanjem korupcijskih tveganj se namreč lahko dvigne zaupanje javnosti v delo javnega sektorja in posledično tudi zmanjša raven zaznave korupcije. Komisija tudi v letošnjem letu nadaljuje z delom na področju pregleda nabav zaščitne opreme, kot tudi s preiskavami sumov konkretnih kršitev, ki so bili zaznani," so dodali.

Prepričani so, da razlogov za stagnacijo ne gre iskati zgolj v krizi, povezani s covid-19. KPK namreč še vedno čaka na izpolnitev obveznosti glede zagotovitve dodatnih finančnih sredstev za naloge, ki so posledica zakonskih sprememb, čeprav je bila lani sprejeta novela Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, kar je bil pomemben premik po večletnem zastoju pri spreminjanju zakonskega okvira KPK. "Komisija je namreč dobila dodatne pristojnosti, ki zahtevajo nove zaposlitve, posodobiti mora informacijsko tehnologijo ter financirati projekte neprofitnih organizacij zasebnega sektorja. Hkrati Komisija še vedno čaka tudi na odobritev novega zaposlovanja, za kar ima sredstva v proračunu že zagotovljena," pojasnjujejo.

Komisija za preprečevanje korupcije
Komisija za preprečevanje korupcije FOTO: Bobo

Kot poudarjajo, so to nujni predpogoji za učinkovitejše delo KPK, s katerim bi še bolj prispevala h krepitvi integritete in preprečevanju korupcije ter s tem h krepitvi pravne države, posledično pa tudi k boljšim rezultatom glede zaznave korupcije. Družba, v kateri bo integriteta visoko cenjena vrednota, koruptivna ravnanja pa nesprejemljiva za najširši krog državljanov, je glavni dolgoročni cilj Komisije, pravijo. "A k tem ciljem morajo stremeti tudi drugi. V prvi vrsti so to najvišji nosilci javnih pooblastil, ki morajo biti s spoštovanjem zakonskih in etičnih standardov ter visoko stopnjo integritete zgled vsem ostalim. Hkrati pa lahko prav vsak posameznik z lastno odgovornostjo in integriteto prispeva k izgradnji boljše družbe," dodajajo.

Na vrhu in dnu ni večjih sprememb 

Sicer pa sta kar dve tretjini vseh držav na indeksu ocenjeni z oceno, nižjo od 50, povprečna ocena je 43. Od CPI 2012 se je stanje opazno izboljšalo le v 22 državah, opazno poslabšalo pa v 21 državah. Ostale države na Indeksu niso zabeležile bistvenih premikov.

Letošnji indeks (CPI 2020) se naslanja na neodvisne vire, kot so neodvisne ustanove na področju upravljanja in analize poslovnega okolja. Uporabljeni podatki so bili zbrani v zadnjih 24 mesecih. Letošnji Indeks uporablja trinajst virov. Država je v indeks vključena le, ko so zanjo dostopni vsaj trije viri. Iz vseh dostopnih virov je izračunana povprečna vrednost, ki je zaokrožena na celo število.

Najviše na Indeksu zaznave korupcije za leto 2019 med 180 državami sta Nova Zelandija in Danska (obe z oceno 88), ki si delita prvo mesto, sledijo pa Finska, Singapur, Švedska in Švica (ocena 85). Vse te države zaznamujejo stabilna vladavina prava, močne neodvisne nadzorne institucije in široko družbeno soglasje glede neprimernosti zlorabe javnih funkcij in sredstev v zasebne namene.

Dosledno z rezultati preteklih let so se najslabše vnovič uvrstile šibke, nestabilne države, kjer so do nedavnega oziroma kjer še vedno potekajo oboroženi konflikti: Južni Sudan (ocena 12), Somalija (ocena 12), Sirija (ocena 14), Jemen (ocena 15) in Venezuela (ocena 15). 

Od CPI 2012 do CPI 2020 so največji napredek v svetovnem merilu dosegle Grčija (+14), Myanmar (+13) in Ekvador (+7). Najbolj so v enakem obdobju nazadovale Malavi (-7), Bosna in Hercegovina (-7) in Libanon (-5).

Madžarska ostaja najslabše ocenjena sosednja država (ocena 44, 69. mesto). Nekoliko bolje od Madžarske (a slabše od Slovenije) sta uvrščeni sosednji Hrvaška (ocena 47 točk, 63. mesto) in Italija (ocena 53, 52. mesto). Opazno boljšo uvrstitev od vseh sosednjih in naše države je dosegla Avstrija (ocena 76 točk, 15. mesto). Povprečna ocena držav članic Evropske unije je 64 točk.

