Parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je na zaprtem delu seje razpravljala o tem, ali je Sova kakor koli povezana z nekdanjim uslužbencem Bojanom Bratušo, ki naj bi nezakonito prisluškoval in sledil direktorju Urada za intelektualno lastnino Juriju Žureju in tudi nekaterim poslancem Zaresa. Predsednik komisije Zvonko Černač je uvodoma pojasnil, da je za pisna pojasnila o morebitni povezavi Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) z nekdanjim uslužbencem Bratušo pri domnevnem nezakonitem zasledovanju zaprosil tudi direktorja Sove Andreja Rupnika. Černač je dejal, da je v sicer zaupnem poročilu Rupnik odgovoril, da Sova nima nobenih stikov z nekdanjim uslužbencem Bratušem in nikakršnih povezav z domnevnim nezakonitim prisluškovanjem Žureju.
Na zaprtem delu seje je bil prisoten tudi direktor Sove. Černač pa ocenjuje, da gre pri zadevi Sazas za vprašanje, kdo bo politično vršil nadzor nad Združenjem skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije (Sazas) oziroma nad avtorskimi pravicami v Sloveniji. Kot je dejal, se je namreč o zadevi začelo govoriti, ko se je vpletel državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Jožef Školč.
V zahtevi Zaresa za sklic seje je bil namreč omenjen nekdanji sodelavec Sove Bratuša. Temu je po besedah Černača delovno razmerje pred leti prenehalo in naj bi bil udeležen v nezakonitem odtekanju denarja iz Sove. Sedaj pa je osumljen, da je nezakonito sledil tako Žureju kot nekaterim poslancem Zaresa. Komisija pričakuje, da bo policija preiskala sume nezakonitega zasledovanja in tudi domnevne nezakonitosti, ki se očitajo Žureju.
Kek in Kumer zanikata politizacijo v zadevi Sazas
Sklic seje komisije je sicer zahteval poslanec Zaresa Franci Kek. V stranki sumijo, da se je med gradivom, pridobljenim med nezakonitim zasledovanjem Žureja, znašel tudi njihov poslanec Tadej Slapnik. Kek je poudaril, da nikoli niso bili nasprotniki plačevanja avtorskih pravic, a želijo, da Sazas deluje transparentno. Zanikal je, da bi šlo za politični spopad.
Tudi Dušan Kumer (SD) je vpletenost političnih interesov v tej zadevi zanikal. V razpravi je tudi sam opozoril na področje trženja informacij na nezakonit način.
Podobno kot Černač tudi Vinko Gorenak (SDS) ocenjuje, da gre v zadevi Sazas za spopad med Zaresom in LDS. Zares ima namreč po Gorenakovih besedah preko urada za intelektualno lastnino interes doseči vpliv na porabo denarja, s katerim razpolaga Sazas. Gre za okoli osem milijonov evrov, je dejal. Sicer o vsebinskih zadevah Sazasa komisija ni razpravljala, saj za to ni pristojna.
Govorili tudi o odtekanju sredstev iz Sove
Danes so po njegovih besedah izpostavili tudi vprašanje zavarovanja sredstev, ki so odtekla iz Sove in glede katerih so bili v letu 2007 sproženi ustrezni postopki. Izpostavili so še vprašanje možnosti tajnega delovanja mimo veljavne zakonodaje s strani nekdanjih uslužbencev Sove in nekdanjega direktorja.
Nezakonitosti v Sovi je pri nadzoru organa ugotovila posebna vladna komisija v mandatu prejšnje vlade. Tedaj je namreč Sova iz črnega fonda sofinancirala ustanovitev podjetja Webs. S tem je bil neposredno povezan tudi Bratuša, je pojasnil Černač. Sova je po njegovih besedah v tem primeru storila vse, da bi zavarovala svoje interese, vendar pravosodni sistem teh postopkov še ni pripeljal do konca.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.