Računsko sodišče je Sovi za poslovanje v letih 2005, 2006 in v prvi polovici leta 2007 izreklo negativno mnenje, Obveščevalno varnostni službi (OVS) ministrstva za obrambo pa mnenje s pridržkom, je sporočil predsednik računskega sodišča Igor Šoltes.
Kot je zapisal, je bil v OVS obseg nepravilnosti relativno nižji. Računsko sodišče je po navedbah Šoltesa pregledalo finančno plat poslovanja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) in OVS. Poročilo zaradi podatkov, označenih s stopnjo tajnosti, ni javno dostopno, saj bi lahko njihovo razkritje nepoklicani osebi "hudo škodovalo varnosti ali interesom Republike Slovenije", je zapisal. Kot navaja, je bilo predano le revidirancema in državnemu zboru.
Pri Sovi je računsko sodišče po navedbah Šoltesa pregledalo direktna proračunska izplačila, izplačila posebnega sklada in izplačila iz sredstev sklada, oblikovanega iz sredstev mednarodnega sodelovanja. Pri OVS so bila predmet revizije samo sredstva posebnega sklada, je zapisal.
Nepravilnosti pri plačah in javnih naročilih, finančnem poslovanju
Računsko sodišče je v reviziji ugotovilo nepravilnosti na področjih plač in zaposlovanja, javnih naročil in naročil zaupne narave, finančnega poslovanja, namenskosti porabe, računovodskega evidentiranja in z njim povezanega sistema notranjih kontrol ter arhiviranja dokumentacije, je sporočil Šoltes. Kot je dodal, je med drugim potrdilo tudi večino nepravilnosti poslovanja Sove, o katerih so mediji že poročali.
Kot navaja, sta revidiranca dobršen del nepravilnosti med revizijo že odpravila, prav tako so bili določbam zakona o javnih financah in zakona o računovodstvu ustrezno prilagojeni interni akti. "Za nepravilnosti, ki na Sovi niso bile odpravljene, ker njihova odprava zahteva daljši čas, in za prilagoditve predpisov, ki so vezane na soglasja ustanovitelja, pa je računsko sodišče Sovi naložilo popravljalne ukrepe in ji za pripravo odzivnega poročila postavilo 90-dnevni rok," je še zapisal Igor Šoltes.Kakšnih kazenskih ovadb pa zaradi ugotovljenih nepravilnosti računsko sodišče ni podalo, je povedal Šoltes.
Kot vsa poročila računskega sodišča bo tudi to v državnem zboru obravnavala Komisija za nadzor javnih financ, ki je matično telo za obravnavo teh zadev, ter ostale matične komisije, ki se jih tematika tiče. Predsednik komisije za nadzor javnih financ je Andrej Vizjak (SDS), podpredsednik Janez Ribič (SLS). Člani pa so Zvonko Černač (SDS), Janez Janša (SDS), Rado Likar (SDS), Silven Majhenič (SNS), Breda Pečan (SD), Vili Trofenik (Zares) in Matjaž Zanoškar (DeSUS). Zaradi tajnosti podatkov bo tudi obravnava komisije potekala tajno.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.