Slovenija je na indeksu zaznave korupcije dosegla 35. mesto z oceno 60, kar je enaka ocena kot v letu 2019.
Slovenija je na indeksu zaznave korupcije dosegla 35. mesto z oceno 60, kar je enaka ocena kot v letu 2019. FOTO: Thinkstock

Covid-19 vplival na korupcijska tveganja

Transparency International ob objavi letošnjih rezultatov poudarja, da je covid-19 vplival na korupcijska tveganja in da so se v času pandemije povečale tudi priložnosti za korupcijo. Ob povečanju korupcijskih tveganj so se države s težavami spopadale z obvladovanjem teh tveganj in tudi bolj razvite države niso pokazale popolne imunosti. "Tudi v Sloveniji ob epidemiji spremljamo tveganja pri porabi javnih sredstev, skrbijo pa tudi trendi, ki razkrajajo temelje nacionalnega sistema integritete, na primer napadi na novinarje, medijske hiše, nevladne organizacije in neodvisne nadzorne institucije. Brez teh je boj proti korupciji le mrtva črka na papirju," pojasnjuje Sedlarjeva. 

Transparency International zato v vseh državah priporoča krepitev nadzornih institucij, zagotovitev transparentne porabe javnih sredstev, vključno z zagotavljanjem dostopa do odprtih podatkov ter ohranjanje demokratičnih standardov, vključno z močnimi akterji civilne družbe. Letošnja analiza je med drugim pokazala, da države, ki na indeksu dosegajo slabše rezultate, tudi manj vlagajo v zdravstveno varstvo (glede na delež BDP-ja). 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (92)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User768643
28. 01. 2021 19.13
Kdo bo pa zaznal? Vrana vrani ne izkljuje oči.
Zvezda3000
28. 01. 2021 17.29
+2
ahahahaha. resno? samo vlado poglejte
123soba
28. 01. 2021 16.31
+2
Imamo najboljšo kriminalistično policijo za tovrstno odkrivanje, še boljše tožilstvo, kaj šele sodstvo. Politiki in državna uprava je pa daleč na prvem mestu.
ZIPPO
28. 01. 2021 15.50
+3
Tole bo pomota. Korupcija pri nas cveti kot spomladansko cvetje.
Bavci11
28. 01. 2021 14.52
-3
Na zalost bo se trajalo mandat ali dva da Jansa uspoe vsaj malo porihtati nase jugo krivosodje.
semtvojavest
28. 01. 2021 14.36
+0
cakaj malo, a ni ravno VEnezuela tisti obljubljeni raj, ki nam ga tako zagreto prodajajo levicarji? torej si v Sloveniji zelijo se vec sistema "samo da je nas", ker ko bodo vsi "nasi" na vseh polozajih, za njihove pojme korupcije tako rekoc vec ne bo...
yanay
28. 01. 2021 14.04
+2
'Slovenija pod povprečjem EU glede zaznave korupcije.' In tako bo ostalo toliko časa, dokler državo vodijo ljudje brez etike in morale, osebno poštenje pa jim je pristalo nekje v davčnih oazah!
Cene3903
28. 01. 2021 12.46
+3
Torej Slovenija zelo slabo zaznava korupcijo.
pa dobr no
28. 01. 2021 11.44
+5
Za drugi tir in Jankovičeve razpise nikoli ni bilo interesa preverit korupcijo. Celo prisluhe zavračajo, ker gospoda niso 3 dni prej pisno obvestili, da ga bodo posneli. Podobno je tudi na vseh razpisih za zdravstvo, javne uprave in podobno. Nekateri direktorji javnih zavodov so dodobra okoristili svojo žlahto. Jih poimensko lahko naštejem. Pa nima smisla. Ker je Slovenija prežeta s balkan korupcijo.
pa dobr no
28. 01. 2021 11.48
+4
Sodstvo pa spi. Sem imel primer izvršbe proti goljufu. Kakšna odisejada je to in pravzaprav mu ni bilo čisto nič. Zavlačevanja na vsakem koraku, nedvigovanje pošt... Zaščiten je pravno do konca. Neverjetno, denar sem celo uspel izterjat. Ampak sistem kot celota pa ne deluje dobro. Nekateri tožilci so totalno nesposobni ljudje.
pa dobr no
28. 01. 2021 11.53
+4
Osebno sem bil priča lažnim ovadbam (preusmerjanje pozornosti iz odgovorne osebe v javnem sektorju - na izvajalca) , korupciji v javnih razpisih, prirejenih razpisih javne uprave, čudnim stvarem v zdravstvu, zelo čudnim zadevam na ministrstvu, razpisom, ki jih je napisal kar izvajalec... itd.. Skratka - smešno je, da nekdo napiše, da korupcije ne zazna. Jaz jo stalno gledam in vidim.
