Kot smo že poročali, naj bi tako nekdanji v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav kot nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar po naših neuradnih informacijah na za javnost zaprtem delu seje poslancem razkrila, da naj bi predsednik vlade Robert Golob lani direktorju Sove naročil, da preloži aretacijo ruskih vohunov. Razlog za to pa naj bi bilo sovpadanje aretacije z referendumskim trojčkom.
V zvezi z navedbami glede izvedbe prijetja osumljenih vohunjenja je direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Joško Kadivnik na nujni seji Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb kot nadzornemu organu predstavil vsa relevantna dejstva ter te navedbe zavrnil kot neresnične.
"Agencija je v danem primeru svoje aktivnosti načrtovala v sodelovanju z Nacionalnim preiskovalnim uradom. Možne datume realizacije prijetja je predlagal direktor agencije, in sicer iz operativno-taktičnih razlogov in nikakor ne na željo ali zahtevo predsednika vlade ali kogar koli drugega. To pomeni, da navedbe, ki krožijo v javnosti v zvezi s tem, ne držijo," so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje.
Agencija je do prijetja osumljencev izvajala vse aktivnosti za zagotavljanje nacionalne varnosti Slovenije, same hišne preiskave pa so bile izvedene v časovnem okviru, določenem v odredbi pristojnega sodišča, so še dodali.
Agencija operativno-taktičnih razlogov in ukrepov zaradi tajnosti podatkov sicer javno ne more pojasnjevati, predstavljeni pa so bili članom KNOVS na današnji seji. "V zvezi z ukrepi pojasnjujemo še, da so temeljili tudi na odredbah za izvajanje posebnih oblik pridobivanja podatkov, s katerimi se je prav tako seznanil KNOVS," so še zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da v skladu s slovensko zakonodajo predkazenski postopek usmerja in vodi tožilstvo in ne Sova.
"Z magnetogramom zaprtega dela seje preiskovalne komisije agencija ne razpolaga," so odgovorili na naše novinarsko vprašanje in izrazili prepričanje, da bodo pristojni organi ustrezno ukrepali v skladu s svojimi pooblastili.
Kot smo poročali lansko leto, je Sova v Ljubljani odkrila dva tuja državljana, ki sta vohunila za Rusijo. Skupaj z Nacionalnim preiskovalnim uradom ju je v začetku lanskega decembra priprla. Osumljencema za kaznivi dejanji vohunstva in overitve lažne vsebine grozi skupaj do osem let zapora. Delovala sta v najeti pisarni v poslovni stavbi za ljubljanskim Bežigradom.
Predsednica Pirc Musar izrekla podporo Bobnarjevi
Iz predsedničinega urada so sporočili, da nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar uživa polno zaupanje in podporo predsednice republike Nataše Pirc Musar pri delu, ki ga opravlja kot njena svetovalka. Kot so še dodali, se bo Pirc Musar vedno zavzemala za pravno državo, vladavino prava, temeljne človekove pravice in avtonomijo državnih podsistemov.
V uradu predsednice republike, kjer Bobnar danes deluje kot svetovalka predsednice za človekovo varnost, so v odzivu zapisali, da je nekdanja ministrica njej znana dejstva in informacije natančno predstavila pristojni preiskovalni komisiji DZ, kamor je bila povabljena na željo članov komisije. "Površnih informacij iz zaprtega dela zaslišanja, ki so po njenem pričanju iz njej neznanih razlogov prišle v javnost, ne bo komentirala, prav tako ne izjav direktorja Sove, saj je to stvar preiskovalne komisije. Gre za varnostno občutljive informacije, zato je tudi zaprosila za zaprtje tega dela seje. Za svojim pričanjem trdno stoji in pričakuje, da bo komisija svoje delo opravila in zaključila neodvisno od različnih političnih pritiskov," so zapisali.
Knovs v pridobivanje dodatnih pojasnil o izbiri datuma prijetja ruskih vohunov
Knovs je na današnji nujni seji obravnaval navedbe, da naj bi se premier Robert Golob vpletel v aretacijo ruskih vohunov. Ob doslej opravljenih pogovorih so ugotovili, da se informacije ne skladajo. Zato bodo nadaljevali s pridobivanjem podrobnejših pojasnil, ali je bil datum aretacije izbran strokovno ali politično, je dejal poslanec Janez Žakelj.
Povod za današnjo nujno sejo, ki so jo zahtevali v NSi, so bile izjave nekdanje ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar na ponedeljkovi seji preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, zlasti na njenem zaprtem delu. Po naših neuradnih informacijah naj bi namreč govorila o tem, da naj bi se Golob osebno zavzel za preložitev aretacije ruskih vohunov z novembra na 5. december lani.
Člani Knovsa so se danes sprejeli več sklepov, med drugim, da so na podlagi opravljenih pogovorov ugotovili, da je bilo skladno z odredbo preiskovalnega sodnika časovno okno za aretacijo domnevnih ruskih vohunov predvideno med 28. novembrom in 10. decembrom lani. Po besedah predsednika komisije Janeza Žaklja (NSi) je bil kot datum aretacije na predlog direktorja Slovensko obveščevalno-varnostne agencije (Sova) izbran 5. december, in sicer zaradi možnega vpliva aretacije na trojni referendum in drugi krog lokalnih volitev, kljub temu da je bila policija za aretacijo pripravljena že 28. novembra.
Na današnji seji Knovsa so sprejeli tudi sklep, s katerim predlagajo omenjeni preiskovalni komisiji DZ, da izvede soočenje direktorjev Sove in Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU).
Na eno od prihodnjih sej pa bodo povabili tudi Miroslava Žaberla, Rajka Pirnata, Boštjana Lindava in Tatjano Bobnar. Člani Knovsa namreč želijo pridobiti natančnejša pojasnila, na podlagi katerih bi lahko ugotovili, ali je bil datum aretacije ruskih vohunov izbran strokovno ali politično, je pojasnil Žakelj. Po pogovorih, ki so jih opravili z direktorjem Sove, NPU, generalne policijske uprave so namreč ugotovili, da se vsa dejstva niso skladala.
O tem, ali bi lahko oziroma je izbira datuma aretacije vplivala na njen razplet in tudi samo nacionalno varnost, predsednik Knovsa danes ni želel špekulirati, kot tudi ne, ali je prišlo do kakšnega klica iz kabineta predsednika vlade ali premierja samega. "Gre pa za veliko kršitev, če se je sam datum določal glede na politične pri preference," je poudaril Žakelj.
Na Sovi so sicer danes zanikali navedbe, da naj bi se premier Robert Golob novembra osebno zavzel za preložitev prijetja ruskih vohunov, kot neresnične jih je na seji Knovsa označil tudi direktor Sove Joško Kadivnik, so sporočili. Kot so še zapisali v izjavi za javnost, je agencija v danem primeru svoje aktivnosti načrtovala v sodelovanju z NPU, možne datume realizacije prijetja pa je predlagal direktor agencije, in sicer iz operativno-taktičnih razlogov in nikakor ne na željo ali zahtevo predsednika vlade ali kogar koli drugega.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.