Smartbtm
28. 01. 2021 12.25
+8
to je isto, ko rečejo da prostitucije v SLO tudi ni. Pa je kolikor hočeš, LJ cveti...
Maki3322
28. 01. 2021 11.37
+9
Slovenija je v vrhu s korupcijo vendar jo ne bodo zaznali ker je sama korupcija. Od policije, Sodstva in še in še.
NLKP
28. 01. 2021 11.28
+8
Ta naša prelepa Slovenija in njeno vodstvo razmetava in razmetava z denarjem, potem beremo pa še te zgodbice, nekaj je hudo narobe, očitno je denarja na pretek, za ene!!!!
jebespolitiko
28. 01. 2021 11.27
+4
TO PA ZATO KER LEVI DESNI DELAJO IN SODELUJEJO MED SABO, SAMO NAVIDEZNO SE DELIJO, LEPO BI BLO DA SE PAVLIHE DO DANS K SO SE SILILI V PARLAMENT POZAPRE RUBI
eurosapiens
28. 01. 2021 11.23
+14
tudi če veš za korupcijo je ne moreš prijavit ... odstranli bodo dokaze tebe pa preganjali zaradi krive ovadbe
Dermeister
28. 01. 2021 11.00
+8
2013, smo bili prvi po korupciji. Koliko so naši plačali, da smo sedaj na boljšem??
lado-a1
28. 01. 2021 11.35
+2
Kako misliš: na boljšem? Saj smo še prvi. Dvignila se je le naša prednost pred drugim. Bo ta 'vlada' lahko ustoličila novo svetnico: sveto Pandemijo
lilyallen
28. 01. 2021 11.40
+1
2013 se je v medijih pojavila anketna lestvica kjer so ljudje subjektivno podali mnenja in smo bili tretji najbolj koruptivni...medtem ko so rusi, srbi, albanci itd se uvrstili med boljse...skratka to ni bila objektivna lestvica ampak prikaz da smo kot druzba kriticni do korupcije kar je super vescina
Dermeister
28. 01. 2021 13.55
+4
Ne govori neumnosti, po instituciji, ki preučuje korupcijo smo bili dodejeni na prvo mesto, kakšna anketa.
Castrum
28. 01. 2021 10.29
-2
Mislim, da bo "našačeticakoraka" danes vložila tožbo proti TI, ker ti podatki za Slovenijo sigurno niso pravi😜😁
Rudar
28. 01. 2021 11.20
+4
Spet ne razumeš članka. To se ti zadnje čase kar pogosto dogaja.
Castrum
28. 01. 2021 10.29
-3
Čak mal, čak mal! Kako enako kot leta 2019???? ....Pa saj KULci že eno leto kričijo, da je strahotna korupcija v Sloveniji. Da se podkupuje in podmazuje na vse možne strani! Milijarde in milijarde!......
zavetnik
28. 01. 2021 10.52
+6
Čak mal, čak mal a i pozabil na zaščitno opremo od marca pa do hitrih testov v decembru, kje se je podmazalo in podkupovalo na vse možne strani in naslove?
Castrum
28. 01. 2021 11.01
-2
Ti in KULci očitno to veste, Transparency International so pa nesposobni kljukci ki tega ne vidijo. Tako nekak?
zavetnik
28. 01. 2021 11.04
+5
ja kdo pa daje podatke o korupciji, a mogoče opozicija ali vladajoči,kdo bo pa sral v svojo skledo?
Castrum
28. 01. 2021 11.18
-3
@zavetnik, hahahah resno? A ta poročila misliš da vlada pošilja na Tranparency International? Hahahaha, si me pa res nasmejal!
scipio
28. 01. 2021 10.27
+4
Finska je v teh rešetanjih vedno visoko ocenjena. Pri vseh svojih Patrijah, pa Konah in ThyssenKruppih. Bo že držalo, da nad 1000m in blizu polarnega kroga ni več greha, ker je tam vsake pol leta itak ves dan tema. Sicer smo pa Slovenci tista vrsta skupnosti, ki zna hitro ne le korupciji, temveč tudi mnogim ostalim grehom in nečednostim nastaviti svoje slepo oko. Splošno pravilo našega bivanja je: seryi ga, a le pazi, da te ne dobijo.
Victorinox
28. 01. 2021 10.25
+7
Finančna policija, plus neodvisno in učinkovito sodstvo z omejenim mandatom sodnikov in odgovarjanje z njihovim premoženjem pri malomarnem delu, plus lustracija je prva pot do zmanjšane korupcije v Sloveniji.
hotchilipoper
28. 01. 2021 10.22
+7
Dajte nas prepričat,da korupcija sploh ne obstaja pri nas
kiropraktik
28. 01. 2021 10.08
+4
Korupcija v zdravstvu ne šteje?